more_horiz
Wiadomości

"Zagrożenie militarne ze strony Polski". Żaryn: to główna teza antypolskiej kampanii dezinformacyjnej Kremla

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 11:19
Rosyjscy wojskowi propagandyści kontynuują antypolską kampanię informacyjną, eksponując wątek rzekomego zagrożenia militarnego ze strony Polski, mającej według rosyjskiej propagandy plan bezpośredniego zaangażowania się w wojnę na Ukrainie - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Żaryn: rosyjska propaganda kontynuuje antypolską kampanię eksponując wątek rzekomego zagrożenia militarnego ze strony Polski
Żaryn: rosyjska propaganda kontynuuje antypolską kampanię eksponując wątek rzekomego zagrożenia militarnego ze strony PolskiFoto: STRINGER / Reuters / Forum; twitter/@StZaryn

Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służ specjalnych zaznaczył, że istniejącym niebezpieczeństwie przekonuje m.in. emerytowany gen. broni i deputowany Dumy Andriej Guruliow, który sugeruje władzom FR przygotowanie rezerwy mobilizacyjnej na wypadek bezpośredniej interwencji Polski w sytuację na Ukrainie.

"Wojskowy sugeruje, że kraje NATO, głównie Polska, chcą zaangażować się bezpośrednio w wojnę na Ukrainie, zaś gotowy do walki w każdej chwili zasób mobilizacyjny, który miałby powstać w Rosji, ma zniechęcić kraje NATO i PL do realizacji tego planu" - napisał na Twitterze Żaryn.

Ocenił również, że rosyjska propaganda wykorzystuje kłamliwą narrację o rzekomym dążeniu Polski do udziału w wojnie na Ukrainie do uwiarygodniania konieczności prowadzenia zbrodniczych działań wobec tego kraju.

"Straszenie opinii publicznej wizją konfrontacji Rosji z NATO ma doprowadzić do zwiększenia gotowości niechętnych wobec mobilizacji Rosjan do udziału w niej" - stwierdził pełnomocnik.

Niszczą wszystko, co napotkają

Wcześniej Stanisław Żaryn wskazywał, że Rosjanie skupiają się na niszczeniu tego, co pozostało. 

- Ostatnie dane wywiadowcze oraz doświadczenia po ataku Rosji na Ukrainę w 2014 roku pokazują, że Rosja nie ma żadnego pomysłu, chęci, ani planów odbudowy czy rozwoju okupowanych terytoriów Ukrainy. Popadają one w ruinę - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Stanisław Żaryn zaznaczył, że Kreml nie ma pieniędzy na odbudowę, nie ma pomysłów, jak naprawić zniszczenia wywołane przez inwazje, a rosyjska obecność budzi sprzeciw mieszkańców, którzy mimo brutalnej okupacji starają się walczyć o wolną Ukrainę.

Czytaj także:

- Rosyjscy najeźdźcy skupiają się na niszczeniu kolejnych terenów Ukrainy. To zdaje się im wystarczy - stwierdził pełnomocnik.

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także