Adam Hlebowicz z IPN podkreśla ogólnopolski charakter akcji BohaterON. "Powstańcy znaleźli się na terenie całego kraju"

Dyrektor warszawskiego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, Adam Hlebowicz, wskazał, że w rocznicę Powstania Warszawskiego oddajemy hołd Powstańcom z całej Polski. - Ludzie, którzy znaleźli się w 1944 roku w Warszawie, to byli nie tylko mieszkańcy, ale też wygnańcy z Pomorza, z Wielkopolski, ze Śląska - powiedział.

2022-07-29, 16:52

Adam Hlebowicz z IPN podkreśla ogólnopolski charakter akcji BohaterON. "Powstańcy znaleźli się na terenie całego kraju"

Po raz 7. zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną "BohaterON - włącz historię!", która rusza 1 sierpnia. Celem akcji jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Adam Hlebowicz zaznaczył, że IPN współpracuje z BohaterON'em od początku istnienia akcji. Podkreślił też ogólnopolski charakter inicjatywy.

Powstanie Warszawskie. "Wymiar ogólnopolski"

- Jak mówimy - Powstanie Warszawskie, to oczywiście jest to słuszne, bo powstanie rozegrało się tutaj, na tych ulicach, ale gdybyśmy powiedzieli Powstanie Polskie - to też byłaby to słuszna nazwa - powiedział Adam Hlebowicz.

- Z przyczyn historycznych wprost można powiedzieć, że ludzie, którzy znaleźli się w 1944 roku w Warszawie, to byli nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale też wygnańcy z Pomorza, z Wielkopolski, ze Śląska - w tym także moja rodzina. W wyniku akcji, znaczna, część oddziałów Armii Krajowej starała się dotrzeć do Warszawy i wspomóc powstańców. Część oddziałów znalazła się w Kampinosie - więc mamy ten wymiar ogólnopolski - wyjaśnił historyk.

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN dodawał, że po 2 października 1944 roku cywilni mieszkańcy Warszawy i powstańcy znaleźli pomoc ze strony Polaków z innych miast, jak Łodzi, Częstochowy czy Krakowa. Dzisiaj Polacy pomagają spontanicznie Ukraińcom, jak w 1944 roku pomagali sobie. - Cywilni mieszkańcy Warszawy i Powstańcy znaleźli się po 1944 roku na terenie całej Polski - wszędzie, w każdym mieście - przypomniał Adam Hlebowicz.

REKLAMA

Posłuchaj

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: pokolenie powstańców warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej, to jedno z najbardziej wyjątkowych pokoleń w dziejach Polski (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

- W większym lub mniejszym mieście możemy odnaleźć mieszkańców Warszawy - oni nieśli tą pamięć o tym wydarzeniu, o tym niezwykłym heroizmie i o tych niezwykłych 63 dniach, które tutaj się rozegrały. Stąd możemy mówić o Powstaniu Polskim w ramach akcji BohaterOn, a także działań statutowych IPN'u, w ramach których odbywają się akcje mówiące o Powstaniu Warszawskim. Akcje w tym roku odbędą się jutro, pojutrze, 1 sierpnia - a także przez cały rok, przy współpracy z BohaterOn'em - powiedział Adam Hlebowicz.

BohaterON w Polskim Radiu

Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć spot promujący tegoroczną edycję akcji. Ogólnopolska kampania "BohaterON - włącz historię" rozpocznie się 1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tegoroczna edycja BohaterONu ma nowy, bezpłatny, wirtualny wymiar. W ramach projektu Dumni z Powstańców powstała specjalna strona internetowa, na której każdy będzie mógł zamieścić własny wpis, wyrazić wdzięczność powstańcom warszawskim za pomocą słów, zdjęć, filmów.

Będzie można też oznaczyć swoje miasto i zaprosić innych do udziału w kampanii w mediach społecznościowych. Akcja potrwa 63 dni w nawiązaniu do czasu trwania Powstania Warszawskiego. Po 2 października możliwość dodawania wpisów zostanie zamknięta aż do 1 sierpnia następnego roku.

Czytaj także:

pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej