Dzieci znikają z przychodni. Tak rodzice chcą uniknąć obowiązkowych szczepień
Z początkiem kwietnia sanepid rozpoczął kontrole kart szczepień dzieci i młodzieży. Aby uniknąć kar za brak obowiązkowych szczepień, rodzice wypisują dzieci z przychodni.
2025-04-16, 06:57
Nowe kontrole obowiązkowych szczepień. Rodzice uciekają
Co daje wypisanie najmłodszych z przychodni? Dziecko znika z radarów państwa - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Dzieje się to w czasie, kiedy sanepid rozpoczął kontrole kart szczepień dzieci i młodzieży. Zdarza się, że wniosków o wypisanie rodzice składają 10 tygodniowo.
Jak wynika z informacji przekazanych DGP przez dyrektorów placówek podstawowej opieki zdrowotnej, przed uruchomieniem przez głównego inspektora sanitarnego powszechnego spisu szczepień deklaracje dotyczące rezygnacji z usług przychodni były rzadkością i trafiały się raz na kilka miesięcy. - Dziś jest ich co najmniej kilka w tygodniu. Tylko w ubiegłym miałam informacje o siedmiu. A są przychodnie, które mają ich nawet po 10 - wyjaśnia cytowana przez "DGP" Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
"Sposób na ukrycie dziecka przed systemem"
Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego i lekarka rodzinna z Białegostoku, informuje z kolei o dwóch-trzech deklaracjach składanych w tygodniu. - Mamy już kilkanaście przychodni, które mierzą się z takim zjawiskiem - zaznacza. Zdaniem Tomasza Zielińskiego, lekarza i współwłaściciela przychodni, jest to sposób na ukrycie dziecka przed systemem obowiązkowych szczepień ochronnych.
Wypisując dziecko z przychodni, rodzice nie wskazują innej placówki, z której zamierzają korzystać. Często przenoszą się do placówek prywatnych, które nie mają obowiązku informowania sanepidu o stanie profilaktyki w postaci obowiązkowych szczepień. Prywatnych przychodni nie obejmie kontrola sanepidu.
REKLAMA
Dziennik przypomina, że notowany jest wzrost chorób zakaźnych, dotąd praktycznie niewystępujących. W pierwszym kwartale tego roku odnotowano na przykład blisko siedem tysięcy przypadków krztuśca, a rok temu było ich niecałe 700.
- Od maja zmiany w bilansie zdrowia 6-latków. Mogą pomóc również rodzicom
- AFRID. Lęk przed jedzeniem spowodowany traumą dziecka
Źródła: Polskie Radio/PAP/pg/kor
REKLAMA