more_horiz
Wiadomości

Ustawa covidowa w komisji zdrowia. Terlecki: analiza zapisów, żeby były najkorzystniejsze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 13:19
W sejmowej komisji zdrowia odbędzie się dziś po południu pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy covidowej. Ryszard Terlecki, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wyjaśnił, że ustawa ma jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania Polaków dotyczące walki z koronawirusem.
Zgodnie z projektem, pracodawca może żądać od pracownika informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2
Zgodnie z projektem, pracodawca może żądać od pracownika informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2Foto: Shutterstock/Savanevich Viktar

Chodzi o poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Zgodnie z projektem, w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może żądać od pracownika nie częściej niż raz w tygodniu, informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.

Analiza przepisów

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział, że przepisy projektu będą analizowane przez członków sejmowej komisji zdrowia.

- Żeby ona trafiła jutro do Sejmu w takim kształcie, w jakim będzie najkorzystniejsza dla tych, którzy oczekują jakichś działaniań antycovidowych - powiedział.

Kontynuacja posiedzenia 

Drugie czytanie projektu ustawy zaplanowano w Sejmie na jutro na 16.00. Będzie to kontynuacja rozpoczętego w środę 26. stycznia posiedzenia izby. Poza przepisami antycovidowymi, Sejm wysłucha też informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce.

Zgodnie z poselskim projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19, pracownik będzie miał możliwość wykonania nieodpłatnego testu na obecność koronawirusa, zasadniczo raz w tygodniu. Testy będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Brak testu

W przypadku, gdy pracownik nie przekaże pracodawcy informacji o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, będzie traktowany jak osoba, która nie poddała się testowi. Projekt ustawy zakłada, że pracownik, który nie poddał się testowi, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Natomiast pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy, może złożyć u pracodawcy wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie otrzymania odszkodowania z powodu zakażenia koronawirusem od pracownika, który nie poddał się testowi w kierunku SARS-CoV-2.

Posłuchaj
00:23 terl.mp3 Ryszard Terlecki o projekcie ustawy covidowej (IAR)

Projekt ustawy zawiera regulacje gwarantujące, że przetwarzanie danych osobowych związanych z podaniem informacji o negatywnym wyniku testu, będzie dopuszczalne jedynie przez czas niezbędny do realizacji celów wskazanych w projekcie.

Czytaj także:

Ustawa covidowa. Fogiel: mamy do czynienia z akcją socjotechniczną ośmieszającą ten projekt:

fc

Zobacz także

Zobacz także