Trybunał Stanu dla prezesa NBP? Kosiniak-Kamysz: kwestia stanu finansów publicznych jest fundamentalna
We wtorek premier Donald Tusk powiedział, że wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem jest gotowy i ma być złożony w najbliższych dniach. Informacje tę komentowali czołowi politycy.
2024-03-20, 13:52
Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, odpowiedzialności konstytucyjnej lub o postawienie w stan oskarżenia prezesa Narodowego Banku Polskiego musi być poparty 115 podpisami posłów, a potem w głosowaniu w Sejmie wymagana jest bezwzględna większość.
Władysław Kosiniak-Kamysz: Glapiński nie powinien pełnić funkcji prezesa NBP
"Sprawą fundamentalną jest kwestia stanu finansów publicznych". Tak prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada na pytanie o możliwość postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP.
Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że to dobry pomysł. W jego ocenie, prezes Glapiński nie powinien pełnić funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dodawał, że w ostatnich latach NBP został upolityczniony, nie dbał finanse publiczne i stabilność polskiego złotego.
Posłuchaj
Szymon Hołownia: decyzja po zapoznaniu się z uzasadnieniem wniosku
Szymon Hołownia mówi, że wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu nie był konsultowany z jego partią. Lider Polski 2050 podtrzymuje, że prezes NBP powinien wytłumaczyć się ze swoich działań. Marszałek Sejmu dodał, że decyzję w sprawie ewentualnego poparcia wniosku jego ugrupowanie podejmie po zapoznaniu się z uzasadnieniem.
REKLAMA
Posłuchaj
Mariusz Błaszczak: wniosek ma związek z chęcią wprowadzenia euro w Polsce
Szef klubu parlamentarnego PiS mówi, że wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego to próba siłowego przejęcia kolejnej instytucji niezależnej od rządu. Mariusz Błaszczak powiedział Polskiemu Radiu, że ma to związek z chęcią wprowadzenia euro w Polsce. Podkreślił, że prezes Adam Glapiński stoi temu na przeszkodzie.
Posłuchaj
Trybunał Konstytucyjny o wniosku ws. prezesa NBP
Na początku stycznia Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy mówiące, że przegłosowanie przez Sejm wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP oznacza automatyczne zawieszenie go w czynnościach służbowych. TK uznał także, że niezgodny z konstytucją jest zapis, że do postawienia prezesa banku centralnego przed TS wystarczy bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
IAR/ka
REKLAMA
REKLAMA