Król wybrany do Rady Mediów Narodowych. Zajmie miejsce Czabańskiego
Poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król został w czwartek wybrany przez Sejm do Rady Mediów Narodowych. W RMN zajmie miejsce zwolnione przez Krzysztofa Czabańskiego.
2024-12-05, 21:45
Za kandydaturą Wojciecha Króla opowiedziało się 234 posłów, a 24 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W trakcie debaty poprzedzającej wybór Joanna Lichocka z PiS zapowiedziała, że jej ugrupowanie nie weźmie udziału w głosowaniu.
Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych, w jej skład wchodzi pięć osób wybieranych na sześcioletnie kadencje. Trzy osoby powołuje Sejm, a dwie prezydent, po wskazaniu kandydatów przez największe opozycyjne kluby parlamentarne.
Zmiany w Radzie Mediów Narodowych. Odwołanie Czabańskiego
Sejm 11 października odwołał Krzysztofa Czabańskiego z funkcji członka RMN. Argumentem wnioskującej o odwołanie Koalicji Obywatelskiej było złamanie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w Radzie z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej. Przywoływany podmiot to Rada Instytutu Lecha Kaczyńskiego, która - jak argumentowali posłowie KO - "posiada pośredni wpływ na działalność jego spółek zależnych, tj. Srebrna sp. z o.o. i Srebrna-Media sp. z o.o., a także na kolejne spółki - Geranium sp. z o.o., Forum SA, Słowo Niezależne sp. z o.o. i Telewizję Republika SA, a zatem posiada pośredni wpływ na działalność dostawców usług medialnych".
Czabański, wybrany do RMN z rekomendacji PiS, kierował nią od 2016 r. Po jego odwołaniu w RMN zasiadają cztery osoby. Są to wskazani przez PiS i wybrani w 2022 r. przez Sejm ubiegłej kadencji Piotr Babinetz i Joanna Lichocka oraz Robert Kwiatkowski i Marek Rutka z Lewicy, wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę.
REKLAMA
Wojciech Król studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Magisterium uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ukończył również studia podyplomowe z dziennikarstwa i zarządzania w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie.
Likwidacja Rady Mediów Narodowych? "Nie w najbliższych miesiącach"
Nowo wybrany członek RMN podkreślił, że nie ma planów szybkiej likwidacji tego organu. - Nie będziemy dążyć do likwidacji Rady Mediów Narodowych w najbliższych miesiącach. Chcemy, aby likwidacja była wkomponowana w nową ustawę medialną - zaznaczył Wojciech Król.
- W najbliższych dniach marszałek Sejmu podejmie decyzję o zwołaniu pierwszego posiedzenia w nowym składzie. Uprawnienia do zwoływania posiedzenia Rady Mediów Narodowych miał przewodniczący, a ponieważ stracił swoje członkostwo w Radzie, to jesteśmy w takim momencie, w którym to pierwsze posiedzenie będzie musiał zwołać prawdopodobnie marszałek - wyjaśniał.
Na pierwszym posiedzeniu ukonstytuuje się nowy skład RMN. - Członkowie Rady ze swojego grona wybiorą przewodniczącego. Czy będę nim ja, czy ktoś inny, to akurat nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Mam nadzieję, że pracując w Radzie Mediów Narodowych, dopóki ona oczywiście będzie istnieć, będę mógł wesprzeć zmiany, które są nieuniknione w przywracaniu mediów publicznych obywatelom - zaznaczył Król.
REKLAMA
- Świrski przed Trybunałem Stanu? "Porządkowanie KRRiT jest niezbędne"
- Czarne chmury nad Czabańskim. "Do odwołania, RMN do likwidacji"
- Czabański straci stanowisko? Jachira: patologie trzeba rozliczać
Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda będzie piastował swój urząd do początku sierpnia przyszłego roku. - Likwidacja RMN może nastąpić najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku - ocenił.
Rada Mediów Narodowych to organ powołany za rządów PiS. Powołuje on zarządy i rady nadzorcze między innymi TVP, PAP i Polskiego Radia. Powołanie na miejsce Czabańskiego kandydata zgłoszonego przez obecną koalicję rządzącą zmieni rozkład sił w Radzie - członkowie związani z PiS stracą w niej większość.
PAP/bartos
REKLAMA