"Musiałbym najpierw zobaczyć tę uchwałę". Michał Gramatyka o likwidacji Rady Mediów Narodowych

2023-12-19, 09:45

"Musiałbym najpierw zobaczyć tę uchwałę". Michał Gramatyka o likwidacji Rady Mediów Narodowych
Kolejne osoby i instytucje stają w obronie mediów publicznych, po zapowiedziach koalicji rządowej o ich likwidacji lub dalekoidących zmianach.Foto: shutterstock / Skreidzeleu

Poseł Polski 2050 Michał Gramatyka powiedział, że mógłby zagłosować za wprowadzeniem uchwały w sprawie odwołania członków Rady Mediów Narodowych pod warunkiem, że jej treść zgadzałaby się z jego poglądami. Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że Rada Mediów Narodowych nie jest organem konstytucyjnym.

- Musiałbym najpierw zobaczyć tę uchwałę - podkreślił polityk. Dodał, że jeśli będzie w niej to, z czym się zgadza i z czym nie ma problemu, to zapewne zagłosuje. Michał Gramatyka zaznaczył, że Trybunał Konstytucyjny stwierdził w 2016 roku, że Rada Mediów Narodowych jest organem pozakonstytucyjnym.

Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli uchwałę, która ma stwierdzić nielegalność Rady Mediów Narodowych. Ma być ona wniesiona do Sejmu. Z kolei z informacji medialnych wynika, że rządząca koalicja może odwołać członków Rady Mediów Narodowych lub doprowadzić do jej likwidacji, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku, i w ten sposób doprowadzić do zmian w zarządach spółek medialnych.

Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że wszelkie sposoby przejęcia mediów publicznych rozważane przez obóz rządowy wiążą się ze złamaniem prawa. Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że "bez zmian ustawowych wszelkie zmiany innego rodzaju są albo daleko idącym obejściem prawa, albo wręcz złamaniem, a złamanie prawa oczywiście wywoła konsekwencje".

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej