Mniej nowych firm, ale też mniej upadających. Nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące rejestracji i upadłości firm w Polsce. Aktywność gospodarcza okiem statystyka wydaje się utrzymywać na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie, ale wcale nie jest optymistycznie. 

2024-08-12, 18:53

Mniej nowych firm, ale też mniej upadających. Nowe dane GUS
Nowe dane GUS dotyczące firm. Foto: Dziurek / Shutterstock.com

Mierząc poziomem rejestracji nowych firm i liczbą upadłości, aktywność gospodarcza w Polsce wydaje się pozostawać, mniej więcej, na tym samym poziomie co rok temu a nawet rosnąć. Według Głównego Urzędu Statystycznego w II kwartale 2024 roku zarejestrowano 87 642 nowych firm, zaledwie o 1 procent mniej niż w II kwartale 2023 roku.

Również liczba upadłości spadła w stosunku do II kwartału 2023 roku i to o 5,2 proc. W efekcie upadłość w II kwartale bieżącego roku dotknęła 92 przedsiębiorstw. 

Dane GUS nie są specjalnie niepokojące, a spadek liczby upadłości mógłby być nawet optymistyczny, gdyby nie fakt, że z danych rejestru REGON mogą wynikać inne wnioski. 

Przybywa firm w większości branż, ale niepokoi spadek rejestracji w przemyśle i ICT

Zgodnie z danymi rejestru REGON wciąż przybywa nowych firm - w lipcu przybyło ich o 8,1 procenta więcej niż rok wcześniej. Imponująco wzrasta zwłaszcza liczba firm zajmujących się opieką zdrowotną (o 27,8 proc.) czy finansami (o 26 proc.). Jednak niepokojące mogą być: spadek liczby nowych podmiotów w przemyśle (o 2,1 proc.) oraz w branży ICT (informacja i komunikacja), gdzie odnotowano spadek o 4,7 procent. Spadek liczby rejestracji nowych podmiotów działających w informacji i komunikacji może wynikać z faktu, że zmalało zapotrzebowanie na programistów, testerów oprogramowania itp., w związku z czym przez duże firmy przetoczyła się fala zwolnień (a większość programistów pracuje na samozatrudnieniu). 

REKLAMA

Osłabnięcie firm z branży informacja i komunikacja widać też wyraźnie w danych GUS za II kwartał. O ile w II kwartale 2023 otwarto 8871 nowych firm w tej branży, o tyle w II kwartale 2024 nowych rejestracji było 7023. 

Zawieszenie firmy receptą na trudności? 

Jednym ze sposobów na to, by zaprzestać działalności gospodarczej w jakiejkolwiek formie prawnej, ale bez podejmowania ostatecznej decyzji jest zawieszenie działalności. W II kwartale 2024 roku zawieszonych podmiotów było średnio 749 tysięcy i było to o 10,1 proc. więcej niż w II kwartale 2023 roku. Można tu jednak mówić o pewnej poprawie - w 2023 w stosunku do analogicznego kwartału 2022 liczba zawieszonych działalności wzrosła o 13 proc. 

Wielu analityków łączy rosnącą liczbę zawieszonych działalności przedsiębiorstw ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład w składce zdrowotnej. Dla wielu mikroprzedsiębiorstw składka ta miała stać się sporym obciążeniem, a do tego doszły rosnące koszty pracy, energii i innych stałych opłat.

Czytaj także:

GUS/money.pl/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej