REKLAMA

Problemy z budową linii tramwajowej w Krakowie. Wszystko przez niewybuchy

2024-06-18, 17:45

Problemy z budową linii tramwajowej w Krakowie. Wszystko przez niewybuchy
Liczne niewybuchy utrudniają budowę tramwaju do krakowskich Mistrzejowic. Foto: Gülermak

Odkryto kolejne niewybuchy na terenie budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic w Krakowie. Tylko w poniedziałek odnaleziono ich dwadzieścia. Codziennie na miejsce inwestycji przybywają saperzy. Specjaliści zabezpieczają teren i rozbrajają pociski.

- Część pocisków została ujawniona już w maju - powiedział Radiu Kraków Wojciech Janosz, kierownik budowy.

Niewybuchy w Krakowie. Saperzy przeczesują teren budowy

Prace prowadzone są pod stałym nadzorem firmy saperskiej. Poinformowana jest również policja, Wojsko Polskie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami te materiały są utylizowane - przekazał.

Janosz dodał, że "prace na pętli są bardzo zaawansowane". Na miejscu pracują saperzy i przeczesują koparką "metr po metrze" teren inwestycji.

Budowa nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic trwa od lipca zeszłego roku. Inwestycja jest realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Władze miasta podpisały umowę na zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatację linii tramwajowej do Mistrzejowic w grudniu 2020 r. Na partnera prywatnego wybrano konsorcjum PPP Solutions Polska i Gülermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu.

REKLAMA

Kraków. Budowa tramwaju na Mistrzejowice może się opóźnić

- Cały czas znajdujemy nowe niewybuchy, zatrudniliśmy dodatkowy nadzór saperski. W związku z tym tempo robót w rejonie ul. Bohomolca, ul. Jancarza oraz samej pętli Mistrzejowice zostało znacząco ograniczone, a w niektórych obszarach roboty zostały czasowo wstrzymane, ponieważ teren wymaga dodatkowego sprawdzenia - poinformował Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy Gülermak.

- Te nieprzewidziane okoliczności mogą spowodować opóźnienie w realizacji inwestycji. Szczegółowe oszacowanie wpływu na termin zakończenia kontraktu, będzie możliwe dopiero zakończeniu prac saperów. W tym momencie najważniejsze jest dla nas, żeby prace przebiegały bezpiecznie - dodał.

Posłuchaj

Wojciech Janosz, kierownik budowy, o pracach saperów (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Zobacz również:

Władze miasta szacują, że dzięki temu połączeniu czas dojazdu z Mistrzejowic do centrum miasta skróci się o ok. 12 minut. Cena inwestycji to ponad 1,92 mld złotych.

W czasie drugiej wojny światowej w okolicach pętli tramwajowej w Mistrzejowicach było prawdopodobnie stanowisko artyleryjskie.

REKLAMA

ms/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej