Nie tylko sekretarz Warszawy. Afery nie od dziś trawią stołeczny ratusz
Funkcjonariusze CBA w związku z tzw. aferą śmieciową zatrzymali Włodzimierza Karpińskiego, sekretarza Warszawy, byłego ministra skarbu państwa w rządzie PO-PSL. To nie jedyna afera, która w ostatnim czasie wybuchła w stołecznym magistracie.
2023-02-27, 17:15
Na przełomie listopada i grudnia 2022 r. CBA zatrzymało na wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Michała Domaradzkiego, szefa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Wcześniej pełnił on funkcję m.in. komendanta stołecznego policji oraz szefa Biura Polityki Mobilności.
Sprawa dotyczy ujawniania informacji niejawnych. Jest związana z dwoma wypadkami warszawskich autobusów, do których doszło w czasie kampanii prezydenckiej w 2020 r. (jeden z nich był śmiertelny). Prokuratura ustaliła, że Domaradzki - wykorzystując swoją znajomość z prokurator Ewą Wrzosek - miał oczekiwać, że śledcza poinformuje go o ustaleniach postępowania w sprawie wypadku.
Prokuratura ujawniła też fragmenty korespondencji elektronicznej między prokuratorkami i urzędnikiem. Według szczecińskiej prokuratury, Wrzosek - nie mając bezpośredniego dostępu do sprawy - uzyskiwała informacje o postępowaniu od swojej znajomej prokurator M. i przekazywała je Michałowi Domaradzkiemu.
W śledztwie w charakterze świadka zeznawał również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
REKLAMA
Afera pedofilska
W ostatnich miesiącach emocje w stolicy budziła również afera pedofilska. Na początku listopada 2022 r. Robert K., aktywista z Targówka, który prowadził Wioskę Archeologii Żywej oraz zajęcia z dziećmi w domu kultury "Świt", został skazany na 2,5 roku więzienia za obcowanie płciowe z 14-letnią wolontariuszką.
W kuluarach mówiono o koneksjach Roberta K. w warszawskim ratuszu. Zarządzane przez niego fundacja Gesta i FUPH Kedar w latach 2018-2022 dostały od miasta prawie 400 tys. zł. W mediach społecznościowych można było też znaleźć zdjęcia K. z działaczami Platformy Obywatelskiej.
W listopadzie radni PO uniemożliwili odwołanie zastępcy burmistrza Targówka. Wniosek o odwołanie Krzysztofa Miszewskiego złożyli na sesji rady dzielnicy radni PiS. Został on odrzucony głosami radnych PO, którzy uznali, że ma on podłoże polityczne.
- W naszej ocenie pan burmistrz utracił zaufanie. Dwa podstawowe powody to: brak faktur lub jakichkolwiek dowodów płatności za imprezy, które współorganizował z Robertem K. w Wiosce Żywej Archeologii oraz próba usunięcia nagrań z posiedzeń zespołu kontrolnego przez pracownika bezpośrednio podległego burmistrzowi Miszewskiemu - tłumaczyła radna PiS Marta Borczyńska.
REKLAMA
Ława oskarżonych zamiast panteonu?
W ubiegłym roku głosy oburzenia wywołało nadanie byłej prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Walt tytułu Honorowego Obywatela Warszawy. - Zastanawiałem się, dlaczego Platforma to robi? Hanna Gronkiewicz-Waltz była prezydentem w czasach działalności mafii reprywatyzacyjnej, kiedy tysiące ludzi wyrzucano na bruk... - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Śpiewak, warszawski aktywista ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
W jego ocenie uhonorowanie byłej prezydent stolicy, za której kadencji rozprzestrzeniał się proceder dzikiej reprywatyzacji, jest "formą rehabilitacji mafii reprywatyzacyjnej".
Zarzuty w związku z aferą reprywatyzacyjną usłyszeli byli urzędnicy warszawskiego ratusza, m.in. kadra kierownicza Biura Gospodarki Nieruchomościami - naczelnik Gertruda J.-F., były dyrektor Marek K. i były wicedyrektor Jakub R.
REKLAMA
Czytaj także:
- "W grę wchodzą wielomilionowe łapówki”. Rzecznik PiS o zatrzymaniu Włodzimierza Karpińskiego
- Warszawa: Włodzimierz K. pod lupą CBA. Radny PiS chce wyjaśnień Trzaskowskiego
- Sekretarz Warszawy zatrzymany. Sobolewski: Tusk realizuje swój program "Cela plus"
PAP/łl
REKLAMA