Komisja śledcza ds. afery wizowej. Poznaliśmy datę przesłuchania Mariusza Kamińskiego

18 kwietnia były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zostanie przesłuchany przez komisję śledczą ds. afery wizowej.

2024-04-15, 10:53

Komisja śledcza ds. afery wizowej. Poznaliśmy datę przesłuchania Mariusza Kamińskiego
18 kwietnia przesłuchanie Mariusza Kamińskiego przed komisją wizową. Foto: Cesarz/ Shutterstock

O wezwaniu przed komisję polityka PiS poinformował na antenie Radia dla Ciebie poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący komisji, Michał Szczerba. Przesłuchanie ma się rozpocząć o godz. 10.

Komisja śledcza bada potwierdzone przypadki korupcji przy wydawaniu polskich wiz za granicą. Przy okazji sprawdzane są jednak też inne wątki - w tym działania programów typu Poland Business Harbour.

Posłuchaj

Poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący komisji ds. afery wizowej, Michał Szczerba o przesłuchaniu Mariusza Kamińskiego (IAR) 0:10
+
Dodaj do playlisty

Najbliższe posiedzenia komisji zaplanowano na 18 i 19 kwietnia. Ma być kontynuowany m.in. wątek programu Poland.Business Harbour, tym razem w części nadzorowanej przez GovTech, utworzonym w KPRM. Program zakładał uproszczoną procedurę wizową, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Pod koniec stycznia tego roku został zawieszony.

Sprawa rosyjskich obywateli 

Jak podkreślił szef komisji, Michał Szczerba (KO), należy wyjaśnić, dlaczego obywatele rosyjscy uzyskiwali wizy za pomocą tego programu, mimo toczącej się wojny. Jego zdaniem, wizy otrzymane w ramach programu mogły im służyć do przedostawania się do innych krajów Zachodu, „a być może nawet Stanów Zjednoczonych”.

REKLAMA

Trzy ścieżki

Poland.Business Harbour składał się z trzech ścieżek. Pierwsza była skierowana do startupów, a jej operatorem była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z fundacją Startup Hub Poland.

Operatorem drugiej, indywidualnej ścieżki była KPRM i GovTech (część KPRM) - obcokrajowcy mogli aplikować o wizę w ramach programu, pod warunkiem że mieli kierunkowe wykształcenie informatyczne lub co najmniej rok doświadczenia w sektorze informatycznym. Ponadto musieli mieć deklarację zatrudnienia przez polską firmę, która była partnerem programu.
Trzecia ścieżka, tzw. biznesowa, była obsługiwana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu - firmy zgłaszały do PAIH chęć przeniesienia pracowników z danego kraju do Polski.

Czytaj także:

pp/IAR/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej