Bodnar komentuje decyzję SN. Wspomniał o dalszych krokach

Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. Adam Bodnar poinformował, że skieruje do Szymona Hołowni list ws. procesu wyborczego. 

2025-07-01, 20:19

Bodnar komentuje decyzję SN. Wspomniał o dalszych krokach
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich. Adam Bodnar reaguje. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

SN uznał ważność wyborów prezydenckich. Bodnar komentuje

Po posiedzeniu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych prokurator generalny Adam Bodnar powiedział, że to, co dla niego jest bardzo ważne, to trzy zdania odrębne do uchwały, które zostały wygłoszone. W jego ocenie "brzmiały trochę jak akt oskarżenia pod adresem Izby Kontroli Nadzwyczajnej".

- Wszystkie te argumenty wskazujące na wadliwość tej izby, na niezgodność jej działania z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które wybrzmiały w sali Sądu Najwyższego są bardzo ważne dla wyborców. Nie zapominajmy, że IKNiSP nie powinna orzekać w tej sprawie. Ubolewam, że mój wniosek o wyłączenie sądów nie został rozpatrzony - wskazał.

Przyznał, że idąc we wtorek do Sądu Najwyższego nie miał poczucia, że "wszystkie protesty wyborcze zostały należycie rozpoznane, że stała się zadość tej sprawiedliwości proceduralnej". - Sąd Najwyższy powinien budować zaufanie obywateli do siebie, do swoich działań, a nie wręcz przeciwnie - dodał.

REKLAMA

Bodnar zapowiada list do Hołowni

Adam Bodnar został zapytany przez dziennikarzy również o to, czy widzi jakąś podstawę do tego, żeby marszałek Sejmu Szymon Hołownia na podstawie uchwały SN nie zwołał Zgromadzenia Narodowego i nie odebrał przysięgi od prezydenta elekta.

- Na pewno dzisiejsze posiedzenie Izby, w tym także przedstawione zdania odrębne (...) skłania mnie do tego, aby sformułować list do marszałka Hołowni, w którym wykażę wszystkie nieprawidłowości proceduralne, które miały miejsce i zadam pytanie, czy w takiej sytuacji wypełniona została norma artykułu 129 konstytucji mówiąca o tym, że Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów. Ale co pan marszałek Hołownia z tym zrobi, to już będzie decyzja pana marszałka - odpowiedział.

Minister sprawiedliwości poinformował, że do tej pory nie dostali wszystkich protestów wyborczych, a jedynie 322 takich pism. 

SN uznał ważność wyborów prezydenckich

Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich. W ocenie sędziów nie ma podstaw, aby kwestionować wynik wyborów z 1 czerwca 2025 roku. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęto w pełnym 18-osobowym składzie w obecności Prokuratora Generalnego oraz przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Treść postanowienia odczytał I Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN sędzia Krzysztof Wiak. Do uchwały zostały zgłoszone trzy zdania odrębne.

REKLAMA

Decyzję w tej sprawie podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Jej legalność kwestionuje koalicja rządowa, która nie uznaje jej za niezawisły sąd. Dlatego decyzja ta budzi kontrowersje.

Drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Karol Nawrocki, zdobywając 50,89 procent głosów. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości pokonał prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowego, który zdobył 49,11 procent głosów.

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego jest planowane na 6 sierpnia. Wtedy prezydent elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/nł

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej