more_horiz
Wiadomości

Ogromna popularność programu "Moja Woda". Setki wniosków w pierwszych tygodniu naboru

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 09:50
- Niemal 400 wniosków na kwotę prawie 2 milionów złotych złożono w pierwszym tygodniu naboru w programie "Moja Woda" - przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/MZinchenko

O dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych można ubiegać się od 22 marca.

spis 1200 shutter.jpg
Trwa Narodowy Spis Powszechny. Sprawdź, jak spisać się bezpiecznie

Nawet 5 tys. złotych

O takie wsparcie mogą wnioskować właściciele budynków jednorodzinnych, a maksymalna dotacja to 5 tysięcy złotych, jednak nie więcej niż 80 procent kosztów budowy przydomowej instalacji do zbierania wody opadowej i roztopowej.

Elektroniczne wnioski przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Jak podkreśla wiceprezes Narodowego Funduszu Artur Lorkowski, w tegorocznym naborze wprowadzono drobne zmiany. Pojemność zbiornika wodnego nie może być mniejsza niż dwa metry sześcienne. Co więcej, wprowadzono katalog kosztów, które nie są kwalifikowalne. Artur Lorkowski podkreśla, że dokonano modyfikacji na podstawie doświadczeń z ubiegłego roku.

Dofinansowanie

- Było parę sytuacji takich trudnych interpretacyjnie - wskazuje. Zaznacza jednocześnie, że beneficjenci nadal mają wybór co do instalacji, "czyli katalog kosztów kwalifikowalnych jest nieokreślony".

rodzina relaks czas wolny shutter 1200 fizkes.jpg
Dla połowy polskich rodzin 500+ jest filarem budżetu. Znamy wyniki badania

Artur Lorkowski wymienił też przykłady inwestycji, które będą dofinansowywane. To między innymi urządzenia zbierające wodę, przesyłające ją do zbiornika, sam zbiornik i instalacje, które rozprowadzają zgromadzoną wodę po działce.

Milionowy budżet

Budżet tegorocznej odsłony programu wynosi 100 milionów złotych. Jego celem jest zatrzymywanie wody, minimalizacja skutków suszy i ograniczenie zagrożenia powodziowego.

Pierwszego roku program cieszył się ogromną popularnością i ostatecznie zwiększono jego budżet do 115 milionów złotych. Do Wojewódzkich Funduszy wpłynęło niemal 25 tysięcy wniosków.

***

Resort klimatu podkreśla, że zrealizowane do tej pory inwestycje z programu przyczyniają się do zatrzymania miliona dwustu tysięcy metrów sześciennych wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich.

as

Zobacz także

Zobacz także