Warszawa. Policjanci rozbili gang. Oszuści wyłudzili kilkaset tysięcy złotych od kilkudziesięciu osób
Stołeczna policja rozbiła gang wyłudzający pieniądze metodą "na policjanta" i "na wypadek". W województwie mazowieckimi i łódzkim zatrzymano 13 osób, które pełniły w szajce funkcje telefonistów, logistyków i odbierających pieniądze od ofiar.
2024-03-19, 11:45
Do zatrzymania ośmiu "logistyków", trzech "telefonistów" i dwóch "odbieraków" doszło na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego. Wszyscy w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami.
Rozbity gang. Oszukiwali m.in. "na wypadek"
Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji powiedziała IAR, że w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami.
Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Robert Szumiata wyjaśnił, że schemat działania opierał się na znanym od dawna procederze oszustw dokonywanych metodami "na policjanta" i "na wypadek".
- Sprawcy telefonowali do pokrzywdzonych, informowali ich o "policyjnych" akcjach przeciwko przestępcom bankowym czy wypadkach z udziałem ich krewnych, a następnie żądali od nich pieniędzy i kosztowności. Poszkodowani, najczęściej osoby starsze, nierzadko przekazywały oszustom oszczędności całego życia" - dodał.
REKLAMA
Oszuści działali w okresie od lutego 2023 roku do marca tego roku i przez ten czas oszukali co najmniej 34 osoby, na kwotę prawie 700 tysięcy złotych.
Seniorzy ofiarami oszustów
Na polecenie prokuratora policjanci zatrzymali jednocześnie 13 osób w wieku od 18 do 68 lat. Wśród nich znalazły się osoby, które w całej strukturze pełniły różne role. Dwóch 23-latków i 28-latek zajmowało się telefonowaniem do pokrzywdzonych. Ośmiu w wieku od 18 do 68 lat zajmowało się logistyką, a dwóch 22- i 25-latek odbierało pieniądze od poszkodowanych.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna poinformował, że zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także dokonania wspólnie i w porozumieniu szeregu oszustw na szkodę głównie osób w podeszłym wieku.
- W trakcie przeszukań ich miejsc zamieszkania zabezpieczono liczne telefony, karty SIM, wykorzystywane najpewniej do dokonywania przestępstw, a także złotą biżuterię i gotówkę - dodał.
REKLAMA
- Podawali się za pracowników banków, oszukiwali firmy na całym świecie. Policjanci rozbili grupę przestępczą
- Opole. Kobieta uwierzyła internetowym oszustom. Straciła ponad 270 tys. złotych
Podejrzani w areszcie
Prok. Banna przekazał, że z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku tego śledztwa, prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec 11 podejrzanych tymczasowego aresztowania. - Sąd rozpoznający wnioski w pełni podzielił argumentację Prokuratury i podkreślił, że materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez nich zarzuconych im czynów - dodał. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował dozór policji.
Teraz grozi im kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
W akcji zorganizowanej przez Komendę Stołeczną Policji brali również udział funkcjonariusze z Radomia, Kielc i Białegostoku.
REKLAMA
- Ten przepis kierowcy łamią na potęgę. Chcą uniknąć 100 zł mandatu, grozi im wyższy
- Wielkopolska. Było blisko tragedii. Próbował przejechać pięć osób, usłyszał zarzuty próby zabójstwa
Materiały stołecznej policji
ms/PAP
REKLAMA