more_horiz
Wiadomości

Marsz w obronie Jana Pawła II. Górale po raz kolejny przejdą przez Nowy Targ

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 19:47
Przez stolicę Podhala - Nowy Targ - w sobotę (25.03) ponownie przejdą górale w marszu w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II. To wyraz ich sprzeciwu wobec oskarżeń przeciwko polskiemu papieżowi. 
Marsz w obronie Jana Pawła II. Górale przejdą przez Nowy Targ
Marsz w obronie Jana Pawła II. Górale przejdą przez Nowy TargFoto: PAP/Grzegorz Momot

Przed tygodniem ok. 2 tys. wiernych z Podhala przemaszerowało przez Nowy Targ w ramach protestu przeciwko "podważaniu autorytetu Papieża Polaka". 

- To nasza powinność bronić papieża. Jak mówił w 1997 roku pod Wielką Krokwią, na nas zawsze można liczyć. Dlatego tutaj jesteśmy - mówili zebrani.

Marsz jest odpowiedzią na zarzuty, które pojawiły się między innymi w reportażu TVN "Franciszkańska 3". Padły tam zarzuty pod adresem Karola Wojtyły, że jako metropolita krakowski miał tuszować przypadki pedofilii wśród duchownych.

Górale stają w obronie Jana Pawła II

W 1997 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą w Zakopanem. Wtedy ówczesny burmistrz miasta wraz z wójtami i burmistrzami Podhala, Spisza, Orawy, Gorców i Beskidów, a także z 250-tysięczną rzeszą wiernych w imieniu wszystkich ludzi gór polskich złożyli "Hołd Górali Polskich" głowie Kościoła katolickiego - przypomniał ksiądz Jan Karlak.

W południe w sanktuarium świętego Jana Pawła II zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

W ramach obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II w Zakopanem spotkają się przedstawiciele małopolskich samorządów, szkół i stowarzyszeń, którym polski papież jest szczególnie bliski, i których jest patronem. Głos zabiorą reprezentanci Zakopanego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, Wadowic, Powiatu Tatrzańskiego oraz województwa małopolskiego, a także Związku Podhalan.

Posłuchaj
00:29 Karlak IAR.mp3 Proboszcz sanktuarium ksiądz Jan Karlak powiedział, że w trakcie marszu jego uczestnicy będą odmawiać różaniec (IAR)

Związki papieża z Podhalem

Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem, dokąd jako papież pielgrzymował kilkakrotnie. W 1979 roku spotkał się z milionem wiernych na nowotarskim lotnisku, a w 1997 roku przewodniczył mszy świętej pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Do górali przyszyły papież przyjeżdżał także jako metropolita krakowski.

2 kwietnia - w Niedzielę Palmową - w Zakopanem odbędzie się "Marsz solidarności ze świętym Janem Pawłem II". Rozpocznie się w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach, następnie zgromadzeni przejdą do Sanktuarium Świętej Rodziny, a potem do kościoła św. Krzyża. Zaapelowano, by wierni przyszli na marsz z flagami papieskimi.

Posłuchaj
00:29 Karlak IAR (2).mp3 Ksiądz Jan Karlak przypomniał "Hołd Górali Polskich" złożony głowie Kościoła katolickiego w 1997 roku (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także