CBA zatrzymało chirurga ze Szczecina. Lekarz usłyszał 166 zarzutów

2022-05-12, 19:43

CBA zatrzymało chirurga ze Szczecina. Lekarz usłyszał 166 zarzutów
"Głos Szczeciński": prokuratura oskarżyła szczecińskiego lekarza o ponad 1200 przestępstw. Foto: shutterstock.com/ANDRANIK HAKOBYAN

Były ordynator Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej szczecińskiego szpitala w Zdunowie Krzysztofowi K. usłyszał zarzuty m.in. przyjmowania łapówek, prania brudnych pieniędzy i oszustw. Jest podejrzany o popełnienie łącznie 166 przestępstw - poinformowały Prokuratura Regionalna w Szczecinie i CBA.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali chirurga w środę. - Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Krzysztofowi K. przedstawiono zarzuty popełnienia 166 przestępstw, w tym przyjmowania łapówek w związku z pełnioną funkcją ordynatora szpitala w zamian za przeprowadzenie operacji, a także uzależniania ich przeprowadzenia od otrzymania korzyści majątkowej, oszustw, tzw. prania brudnych pieniędzy oraz złożenia fałszywego oświadczenia w toku procedury przetargowej - poinformowała w czwartek Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Zarzuty dotyczą co najmniej 1,5 mln zł 

W okresie objętym zarzutami korupcji i oszustw lekarz był ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Zdunowie. Jak podała prokuratura, zarzuty dotyczą łącznej kwoty co najmniej 1,5 mln zł. Krzysztof K. kwalifikował pacjentów do zabiegu w prywatnym gabinecie, obiecując szybsze wykonanie zabiegu, pod warunkiem udziału przez pacjenta w kosztach w wysokości 10 tysięcy złotych. Kwota miała być wpłacana na konto Fundacji Pomocy Transplantologii. 450 tysięcy złotych trafiły na prywatne konto byłego ordynatora.

Lekarz składał fałszywe zeznania

Podczas śledztwa ustalono, że zatrzymany dopuścił się także przestępstwa składania fałszywych oświadczeń podczas udziału w komisji przetargowej szpitala - zatrzymany otrzymywał środki pieniężne z tytułu wynagrodzenia od jednej ze spółek farmaceutycznych, która wygrała postępowanie na dostawę sprzętu medycznego dla szpitala. Zarzuty przedstawiono chirurgowi "w oparciu o zgromadzone w toku śledztwa dowody, w tym zeznania 250 świadków, zabezpieczoną dokumentację i historię rachunków bankowych podejrzanego". Prokurator zastosował wobec podejrzanego poręczenie majątkowe - 600 tys. zł.

Uchylenie immunitetu marszałkowi Grodzkiemu 

Materiały tej sprawy wyłączono ze śledztwa, w którym Prokuratura Regionalna chce przedstawić zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Chodzi o okres, gdy był on dyrektorem w Specjalistycznym Szpitalu im prof. Sokołowskiego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej.

Wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Grodzkiemu - jak wskazała prokuratura - skierowano do Senatu w marcu 2021 r., uzupełniając go w grudniu 2021 r. "Wniosek nie został do tej pory rozpoznany przez Senat" - zaznaczono. Śledztwo jest rozwojowe - podało CBA.

Czytaj także:

ASP

Polecane

Wróć do strony głównej