Warszawski ratusz bez krzyży. RPO: przepis nie narusza konstytucji

- Standardy równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy w zakresie dotyczącym symboliki religijnej - nie naruszają wolności sumienia i wyznania - odpowiedział na pismo posła Sebastiana Kalety rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Sprawa dotyczy wewnętrznego zarządzenia podpisanego przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, które zakazuje eksponowania na ścianach urzędu czy biurkach urzędników symboli związanych z określoną religią.

2024-06-19, 18:45

Warszawski ratusz bez krzyży. RPO: przepis nie narusza konstytucji
Według Rzecznika Praw Obywatelskich, zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego, które zakazuje eksponowania na ścianach urzędu czy biurkach urzędników symboli związanych z określoną religią, jest zgodne z konstytucją. Foto: Foto: Shutterstock/StockCanarias

Polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta złożył do RPO pismo w sprawie zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o świeckości urzędu. Według Kalety, narusza ono konstytucję, która gwarantuje wolność religii.

Wszystko w zgodzie z konstytucją

Rzecznik odpowiedział, że po analizie "Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy" nie stwierdzono, by zawierały one regulacje naruszające wolność sumienia i wyznania.

- W świetle orzecznictwa umieszczenie symbolu religijnego na ścianie urzędu nie prowadzi do naruszenia wolności sumienia i wyznania. W konsekwencji do takiego naruszenia nie prowadzi również brak symbolu religijnego. Jest to kwestia decyzji kierownika urzędu - dodał.

REKLAMA

Marcin Wiącek podkreślił, że standardy dotyczą tylko pomieszczeń dostępnych dla osób z zewnątrz, a nie całej przestrzeni urzędu. - Ponadto wytyczne wprost wskazują na możliwość noszenia symboli religijnych przez pracowników - zaznaczył. Dodał, że jeśli standardy będą stosowane jako podstawa odpowiedzialności pracowniczej, to każda skarga do RPO zostanie poddana indywidualnej ocenie z punktu widzenia poszanowania wolności sumienia i wyznania.

Czytaj także:

- Standardy wyłączają obecność elementów religijnych jedynie podczas wydarzeń organizowanych przez urząd, a nie przez samych pracowników. Dlatego nie są one przeszkodą dla uzewnętrzniania religii przez osoby zatrudnione w urzędzie, np. przez organizację spotkań opłatkowych dla chętnych pracowników - przekazał RPO.

Marcin Wiącek podkreślił, że wskazane wytyczne odnoszą się w równym stopniu do wszystkich religii i wyznań. - Wątpliwości może natomiast budzić brak odwołania do neutralności w kontekście światopoglądów niereligijnych (do takich należy zaliczyć np. pacyfizm, motywowany ideowo wegetarianizm lub weganizm, stosunek do aborcji czy idei małżeństw osób tej samej płci) - dodał.

REKLAMA

Polityczna burza po ogłoszeniu decyzji

Zdaniem posła Kalety, zarządzenie podpisane przez prezydenta Trzaskowskiego naruszyło konstytucję, która "gwarantuje wolność religii". - Nakazywanie urzędnikom, aby nie prezentowali tego, jakiego są wyznania, biorąc też pod uwagę tradycje, które panują w Polsce, pokazuje, że mamy do czynienia z ideologiczną wojną Trzaskowskiego - ocenił Sebastian Kaleta. Decyzja wywołała poruszenie także wśród polityków koalicji rządzącej.

łp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej