more_horiz
Wiadomości

Wsparcie dla Ukrainy. Fogiel: to dobra okazja dla Niemiec, by przejść do czynów

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 13:40
- Jestem przekonany, że Berlin nie odpuści dobrej okazji, żeby wesprzeć zarówno swojego sąsiada, jak i Ukrainę. W sferze deklaracji to wsparcie jest od dawna; jest okazja, aby udowodnić je czynami - ocenił rzecznik PiS i szef komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel.
Ukraińcy prowadzą ostrzał rosyjskich pozycji po lewej stronie Dniepru
Ukraińcy prowadzą ostrzał rosyjskich pozycji po lewej stronie DniepruFoto: paparazzza / Shutterstock.com

W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie.

Fogiel, odnosząc się do tej kwestii w czwartek w TVP Info, powiedział, że czasami trzeba podnosić tematy trudne. - Temat jest trudny, tak jak temat reparacji, tak jak temat odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej czy tak jak temat - w naszym przekonaniu niedostatecznego zaangażowania Niemiec we wsparcie Ukrainy - właśnie dzięki temu, że prowadzimy relacje z Berlinem możemy te tematy podnosić - powiedział.

W jego ocenie opozycja "wydaje się nie rozumieć, że polityka zagraniczna polega przede wszystkim na trosce o interesy własnego kraju, a nie trosce o dobre samopoczucie kraju z drugiej strony". Na uwagę dziennikarza, czy nie lepiej byłoby tę kwestię "najpierw załatwić po cichu i dostać zgodę Berlina, bo może się teraz okazać, że Berlin się nie zgodzi na przekazanie Patriotów i zostaniemy z niczym, chociaż moglibyśmy mieć te Patrioty przynajmniej k. Rzeszkowa" odparł, że w tym miejscu Patrioty zapewniają już Stany Zjednoczone w ramach swojej misji.

- Jestem, przekonany, że Berlin nie odpuści tak dobrej okazji, żeby wesprzeć zarówno swojego sąsiada jak i Ukrainę, przecież w sferze deklaracji to wsparcie jest od dawna, to jest bardzo dobra okazja, aby udowodnić je czynami - powiedział.

Niemieckie wsparcie

W niedzielę, 20 listopada, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

W poniedziałek 21 listopada rano wicepremier Błaszczak oświadczył, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister. Zapowiedział, że podczas rozmowy ze stroną niemiecką zaproponuje, by stacjonowały one przy granicy z Ukrainą. - Jestem po rozmowie z Ch. Lambrecht. Niemiecka minister obrony potwierdziła chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą – poinformował tego dnia popołudniu. - Do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować. Liczę na szybkie przedstawienie szczegółów przez stronę niemiecką – dodał.

"Ważny gest sojuszniczy"

Prezydent Andrzej Duda stwierdził w poniedziałek, że propozycja Niemiec to "ważny gest sojuszniczy w tej sytuacji, w której dzisiaj znajduje się Sojusz Północnoatlantycki, w której dzisiaj znajduje się Polska, a także nasz sąsiad - Niemcy". Przypomniał, że w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę, do którego doszło w ubiegły wtorek, jedna z rakiet przypadkowo spadła na terenie Polski i skończyło się to tragicznie. - Chcielibyśmy, żeby te zestawy obrony przeciwrakietowej znalazły się blisko granicy, żeby tam chroniły ten obszar - podkreślił.

Z kolei w opublikowanym w środę wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że propozycja Niemiec jest interesująca, ale on osobiście uważa, że "dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy". - Wówczas pozwalałoby to zapewne skuteczniej, niż przy pomocy S-300, zestrzeliwać rakiety przeciwnika. Z drugiej strony uchroniłoby to nas przed tego rodzaju wydarzeniami, jak to, które miało miejsce w Przewodowie. Jednocześnie, gdyby Rosjanie postanowili nas zaatakować, to też byłaby dla nas ochrona - powiedział szef PiS.

Później tego dnia szef MON napisał na Twitterze: "Po kolejnych atakach rakietowych Rosji, zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy".

Zmasowany atak rakietowy

Do zmasowanego rosyjskiego ataku na Ukrainę doszło również w środę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjskie wojsko przeprowadziło atak na obiekty infrastruktury energetycznej; zaatakowane zostały elektrownie, elektrociepłownie, podstacje elektryczne oraz budynki mieszkalne. W wyniku ataków są zabici i ranni. Według resortu energetyki Ukrainy na skutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu.
System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 roku na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Po inwazji Rosji na Ukrainę, Niderlandy i Niemcy wysłały wiosną swoje baterie Patriot na Słowację. Lambrecht zapowiedziała, że niemieckie wsparcie lotnicze i przeciwlotnicze dla Słowacji zostanie przedłużone do końca 2023 roku.

Niemcy używają systemu Patriot od 1989 roku; obecnie mają 12 baterii bojowych Patriot PAC-3/PAC-3+ i dwie szkolne. Jak podaje Bundeswehra, jej Patriot jest zdolny jednocześnie obserwować do 50 celów, zwalczać do pięciu, a zasięg systemu to ok. 68 kilometrów.

Czytaj także:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także