more_horiz
Wiadomości

Odbudowa Pałacu Saskiego. W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze prace

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:52
W tym tygodniu rozpocznie się stawianie ogrodzenia na terenie dawnego Pałacu Saskiego. Roboty mają związek z odbudową budynku. Najpierw będą odkryte piwnice dawnego Pałacu Saskiego, później rozpoczną się prace archeologiczne.
Pałac Saski w 1935 roku
Pałac Saski w 1935 rokuFoto: Polona/domena publiczna

Rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński mówi, że od dziś spółka jest we władaniu terenów pod dawnym Pałacem Saskim. Aktualnie na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie znajdują się fundamenty Pałacu Saskiego - trwa demontaż urządzeń po wczorajszych obchodach Święta Wojska Polskiego.

- Mam nadzieję, że już 18 sierpnia wejdziemy na teren placu i będziemy go wygradzać. Całe wygrodzenie byłego terenu Pałacu Saskiego potrwa około dziesięciu dni, ponieważ to jest ponad sześćset metrów samych ogrodzeń. Po tych dziesięciu dniach zaczniemy prace ziemne - mówi rzecznik. - Odkopiemy to, co wcześniej było już badane archeologicznie, czyli wszystkie podziemia Pałacu Saskiego. Sprawdzimy, w jakim stanie są piwnice, jakim procesom konserwacyjnym należy poddać mury, aby w przyszłości mogły one być udostępnione zwiedzającym, którzy będą odwiedzać Pałac Saski - dodaje Sławomir Kuliński.

Odbudowa w tej dekadzie

- my mamy ambicję odbudować Pałac Saski w tej dekadzie na pewno, więc dosyć szybko. Myślę, że to jest też pewien akt sprawiedliwości - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. - Nie możemy godzić się na to, że Warszawa wygląda tak, jak Niemcy sobie zaplanowali, ją niszcząc - podkreślił polityk.

Czytaj także:

Jak mówił, "dziura architektoniczna na pl. Piłsudskiego przed Ogrodem Saskim jest dziełem niemieckim". - Oni systematycznie ten Pałac burzyli, on przetrwał Powstanie Warszawskie, oni go wysadzali w powietrze. Nie możemy się godzić na to, że konsekwencje tej pustki architektonicznej, nadal są - dodał.

Są różne organa doradcze powołane, w jaki sposób ten pałac odbudowywać. One się w tym roku już intensywnie spotykają. Myślę, że tak realnie może już nawet w przyszłym roku prace takie widoczne, fizyczne zostaną rozpoczęte - przekazał wiceminister.

Prace archeologiczne

Prace archeologiczne rozpoczną się późną jesienią. W ich czasie zostaną zbadane tereny dawnego Pałacu Brühla - sąsiadującego z Pałacem Saskim - i kamienic przy ulicy Królewskiej. - Te miejsca nie były badane archeologicznie od 1945 roku - mówi rzecznik spółki Pałac Saski.


Posłuchaj
00:30 Pałac Saski spółka jest we władaniu terenów pod dawnym Pałacem Saskim.mp3 - Od dziś spółka jest we władaniu terenów pod dawnym Pałacem Saskim - mówi rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński (IAR)

Czytaj także:

- W przypadku Pałacu Brühla spodziewamy się wielu znalezisk. Tutaj też należy podkreślić, że Pałacu Brühla by miejscem dość wyjątkowym. To była siedziba ministerstwa spraw zagranicznych, a w trakcie okupacji rezydował tutaj Ludwig Fischer. Pałac zburzono zaraz po powstaniu. Co jest w jego piwnicach? Co tam znajdziemy? Na pewno wiele tajemnic i wiele różnych elementów, pokazujących co się tu działo na przestrzeni wielu lat - mówi Sławomir Kuliński.

Prace archeologiczne potrwają do końca 2023 roku. Na początku 2024 zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny. Rozpoczęcie budowy Pałacu Saskiego planowane jest na 2025, a koniec na 2030 rok.

pg

Zobacz także

Zobacz także