more_horiz
Wiadomości

Nadzwyczajna sesja na wniosek PiS. Warszawscy radni zajmą się kwestią Karpińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 16:30
Na wniosek radnych PiS w piątek wieczorem odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w związku z zatrzymaniem przez CBA sekretarza miasta, byłego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego.
Jutro nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie tzw. afery śmieciowej
Jutro nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie tzw. afery śmieciowejFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Radny PiS Filip Frąckowiak powiedział, że radni oczekują wyjaśnień od prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego w sprawie tzw. afery śmieciowej.

- Chcemy zapytać pana prezydenta, jakie miał rozeznanie, jeżeli chodzi o kompetencje w obszarze funkcjonowania służbowego sekretarza miasta, czy miał jakiekolwiek podejrzenia dotyczące jego działalności i jakie decyzje zamierza podjąć, ponieważ Warszawa ponosi straty w wyniku działań Włodzimierza Karpińskiego - wyjaśniał.

Zatrzymanie Karpińskiego

Centralne Biuro Korupcyjne zatrzymało w poniedziałek Włodzimierza Karpińskiego, który nadzorując stołeczny rynek odpadów, miał być zamieszany w ustawianie przetargów na ich odbiór w podległym ratuszowi Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania.

W tej sprawie podejrzanych jest już czternaście osób. Na początku lutego aresztowano między innymi byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka. To właśnie Włodzimierz Karpiński i Rafał Baniak, zdaniem prokuratury, są podejrzani o przyjęcie korzyści majątkowej o znacznej wartości.

Korupcja w MPO

Karpiński został zatrzymany w śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak, a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K.. Są oni podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie, natomiast Baniak usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Są one związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł w zamian za łapówkę w wysokości blisko 5 mln zł.

Posłuchaj
00:28 12229689_1.mp3 Jutro nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie tzw. afery śmieciowej (IAR)

Decyzją sądu Baniak i dwaj zatrzymani w tym samym dniu przedsiębiorcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Jak informował jego pełnomocnik, były wiceminister nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Według prokuratury proceder korupcyjny związany z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów ze stolicy trwał od sierpnia 2020 r. Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów mieli wejść w porozumienie Baniakiem.

Czytaj także:

"W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym, zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady z Miasta Stołecznego Warszawa uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 mln zł" - podawała Prokuratura Krajowa.

***

IAR/PAP/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także