more_horiz
Wiadomości

Elżbieta Witek: podwyższyliśmy rentę socjalną i zasiłek opiekuńczy, a chcemy zrobić jeszcze więcej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 20:03
- Z wielkim szacunkiem odnoszę się do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - zapewniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Oceniła, że przejęcie przez klub KO obywatelskiego projektu ws. renty socjalnej, którego uchwalenia domagają się protestujący w Sejmie, dowodzi, że jest to sprawa polityczna.
Podwyższyliśmy rentę socjalną, zasiłek opiekuńczy - przypomniała marszałek Sejmu w Świdnicy, mówiąc o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami
Podwyższyliśmy rentę socjalną, zasiłek opiekuńczy - przypomniała marszałek Sejmu w Świdnicy, mówiąc o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościamiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Marszałek Elżbieta Witek spotkała się w poniedziałek z mieszkańcami Świdnicy w ramach objazdów polityków PiS po kraju – "Przyszłość to Polska". Przez uczestników spotkania Witek była pytana m.in. o pomoc osobom z niepełnosprawnościami i protest ich opiekunów w Sejmie.

- W tej chwili w sposób niespodziewany osoby niepełnosprawne zostały wprowadzone od Sejmu przez trzy posłanki. W Sejmie obowiązuje regulamin; jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa osobom odwiedzającym. PO nie chciała wziąć odpowiedzialności za te osoby - powiedziała Witek.

Rządowe wsparcie

Dodała, że mówienie, że rząd Zjednoczonej Prawicy nic nie zrobił dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów jest kłamstwem.

- Oczywiście to, co zrobiliśmy, nie zaspokaja wszystkich potrzeb, ale nie można mówić, że nic nie zrobiliśmy. Podwyższyliśmy rentę socjalną, zasiłek opiekuńczy - mówiła marszałek.

Witek wskazała, że rząd Zjednoczonej Prawicy chce zrobić "jeszcze więcej".

- Toczą się rozmowy z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami. Oni artykułują, że chcą mieć możliwość zarobkowania i to jest słuszny postulat - mówiła.

Próba szantażu

Marszałek stwierdziła, że posłanka KO Iwona Hartwich chciała, aby "został złamany regulamin" i bez przeliczenia głosów złożonych pod obywatelskim projektem ustawy ws. renty socjalnej projekt ten został poddany pod głosowanie.

- Na szantaż do łamania regulaminu i ustaw ja się nie godzę, dlatego nie było moje zgody i te głosy są teraz liczone - powiedziała Witek.

Dodała, że "PO przejęła ten projekt obywatelski". - Mamy kuriozalną sytuacją, że złożono projekt poselski, w którym nawet przecinka nie zmieniono razem z tym projekt obywatelskim. To pokazuje, że jest to sprawa polityczna, a nam zależy na tym, aby rozwiązać problem osób niepełnosprawnych – mówiła Witek.

Protest w Sejmie

Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi wznowili w ubiegły poniedziałek protest w Sejmie, prowadzony wiosną 2018 r. Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto.

Czytaj także:

Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat. Hartwich zaapelowała we wtorek z mównicy sejmowej do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, by złożony już projekt był procedowany na trwającym wówczas posiedzeniu Sejmu.

Posłanki KO: Małgorzata Kidawa-Błońska, Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich poinformowały w poniedziałek, że klub Koalicji Obywatelskiej przejmuje obywatelski projekt ustawy ws. renty socjalnej, podwyższający wysokość renty do minimalnego wynagrodzenia, i zgłasza jako swój.

Postulaty z 2018 r.

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych w Sejmie trwał wiosną 2018 r. Zgłaszali oni wtedy dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej. Po proteście ich uczestnicy, m.in. Iwona Hartwich, otrzymali zakaz wstępu do Sejmu. Hartwich w 2019 r. kandydowała jednak do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej i została wybrana.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także