more_horiz
Wiadomości

Poszkodowani w Chorwacji wrócą do Polski. Wiceszef MSZ wskazał miasta docelowe

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 20:24
Transport poszkodowanych w wypadku w Chorwacji nastąpi samolotem typu Casa - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Przypomniał, że przylot 13 osób do Warszawy planowany jest na środę po południu. W stolicy pozostanie kilku pacjentów; kolejni zostaną przetransportowani środkiem lotniczym odpowiednio do Poznania, a później także do Krakowa.
Marcin Przydacz: powrót 13 poszkodowanych w wypadku w Chorwacji samolotem Casa; w Warszawie zostanie kilku pacjentów
Marcin Przydacz: powrót 13 poszkodowanych w wypadku w Chorwacji samolotem Casa; w Warszawie zostanie kilku pacjentówFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Transport medyczny nastąpi jednym samolotem typu Casa. Planowany przylot do Warszawy po południu. Ostateczna decyzja ilu poszkodowanych jutro wyleci, będzie uzależniona od stanu zdrowia i nastąpi po porannej odprawie z chorwackimi lekarzami" - przekazał wiceszef MSZ.

Podkreślił, że w skład ośmioosobowego zespołu medycznego, który poleci do Zagrzebia, wejdą: przedstawiciele wojskowego Zespołu Ewakuacji Medycznej z Krakowa, członkowie Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

"Po przylocie do Polski wszyscy poszkodowani zostaną przetransportowani do szpitali, w których będą mogli w najlepszy, z punktu widzenia medycznego, sposób kontynuować leczenie" - zaznaczył Przydacz.

Jak informował wcześniej wysłannik Informacyjnej Agencji Radiowej do Chorwacji Piotr Piętka, większość rannych w wypadku polskiego autobusu w Chorwacji chciałoby powrócić do Polski. Młodszy aspirant Piotr Filar mówił, że to właśnie do polskich policjantów należało spotkanie z rannymi i zebranie odpowiednich zgód.

Stan zdrowia ofiar wypadku w Chorwacji

Minister Przydacz dodał, że według posiadanych przez niego informacji, na chwilę obecną stan wszystkich osób, które doznały obrażenia w wypadku, jest stabilny.

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Dwie siostry nazaretanki z Kalisza walczą o życie. Mama jednej z nich zginęła na miejscu - przekazał we wtorek rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski. 

W szpitalach w Chorwacji cały czas jest w sumie 28 pacjentów. Cztery poszkodowane osoby wróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim na czele.

Posłuchaj
00:41 11882940_1.mp3 Do Polski ma dziś wrócić 13 osób rannych w wypadku w Chorwacji (IAR)

Czytaj także:

ASP, dz

Zobacz także

Zobacz także