more_horiz
Wiadomości

"Dawaj do RT". Dwie prokurator ujawniały informacje ze śledztw? Wniosek o uchylenie immunitetu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 14:02
Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Chodzi o Ewę W. i Małgorzatę M. Śledczy chcą im postawić zarzuty związane między innymi z zaangażowaniem w działalność polityczną.
Ewa W.
Ewa W.Foto: Mateusz Włodarczyk / Forum

W czwartek Prokuratura Regionalna w Szczecinie poinformowała o skierowaniu do Sądu Najwyższego wniosków o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom: Ewie W. i Małgorzacie M.

Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, a także niedopełnienia obowiązków służbowych. Chodzi o sprawy wypadków stołecznych autobusów w 2020 r.

Dwa wypadki w Warszawie

W pierwszym wypadku autobusu, który miał miejsce nieopodal mostu im. Grota-Roweckiego pod koniec czerwca 2020 r., zginęła jedna osoba. Kierowca autobusu został oskarżony o prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków. "Część opinii publicznej za brak skutecznego nadzoru nad realizacją przewozów obwiniała prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, równocześnie kandydata na urząd prezydenta kraju" - zaznaczyła szczecińska prokuratura.

Przypomniała, że do drugiego wypadku doszło 7 lipca 2020 r. przy ul. Klaudyny. "Kwestia ewentualnego pozostawania przez kierowcę pod wpływem substancji odurzających stała się przedmiotem zainteresowania opinii publicznej" - przypomniano.

"To właśnie w takich okolicznościach Michał D., dyrektor w stołecznym ratuszu, wykorzystując swoją znajomość z prokurator Ewą W., wyraził wobec niej za pośrednictwem komunikatora internetowego oczekiwanie, że niezwłocznie poinformuje go ona o ustaleniach śledztwa w zakresie wyników badań krwi i moczu na obecność narkotyków u podejrzanego" - ujawniła prokuratura.

"Top secret oczywiście. Da się?"

Prokuratura ujawniła też fragmenty korespondencji elektronicznej między Ewą W., Michałem D. i Małgorzatą M. W komunikacie zachowano pisownię oryginalną.

"Z uwagi na fakt, że Ewa W. nie była referentem tej sprawy, a nawet nie toczyła się ona w jej jednostce, zwróciła się ona do znanej jej osobiście prokurator, pisząc: »(...) a tak serio Małgoś zależy mi na inf o wynikach krwi. Top secret oczywiście. Da się?«" - podała prokuratura.

Czytaj także:

Przekazywanie informacji o wynikach śledztwa

Jak przekazali śledczy, "uzyskiwane etapami informacje o wynikach śledztwa Ewa W. przekazywała Michałowi D., pisząc m.in. »dawaj do RT zanim dotrze z innego źródła«". "Prokurator Ewa W. pisała następnie do Małgorzaty M., od której uzyskała informacje: »Gosieńka RT jest Twoim dłużnikiem – a ja trzy razy bardziej«" - ujawnili śledczy w komunikacie.

Według prokuratury "w korespondencji z Michałem D. Ewa W. przekazywała także swoje sugestie co do linii obrony kierowcy autobusu".

"Z innych wpisów Ewy W. wynika, że była bezpośrednio zaangażowana politycznie w epicentrum kampanii wyborczej: »politycy platformy chcą zrobić szoł medialny. Odradzałam, może posłuchają«" - pisze szczecińska prokuratura, cytując fragmenty korespondencji. 

ms/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także