more_horiz
Wiadomości

Saryusz-Wolski o wstrzymaniu funduszy z KPO: najprościej byłoby powiedzieć "bez łaski"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:44
- Najprościej byłoby powiedzieć: bez łaski, obejdziemy się bez tych pieniędzy z Funduszu Odbudowy, pożyczymy je na lepszych warunkach i w ten sposób wytrącimy drugiej stronie oręż z ręki - mówił na antenie TVP Info europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Polski Krajowy Plan Odbudowy nadal nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską. 
Najprościej byłoby powiedzieć bez łaski, obejdziemy się bez tych pieniędzy z FO - mówił Jacek Saryusz-Wolski
Najprościej byłoby powiedzieć "bez łaski", obejdziemy się bez tych pieniędzy z FO - mówił Jacek Saryusz-WolskiFoto: Forum/Andrzej Hulimka

Polska wciąż czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. O sporze w tej sprawie na linii Warszawa-Bruksela mówił w TVP Info eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski 

Jak zauważył europoseł, "gdyby ten mechanizm (warunkowości - red.) został uruchomiony i obcinał nam fundusze za tzw. praworządność, to wtedy byśmy zaczęli wpłacać więcej niż otrzymujemy".

- Ale to wszystko zależy od definicji płatnika netto, bo jeżeli wziąć pod uwagę nie tylko transfery z UE, ale również przepływy kapitałowe, to my tym płatnikiem netto już jesteśmy od dawna, ponieważ otrzymujemy około 2 proc. PKB, a wpłacamy około 4,7 proc. - powiedział polityk. Zaznaczył przy tym, że problem nie dotyczy pieniędzy, tylko kwestii ustrojowych. 

"Bez łaski"

- Problem polega na tym, że w narracji politycznej oni (UE - red.) uważają, że nas utrzymują i finansują, że bez pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie damy sobie rady i że oni nam robią wielką łaskę, co jest nieprawdą - skomentował. Podkreślił także, że "dementi" w tej prawie "powoli się w polskiej debacie przewija, ale w debacie po drugiej stronie - nie".

- Najprościej byłoby powiedzieć: bez łaski, obejdziemy się bez tych pieniędzy z Funduszu Odbudowy, pożyczymy je sobie na lepszych warunkach na rynkach finansowych, w ten sposób wytrącimy drugiej stronie oręż z ręki - stwierdził Saryusz-Wolski. 

Krajowy Plan Odbudowy

Europejski Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia COVID-19. Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF - Recovery and Resilience Facility). Wszystkie kraje członkowskie miały przygotować swoje KPO. Zdecydowana większość została już zaakceptowana, co umożliwiło wypłatę zaliczek.

Czytaj również:

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Zobacz także: Jan Sarnowski w "Sygnałach dnia"

tvp.info/kp

Zobacz także

Zobacz także