Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Prezydent Duda dziś wyznaczy jej prezesa

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że dziś o godz. 16:00 prezydent Andrzej Duda wyznaczy prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Wybór prezesa zakończy jednocześnie formowanie się Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która została utworzona w miejsce Izby Dyscyplinarnej.

2022-10-27, 12:56

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Prezydent Duda dziś wyznaczy jej prezesa
Paweł Szrot: prezydent wskaże prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN w czwartek . Foto: Shutterstock.com/Grand Warszawski

11 października zgromadzenie sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN wyłoniło troje kandydatów na prezesa tej izby. Są to sędziowie: Marek Dobrowolski, Wiesław Kozielewicz i Maria Szczepaniec. W połowie września prezydent wyznaczył 11 sędziów SN do orzekania w tej izbie. Andrzej Duda wybrał ich spośród 33 sędziów wylosowanych w sierpniu przez kolegium SN.

Prezydent wyznaczył do orzekania w nowej izbie sędziów: Tomasza Demendeckiego, Marka Dobrowolskiego, Pawła Grzegorczyka, Zbigniewa Korzeniowskiego, Wiesława Kozielewicza, Marka Motuka, Marka Siwka, Barbarę Skoczkowską, Krzysztofa Staryka, Marię Szczepaniec i Pawła Wojciechowskiego. Postanowienie prezydenta w tej sprawie 27 września opublikowano w "Monitorze Polskim".

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN powstała w połowie lipca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o SN, jednocześnie została zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Nowa Izba przejęła też sprawy niezakończone przed Izbą Dyscyplinarną. Tej i innych zmian w sądownictwie oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Zmiany w sądownictwie a KPO

Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe postawione Polsce przez KE, wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji. 

REKLAMA

- Chciałbym, byśmy złożyli pierwszy wniosek o płatność z KPO w najbliższych kilku tygodniach; kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości, od których UE uzależnia wypłaty, uznajemy za wystarczająco rozwiązane - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przyjrzyjmy się zasadom finansowania budżetu UE i Krajowemu Planowi Odbudowy.

Najbliższe tygodnie powinny pozwolić na wyjaśnienie rzeczywistych intencji Komisji Europejskiej związanych z wypłaceniem należnych Polsce środków finansowych. Można by podejrzewać, że KE chciałaby przekierować środki przeznaczone dla Polski na inne cele.

Jak stwierdził premier: "Niestety politycznie motywowane decyzje urzędników brukselskich podpuszczanych przez naszych oponentów politycznych doprowadziły do pewnego rodzaju klinczu w relacjach z Brukselą". Jak zaznaczył, wojną by tego "nie nazwał", ale uważa, że to "poważny spór" z Komisją Europejską.

Czytaj także:

Zobacz: Olga Semeniuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i Paweł Poncyljusz z klubu KO w Polskim Radiu 24

PAP

asp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej