Masz miejsce w garażu podziemnym? Na tej zmianie można zyskać
Ministerstwo Finansów planuje zmiany w podatku od nieruchomości. Wiele branż może odczuć skutki nowych regulacji. Pozytywnie mogą jednak do nich podchodzić właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych.
2024-06-19, 12:24
"Skutki zmian w podatku od nieruchomości odczują przedsiębiorcy z wielu branż. Muszą się oni liczyć z tym, że zapłacą gminnemu fiskusowi więcej. Ale jest też dobra wiadomość" - czytamy w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
Jak informuje "DGP" skorzystają właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych. Zostaną one objęte jedną stawką podatku od nieruchomości – taką samą jak dla mieszkań, niezależnie od tego, czy mają odrębne księgi wieczyste.
Gazeta wyjaśnia, że takie są plany Ministerstwa Finansów – tak wynika z opublikowanego projektu zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Mają one wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, bo z końcem 2024 roku wygasną dwa przepisy dotyczące definicji budynku i budowli.
Kto dostanie "po kieszeni"?
"Resort finansów zaproponował nową definicję budowli. Skutki tej zmiany mogą odczuć stacje narciarskie, firmy paliwowe, telekomunikacyjne i energetyczne, właściciele hal namiotowych i kontenerów. Nie tego się spodziewali przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów można było wyciągnąć wniosek, że zmiana będzie niewielka, w zasadzie sprowadzi się do przeniesienia definicji budowli z prawa budowlanego do ustawy podatkowej" - zauważa dziennik. Według gazety, co innego jednak wynika z gotowego projektu.
REKLAMA
- Wprowadzono zmiany rozszerzające faktycznie zakres obiektów do opodatkowania – mówi Rafał Kran, doradca podatkowy z MDDP.
Doktor Adam Kałążny, radca prawny z Deloitte, dodaje, że wskutek planowanych zmian mogą zostać opodatkowane urządzenia techniczne, a w szczególności dystrybutory paliw, pompy, urządzenia telekomunikacyjne. Daninę trzeba będzie płacić od hal namiotowych i kontenerów.
- Warszawa zamyka centrum dla starych aut. Złożono już 1,5 tys. wniosków o wyłączenie z obostrzeń
- Nadchodzi rewolucja w handlu internetowym. Zmiany wejdą już w lipcu
- Nakrętki to dopiero początek. Na celowniku UE inne produkty z plastiku
PAP/egz
REKLAMA
REKLAMA