Sprawa Romanowskiego. Jest reakcja prokuratury na decyzję sądu

Jest zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Zdaniem rzecznika Prokuratury Krajowej Przemysława Nowaka sąd popełnił błąd odrzucając wniosek o tymczasowy areszt dla polityka.

2024-07-23, 14:29

Sprawa Romanowskiego. Jest reakcja prokuratury na decyzję sądu
Prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec Marcina Romanowskiego. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Sąd ma tydzień na rozpatrzenie zażalenia. Zdaniem Przemysława Nowaka, sprawa nie została dostatecznie przeanalizowana.

- Sąd powinien dokonać własnych ocen w zakresie obowiązywania immunitetu - przekonywał.

Tego jednak - mówił rzecznik - nie zrobiono i powołano się "na treść pisma informacyjnego, które nie stanowi źródła prawa". - Na tej podstawie nie można oceniać zakresu obowiązywania immunitetu - tłumaczył.

Posłuchaj

Rzecznik Prokuratury Krajowej: sąd powinien dokonać własnych ocen w zakresie obowiązywania immunitetu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Decyzja sądu w sprawie Romanowskiego. Prokuratura składa zażalenie

Z uwagi na to, prokurator wniósł o zmianę postanowienia sądu pierwszej instancji oraz o tymczasowe aresztowanie posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. 

REKLAMA

Rzecznik tłumaczył, że przeprowadzono ponowną analizę sprawy, prokuratorzy uzyskali nową opinię. Przemysław Nowak dodał, że sprawa ma wyłącznie charakter krajowy, dlatego jego zdaniem do uchylenia immunitetu stosuje się procedurę krajową.

Przypomnijmy, że sąd pierwszej instancji przychylił się do argumentacji, że poseł jest chroniony immunitetem członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Według Przemysława Nowaka w tej sprawie nie doszło do błędu prokuratury. Jak powiedział, immunitet polityka został uchylony prawidłowo.

Pełnomocnik Romanowskiego komentuje decyzję prokuratury

Odnosząc się do informacji o zażaleniu prokuratury, pełnomocnik Marcina Romanowskiego ocenił w rozmowie z Polskim Radiem, że jest to kwestionowanie stanowiska przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Posłuchaj

Bartosz Lewandowski, pełnomocnik Marcina Romanowskiego: to bezprecedensowa sytuacja (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Bartosz Lewandowski zapowiedział poinformowanie organów Rady Europy o decyzji prokuratury. Ponadto pełnomocnik Marcina Romanowskiego złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez kierownictwo resortu sprawiedliwości i prokuratury. W ocenie adwokata, jego klient został bezprawnie pozbawiony wolności.

REKLAMA

Eliza Olczyk w Polskim Radiu 24: ruch prokuratury nie dziwi

Decyzja prokuratury o złożeniu zażalenia mnie nie dziwi - komentowała na antenie Polskiego Radia 24 Eliza Olczyk z "Wprost".

Jej zdaniem śledczy skorzystali ze ścieżki, która jej przysługuje, gdy nie zgadza się z werdyktem sądu. - Nie dopatrywałabym się tu działania politycznego - oświadczyła tłumacząc, że skoro prokuratura chce postawić Romanowskiemu 11 zarzutów, to "musi się trzymać swojego stanowiska i już".

Posłuchaj

Eliza Olczyk komentuje decyzję prokuratury na antenie Polskiego Radia 24 6:01
+
Dodaj do playlisty

- Natomiast druga strona to sąd i Rada Europy. Rada Europy twierdzi - i upiera się przy tym - że pan Romanowski immunitet ma. Sąd w pierwszej instancji się do tego przychylił. To fakty, co do których nie można powiedzieć, że są polityczne czy apolityczne - mówiła publicystka.

W jej opinii, wątpliwe jest, by stanowisko greckiego przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Theodorosa Rousopoulosa, było motywowane politycznie. - Najpewniej wychodzi z założenia, ze członków ZPRE należy chronić - wskazała Eliza Olczyk w Polskim Radiu 24.

REKLAMA

Czytaj także:

[JEDYNKA] Immunitet Romanowskiego. Mroczek: są wątpliwości, czy go chroni

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej