Żałoba w Polsce. Co można robić? Czy trzeba odwołać wesele i rodzinne uroczystości?

Na 26 kwietnia w sobotę prezydent ogłosił żałobę narodową. To dzień pogrzebu papieża Franciszka. Co ogłoszenie żałoby oznacza w praktyce? Czy trzeba się liczyć z odwołaniem imprez? A co uroczystościami prywatnymi?

2025-04-26, 06:13

Żałoba w Polsce. Co można robić? Czy trzeba odwołać wesele i rodzinne uroczystości?
Co można robić podczas ogłoszonej żałoby narodowej?. Foto: Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Żałoba narodowa w sobotę. Opuszczone flagi

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta RP ws. wprowadzenia żałoby narodowej 26 kwietnia, dniu pogrzebu papieża Franciszka. Żałoba będzie obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. W czasie żałoby flaga Polski ma być opuszczona do połowy masztu. Radia, telewizje i gazety mają uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci papieża.

"Oddając hołd i wyrażając żal w związku ze śmiercią Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, zarządzam wprowadzenie żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 26 kwietnia 2025 r." - głosi rozporządzenie prezydenta.

Imprezy i koncerty w czasie żałoby narodowej

Co wprowadzenie żałoby oznacza w praktyce dla Polaków? Zazwyczaj kojarzy się to z odwołaniem różnych imprez rozrywkowych. W ustawie o organizacji działalności kulturalnej jest artykuł, który mówi, że premier może wydać zarządzenie o zawieszeniu imprez masowych. - Premier nie zamierza skorzystać z tego uprawnienia - informował wiceminister spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański.

REKLAMA

To oznacza, że organizatorzy nie mają obowiązku ich anulowania. O tym, czy impreza się odbędzie, czy nie lub w jakiej formie zadecyduje jej organizator. I tak np. mecze piłkarskiej ekstraklasy w sobotę się odbędą, ale zostaną poprzedzone minutą ciszy. Nie będzie za to dodatkowych imprez towarzyszących.

Czytaj także:

Część imprez została przełożona z soboty na niedzielę. Tak właśnie stało się z Tysiącleciem Korony Polskiej - ogólnopolskim, plenerowym wydarzeniem z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie zdecydował na odwołanie sobotniego spektaklu, ale np. festiwal rapowy w Łodzi dojdzie do skutku.

Z kolei w komunikacie wydanym przez dyrekcję Teatru Muzycznego "Roma" w Warszawie podano, że zaplanowane na sobotę przedstawienia "Wicked" oraz "Bajo-Bongo - historia Nataszy Zylskiej" odbędą się zgodnie z planem. "Każde z przedstawień zostanie poprzedzone prośbą o uczczenie pamięci papieża Franciszka minutą ciszy. Dziękujemy za zrozumienie" - czytamy.

REKLAMA

Odwołane imprezy? "Nie ma jednoznacznych reguł"

Jak zatem widać nie ma jednej formuły. Najlepiej upewnić się u organizatora, które rozwiązanie zastosował. Jacek Dziekan, wykładowca z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podkreśla, że "nie ma jednoznacznych reguł, które by precyzyjnie definiowały, jakie wydarzenia mogą się odbywać, a jakie odbywać się nie powinny".

- Nie ma ścisłych zakazów prawnych. To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów - wyjaśnia szef KPRM Jan Grabiec. - Formalnie nie ma przeszkody, wydarzenia kulturalne mogą mieć miejsce - dodał.

Wesele w czasie żałoby narodowej

A co z organizacją imprez prywatnych, rodzinnych spotkań, czy np. ślubów? Czy można się bawić na weselu w żałobę? Wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek uspokaja osoby, które na dzień żałoby miały zaplanowane rodzinne uroczystości. Mogą się odbyć.

Niektóre pary decydują się na mniej huczne wesela, zmieniają nieco plan imprezy. To jednak też kwestia indywidualnego uznania. 

REKLAMA

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej