more_horiz
Wiadomości

Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wiceszef MSZ: mechanizm izolowania Kremla nie działa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 10:59
- Mechanizm izolowania Rosji w organizacjach międzynarodowych nie działa tak, jak powinien - powiedział w Telewizji Republika wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do przewodnictwa Rosji w RB ONZ od 1 kwietnia.

Paweł Jabłoński był pytany w Telewizji Republika o przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od 1 kwietnia; jak przypomniano, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił to jako "kiepski żart".

- To w ogóle nie jest zabawne, bo to jest niestety dowód na to, że w organizacjach międzynarodowych ten mechanizm izolowania Rosji nie działa tak, jak powinien - stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji. - My opowiadamy się za tym, żeby Rosja była pozbawiana możliwości wpływu, oddziaływania, także na inne państwa, poprzez jak największą, jak najdalej idącą izolację - dodał.

Polska będzie apelować

Jabłoński przypomniał, że choć Polska nie jest już członkiem RB ONZ, to będzie rozmawiała z sojusznikami, którzy w niej zasiadają.

- Trzeba sobie zdawać sprawę, że działania ONZ i Rady Bezpieczeństwa, także dlatego, że zasiada tam na kluczowym miejscu państwo agresor, państwo łamiące prawo międzynarodowe, do niczego nie będą prowadziły - ocenił wiceminister. - Powinno być tak, że Rosja w ogóle jest w tym organach wykluczona albo zawieszona - podkreślił.

Rosja ma sojuszników

Jak wskazał wiceszef MSZ, Rosja ma wielu sojuszników w innych państwach, a zwłaszcza w państwach, które dawniej były kolonizowane i są negatywnie nastawione do Zachodu. - Rosja ma tam sieć powiązań, także osobistych. Wielu ludzi np. z państw Afryki, Bliskiego Wschodu ma te relacje - zauważył.

Jabłoński podkreślił, że Polska stara się też brać udział w odbudowywaniu relacji Europa-Afryka na zasadach partnerskich.

Rosja, obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji, jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, władze w Kijowie wielokrotnie kwestionowały prawo Rosji do zasiadania w Radzie.

Czytaj także:

***

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także