more_horiz
Wiadomości

Nowelizacja ustawy medialnej. Prezydent ogłosił decyzję

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:22
- Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji, rozważałem różne możliwości: zwrócenie do ponownego rozpatrzenia czy skierowanie do TK - powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy medialnej
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy medialnejFoto: PAP/Andrzej Lange

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery.

Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. Teraz posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta.

Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalenie ustawy wywołało protesty z udziałem polityków opozycji.

Czytaj także:

Decyzja prezydenta

Prezydent podczas swojego wystąpienia poinformował, że zawetował nowelizację ustawy medialnej. - Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i oddaję ją Sejmowi do ponownego rozważenia - powiedział Andrzej Duda.

Podzieliłem zdanie większości moich Rodaków, którzy uznali, że kolejne spory nie są nam w tej chwili potrzebne - podkreślił prezydent. - Jako Prezydent RP muszę być ponad sporami i spoglądać na nie zdroworozsądkowo. Moim zadaniem jest działać tak, aby unikać sporów - dodał.

Czytaj także:

Umowy międzynarodowe wśród argumentów

Andrzej Duda zaznaczył, że sfera medialna wymaga ograniczeń monopoli medialnych i wpływu zagranicy, jednak powinny one dotyczyć podmiotów, które chcą wejść na polski rynek w przyszłości.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nowe przepisy medialne budzą wątpliwości między innymi związane z traktatem o współpracy pomiędzy Polską a USA. - Jednym z argumentów rozważanych przeze mnie była kwestia umowy międzynarodowej o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA - powiedział prezydent .

Według prezydenta skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego oznaczałoby rozpatrzenie nowych przepisów wyłącznie pod kątem zgodności z Konstytucją. - Nie mogę powiedzieć, że Trybunał Konstytucyjny odniósłby się na pewno do kwestii przestrzegania traktatu polsko-amerykańskiego - argumentował.

Posłuchaj
00:33 11473564_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o rozpatrywaniu wniosków prezydenckich w trybie prewencyjnym (IAR) 

- W nowelizacji ustawy znajdują się także przepisy naruszające prerogatywy prezydenckie - podkreślił.

st

Zobacz także

Zobacz także