Nowy przedmiot w polskich szkołach. Nowacka: edukacja zdrowotna będzie także o seksualności

Do szkół wejdzie nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiada, że dzięki temu uczniowie pozyskają rzetelną i wszechstronną wiedzę o zdrowiu, w tym o sprawności fizycznej, odżywianiu, ale też o seksualności człowieka.

2024-04-11, 21:35

Nowy przedmiot w polskich szkołach. Nowacka: edukacja zdrowotna będzie także o seksualności
Barbara Nowacka zapowiedziała, że w ramach nowego przedmiotu szkolnego, dzieci będą się uczył m.in. o seksualności. Foto: Piotr Smolinski/REPORTER

Szefowa resortu edukacji poinformowała w TVP, że zajęcia zostaną wprowadzone w podstawówkach i szkołach średnich.

Zdaniem polityczki młodym osobom potrzebna jest odporność psychiczna. - Potrzebna jest edukacja dotycząca zdrowia fizycznego, żywienia, wiedzy o seksualności człowieka - dodała.

Nowy przedmiot w szkołach. Opowie o seksualności

Zwróciła też uwagę na konieczność informowania w szkołach o szczepieniach przeciwko HPV. - Mamy w planach także działania na rzecz szczepień w szkołach. Szczepienie HPV ratuje życie. Rak szyjki macicy zabija kobiety, zabija młode dziewczyny, prowadzi do bezpłodności, a jest chorobą której można uniknąć - podsumowała Barbara Nowacka.

Szczegóły wprowadzenia do szkół nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej - przedstawią jutro w Ministerstwie Edukacji szefowa tego resortu oraz ministrowie: zdrowia - Izabela Leszczyna oraz sportu i turystyki - Sławomir Nitras.

REKLAMA

Edukacja seksualna to nie seksualizacja. Ekspert wyjaśnia

Seksualizacja i edukacja seksualna to dwa zupełnie odmienne pojęcia - podkreślają eksperci. Seksualizacja życia dziecięcego to uprzedmiotawianie dziecka, czyli traktowanie go jako obiektu seksualnego. Naprzeciw tego negatywnego zjawiska stoi edukacja seksualna, czyli zaznajamianie dziecka z jego seksualnością, przynależnością do konkretnej płci oraz zagadnieniami dotyczącymi higieny z tym związanej, jest to więc dostarczanie dziecku wiedzy na temat własnej seksualności oraz seksu jako takiego.

- Szkoła podstawowa to różne etapy w życiu dziecka. W klasach 1-4 zainteresowanie sprawami seksualności jest znacznie mniejsze, co nie znaczy, że dzieci nie mają styczności z tymi tematami, natomiast już w okresie dojrzewania sprawy seksu nabierają większego znaczenia - wyjaśniała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Drożdż.

- To jest rozwój od strony płciowej, hormonalnej, a równocześnie brak dostatecznej wiedzy i próba odnalezienia jej w różnych źródłach. Coraz częściej młodzi ludzie mają trudności, z którymi sobie nie radzą, ponieważ cały czas ta intymna strefa jest dla dzieci bardzo trudna do rozmów - argumentowała. 

Nagranie całej rozmowy z Joanną Drożdż znajdziesz na stronach Polskiego Radia Dzieciom

REKLAMA

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej