more_horiz
Wiadomości

Marsze Papieskie w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 21:55
Marsze papieskie przeszły ulicami wielu polskich miast, frekwencja dopisała w całym kraju. Pochody w największych miastach liczyły nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, w Warszawie w wydarzeniu wzięło udział ok. 50 tys. ludzi. Podobne pochody odbyły się m.in. w Krakowie, Szczecinie czy Częstochowie. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia. 
Marsz Papieski w Szczecinie
Marsz Papieski w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Mija 18. rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. Z tej okazji w największych miastach Polski odbyły się marsze, których uczestnicy manifestowali przywiązanie do osoby papieża Polak i jego nauk, oraz do katolickich wartości. 

Specjalny koncert w Programie 1 Polskiego Radia

W dniu 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II Program 1 Polskiego Radia przeprowadził transmisję koncertu "Nie zastąpi Ciebie nikt". Podczas koncertu wybrzmiała poezja Karola Wojtyły, a także tradycyjne pieśni i piosenki religijne, które Ojciec Święty najchętniej śpiewał i które kojarzą się z jego licznymi pielgrzymkami do Polski. 

Zobacz także:

18. rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II zmarł w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Kanonizowany został 27 kwietnia 2014 roku, czyli dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji.


ZAPIS RELACJI:

21:49

Czuwanie przed Oknem Papieskim. Zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy.

Posłuchaj
00:28 czuwanie.mp3 Modlitewne czuwanie przed Oknem Papieskim (IAR)

 

21:37
20:42

Jan Paweł II był wielkim przywódcą duchowym i wielkim politykiem, który nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie; jego przesłanie jest wciąż żywe, na tym polega jego niezwykłość - mówił w niedzielę, w 18. rocznicę śmierci papieża, prezydent Andrzej Duda.

Na antenie TVP prezydent przyznał, że dla niego - osoby należącej do pokolenia JP2 - Jan Paweł II był "niezwykłym człowiekiem i wielką postacią". "A dzisiaj jest świętym, wielkim Janem Pawłem II, pomnikiem, wielką postacią, a jednocześnie cały czas żywą. Na tym polega jego niezwykłość, na jego przesłaniu, które jest żywe" - dodał.

20:40

To nasza droga krzyżowa osób zranionych, boleśnie przeżywających potwarze rzucane w Jana Pawła II – powiedział bp pomocniczy archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel do uczestników niedzielnego Papieskiego Marszu Wdzięczności w Lublinie.

Papieski Marsz Wdzięczności w Lublinie rozpoczął się przy Sanktuarium Świętej Rodziny na Czubach w miejscu, gdzie Jan Paweł II odprawił mszę świętą podczas swojej pielgrzymki 9 czerwca 1987 r.

Zebrani zmówili litanię do św. Jana Pawła II, a następnie przeszli ulicami: Jana Pawła II, Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego, Radziszewskiego do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Podczas marszu odtwarzano nagrania z rozważaniami Jana Pawła II. Wierni z palmami wielkanocnymi śpiewali pieśni religijne "Barka", "Abba Ojcze", "Nie bój się, wypłyń na głębię" i modlili się.

20:00

Marsz Papieski przeszedł w niedzielę ulicami Szczecina. Jego uczestnicy nieśli m.in. portrety papieża Jana Pawła II i kilkudziesięciometrowy transparent z napisem "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".

Pochód w Szczecinie poprzedziła msza święta w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. W kazaniu zaznaczył, że Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu "przyjął cierpienie", a wiernych chciał "wprowadzić na drogi krzyża jeszcze bardziej odważnie, prosząc spod Giewontu »brońcie krzyża«".

19:48
19:42

Około 4 tys. osób wzięło udział w Marszu Modlitewnym ze św. Janem Pawłem II w Rzeszowie. Pochód w niedzielny wieczór, w 18. rocznicę śmierci papieża Polaka, przeszedł al. Rejtana, od kościoła akademickiego pw. św. Jadwigi Królowej do katedry rzeszowskiej.

Biskup rzeszowski Jan Wątroba rozpoczął marsz modlitwą, w której prosił o Boże miłosierdzie i o zesłanie na nas Ducha Świętego, "by działał w głębi naszych serc", "aby przeciwnicy uścisnęli sobie dłonie, a ludzie żyli w zgodzie".

Później uczestnicy wysłuchali fragmentu homilii wygłoszonej przez św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Rzeszowa w czerwcu 1991 r., w której ojciec święty nawoływał, by budować swoje życie, ojczyznę i rodziny na Chrystusie.

19:14

Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w gdańskim Marszu wdzięczności za papieża Jana Pawła II. Marsz rozpoczął się o godz. 15. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Nie wszyscy chętni mogli zmieścić się w środku i tłum stał przed świątynią. Zebrani mieli ze sobą flagi w kolorach narodowych i papieskich oraz zdjęcia papieża Polaka.

Uroczystość rozpoczęła się od odtworzenia słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II podczas spotkania z młodzieżą na Westerplatte w 1987 r. i odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie zebrani przemaszerowali z Bazyliki Mariackiej do Pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. Tam odśpiewano "Barkę" i przypomniano sylwetkę Karola Wojtyły oraz odtworzono fragmenty nagrań z Watykanu z jego wyboru na papieża.

Na koniec spotkania głos zabrał metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

19:02
18:53

- Broniąc Jana Pawła II opowiadamy się po stronie prawdy o wielkiej i świętej postaci – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na Narodowym Marszu Papieskim w Warszawie wyrażając wdzięczność za pontyfikat Karola Wojtyły.

Jak podkreślił minister Zbigniew Ziobro, żyjemy w czasach, w których dąży się do obalenia wszelkich autorytetów, zniszczenia chrześcijaństwa i tożsamości Polaków. - Niektórzy na tej wizji pragną budować przyszłość - dodał.

18:40

18:38

Jan Paweł II całym sobą płacił za wolność - mówił w niedzielę po południu w Wadowicach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Płacił sobą za wolność Polski szczególnie, gdy przepełniała go świadomość, iż tak wielu jego rodaków nie chciało budować wolności kraju na zasadach Dekalogu – zaznaczył.

Metropolita krakowski przybliżył kluczowe aspekty dziedzictwa Jana Pawła II. Mówił też o jego ofierze, nawiązując do słów kard. Karola Wojtyły z jego poematu "Myśląc Ojczyzna…": "Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. (…) Całym sobą płacisz za wolność – więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać".

18:05

pap_ojciec swiety pielgrzymka polska 1200.jpg
Widowisko "Nie zastąpi Ciebie nikt - wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci" [SŁUCHAJ TERAZ]
18:04

Czuwanie modlitewne przed Oknem Papieskim zakończy w Krakowie uroczystości związane z 18. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Na Franciszkańskiej 3 o 20:00 rozpocznie się wspólna modlitwa, którą poprowadzą grupy młodzieżowe. Czuwanie potrwa do 21:37 - mówi ksiądz Łukasz Michalczewski - rzecznik krakowskiej kurii.

Posłuchaj
00:23 czuwaj.mp3 Ksiądz Łukasz Michalczewski o czuwaniu modlitewnym przed Oknem Papieskim (IAR)

 

18:00

jan paweł II NAC 1200 (1).jpg
Pontyfikat Jana Pawła II. Przeciszewski: Ojciec Święty budził w ludziach wiarę i poczucie wolności
17:43

Artyści, ekipy techniczne, rodziny i goście przybywają na koncert "Nie zastąpi Ciebie nikt". W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w Wadowicach - rodzinnym mieście Karola Wojtyły - o 18.00 wybrzmią utwory, które papież - Polak najchętniej śpiewał. 

Posłuchaj
00:29 wolny.mp3 Dziennikarz Tomasz Wolny zaprasza wszystkich na widowisko muzyczne z piosenkami i poezją, które nierozerwalnie kojarzą się z pielgrzymkami Jana Pawła II do Polski (IAR)

 

17:37

Kilka tysięcy osób przeszło w niedzielę ul. Piotrkowską w Łodzi w Marszu Pamięci Jana Pawła II. Pochód zakończył się przed katedrą, obok pomnika papieża. Monument, który w nocy z soboty na niedzielę nieznany sprawca pomalował farbą, został już oczyszczony.

Marsz Pamięci Jana Pawła II rozpoczął się w Łodzi w Godzinie Miłosierdzia, czyli o godz. 15, w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej. Jest to miejsce związane z kultem patronki Łodzi.

We wnętrzu świątyni i przed nią zgromadziły się tłumy wiernych, którzy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Do zgromadzonych przemówił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

17:26

17:23

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał w Zakopanem, że Jan Paweł II konsekrował sanktuarium na Krzeptówkach jako wotum za ocalenie jego życia. Kardynał wspominał także moment zamachu na Placu Świętego Piotra.

- Byłem na tym samochodzie, w momencie kiedy Jan Paweł II został postrzelony. Trzymałem go w moich rękach, tracącego siły minuta po minucie. (…) Nie było czasu na rozmyślanie. Decyzja - natychmiast do szpitala. Byłem w karetce razem z Ojcem Świętym. On się modlił, kiedy jeszcze miał świadomość, którą powoli tracił. Nie pytał, kto zrobił ten zamach na niego, kto go chciał zabić. Wydawało się, że jest szczęśliwy, że może cierpieć z Chrystusem za kościół, za sprawy społeczne – wspominał kardynał Dziwisz.

17:21

Jan Paweł II przestrzegał: Tę wolność trzeba dobrze zagospodarować. My staramy się to czynić, ale są siły, które chcą to zniszczyć. Rozbroić naród polski z dobra, które jest w tym narodzie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając w Zakopanem marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II.

W marszu, a zarazem Drodze Krzyżowej, uczestniczyło według szacunków policji około 1,5 tys. osób. Pośród wiernych był m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Wielu uczestników niosło ze sobą flagi Watykanu. Dziesięciometrową żółto-białą flagę niesiono także na czele pochodu.

Marsz Tatrzański w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II wyruszył o godz. 15. z sanktuarium na Krzeptówkach. Wierni przeszli m.in. przez Krupówki do kościoła p.w. Św. Krzyża.

17:11
17:10

- 18. rocznica śmierci papieża Polaka to dzień, który powinien być ważny także dla wszystkich polskich artystów - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki doktor Janusz Janowski.


Posłuchaj
00:26 1sztuka-setka 2284090_1.mp3 Dr Janusz Jankowski przypomniał w PR24, że św. Jan Paweł II nie pozostawał obojętny wobec sztuki, zapisał się trwale w świecie kultury, a w listach do artystów pisał między innymi o wartości piękna (IAR)

 

17:07

We wrocławskim marszu w obronie Jana Pawła II uczestniczyło ok. 5 tys. ludzi - podali organizatorzy. Uczestnicy marszu skandowali różne hasła, m.in. "Nie ma lepszego od Jana Pawła II", "Wrocław murem za papieżem", "Rodzina narodowym skarbem" (fot.  PAP/Mac PAP/Maciej Kulczyński) We wrocławskim marszu w obronie Jana Pawła II uczestniczyło ok. 5 tys. ludzi - podali organizatorzy. Uczestnicy marszu skandowali różne hasła, m.in. "Nie ma lepszego od Jana Pawła II", "Wrocław murem za papieżem", "Rodzina narodowym skarbem" (fot. PAP/Mac PAP/Maciej Kulczyński)
16:52

- Naszą odpowiedzią powinno być systematyczne zapoznawanie się z nauką św. Jana Pawła II. Niech w naszych parafiach powstaną grupy wiernych, którzy powrócą do lektury i dyskusji na temat ponadczasowego przesłania zawartego w jego encyklikach, adhortacjach i wygłoszonych homiliach - apelował abp Józef Guzdek do zgromadzonych na niedzielnym marszu papieskim w Białymstoku.

16:51

- Trzeba przypominać całemu światu, a szczególnie naszym rodakom, że jesteśmy pokoleniem dłużników. Tak, mamy ogromny dług do spłacenia za to, co uczynił kardynał Karol Wojtyła, a później Jan Paweł II dla Kościoła, wyrywając go z wielkiego kryzysu - zwrócił się do zgromadzonych na białostockim marszu wiernych abp Józef Guzdek.

16:50

W Białymstoku odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Ich główną częścią był marsz przez centrum miasta, od archikatedry białostockiej do kościoła św. Rocha. Według policji wzięło w nim udział ok. 4 tys. osób.

16:50
16:49
16:46

- Świętość papieża była w jego codziennym życiu, widać było ją w modlitwie w pałacu arcybiskupów krakowskich, podczas pielgrzymek, dróg krzyżowych (...). Wielka była jego otwartość na drugiego człowieka, walka o sprawiedliwość, wolność. Cenił wartość życia ludzkiego. Kochał bardzo ojczyznę - mówił do zgromadzonych na Białym Marszu w Krakowie ks. infułat Bronisła Fidelus, były proboszcz Kościoła Mariackiego, wyświęcony na kapłana przez Karola Wojtyłę.

16:44

Posłuchaj
00:50 jpii-marsz-krakow--12284066_1.mp3 Biały Marsz Papieski przeszedł ulicami Krakowa. Mimo ulewnego deszczu, ponad 10 tysięcy osób przeszło z Błoń na Rynek Główny, aby dać wyraz pamięci o świętym Janie Pawle II. W czasie marszu przypominane były słowa papieża, a sam pochód rozpoczął się od ośpiewania "Barki” (IAR)

Pochód wiódł tą samą trasą, co biały marsz po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku: z Błoń, aleją 3 Maja, aleją Mickiewicza, ulicami Karmelicką i Szewską na Rynek Główny. 

16:42

Niedzielny warszawski marsz w obronie Jana Pawła II "jest manifestacją w obronie prawdy o człowieku, który całe swoje życie poświęcił w służbie Bogu i ludziom; o człowieku, który przeszedł przez życie dobrze czyniąc" - mówił w homilii na mszy kończącej Marsz abp. Józef Michalik.

- Miliony ludzi patrząc na niego (Jana Pawła II - red.) przez dziesiątki lat nie myliły się, nie były naiwne, aż do dziś, kiedy jesteśmy świadkami, jak tzw. »oświeceni« aktami agentury komunistycznej policji badacze odkryli, że ten arcybiskup - według donosiciela niekiedy przypadkowego, najczęściej biednego, bo przymuszonego lub nawet opłacanego - rzekomo nie wypełnił swoich obowiązków - dodał hierarcha

16:39

- Bierzemy udział w manifestacji w obronie prawdy o człowieku, który całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i ludziom - powiedział w Niedzielę Palmową abp senior Józef Michalik w archikatedrze warszawskiej za zakończenie Narodowego Marszu Papieskiego.

16:38

Posłuchaj
00:59 masrsz wwa spec jedrzejewczxyk 12284020_1.mp3 Tysiące Polaków wzięło udział w Narodowym Marszu Papieskim, który przeszedł ulicami stolicy. Marsze organizowane w całej Polsce 18. rocznicę odejścia Jana Pawła II są wyrazem wdzięczności za życie papieża. Marsz zakończył się mszą świętą w stołecznej archikatedrze - relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR)

 

16:36

W atakach na Jana Pawła II chodzi przede wszystkim o podważenie wartości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Witold Kawecki.

- Czy można zaatakować człowieka, który doszedł do wszystkiego i jest absolutnym autorytetem i który już do 20 prawie lat nie żyje i co taki atak właściwie mógłby oznaczać? Za tym atakiem bardziej można widzieć podważenie pewnych wartości, którymi ludzie żyją, pokazanie, że na tych wartościach nie do końca trzeba budować, ponieważ one są chwiejne, ułomne, ludzkie, a nawet grzeszne. Wydaje się, że bardziej o to chodziło - wskazał ksiądz Kawecki.

16:27

- Gdyby to było lepiej przygotowane (publikacje nt. Karola Wojtyły - red.), solidniej zrealizowane, to mielibyśmy powody do niepokoju. A tak była to próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski, na Kościół jako instytucję i powiedzmy sobie szczerze, była to próba nieudanamówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Rzeczpospolitej" Piotr Litka komentując ataki na Jana Pawła II.


jan paweł II 1200.jpg
"Próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski". Goście PR24 o publikacjach uderzających w Jana Pawła II
16:21
16:14

W 18. rocznicę śmierci świetego Jana Pawła II marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą jego wizytę w parlamencie.

Papież wygłosił przesłanie do Sejmu i Senatu 11 czerwca 1999 roku.
Na tablicy w gmachu Sejmu widnieje m.in. napis, że "po raz piewszy w historii Ojciec Święty złożył wizytę w parlamencie narodowym".

16:13

Obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II i wspomnienia postaci papieża Polaka mają miejsce w całej Polsce oraz za granicą. Warszawski Narodowy Marsz Papieski przeszedł z Ronda Dmowskiego do archikatedry warszawskiej, uczestnicy krakowskiego marszu przemaszerowali zaś spod papieskiego kamienia na Błoniach na Rynek Główny.

16:02

Marsz w obronie św. Jana Pawła II przeszedł także ulicami Krakowa (fot. PAP/Art Service) Marsz w obronie św. Jana Pawła II przeszedł także ulicami Krakowa (fot. PAP/Art Service)
15:42

Ponad pięć tysięcy wrocławian przeszło w niedzielę w marszu upamiętniającym papieża Jana Pawła II - podali organizatorzy. Uczestnicy wydarzenia nieśli flagi oraz portrety papieża, skandowali hasła i odmawiali modlitwy.

15:41

W Warszawie zakończyła się msza święta wieńcząca marsz papieski. Mimo deszczowej pogody, do stolicy przyjechały rzesze Polaków. Wspólnie z mieszkańcami Warszawy chcieli oddać hołd wielkiemu papieżowi, jakim jest dla nich Jan Paweł II.

 

00:56 kolor-warszawa-marsz-12283977_1.mp3 Uczestnicy warszawskiego marszu w obronie Jana Pawła II podkreślali swoje przywiązanie do jego nauk i do katolickiego systemu wartości (IAR)

 

15:36
15:32

Posłuchaj
00:38 ukraina - wspomnienia - kkolor 12283957_1.mp3 Postać Ojca Świętego jest ważna dla każdego Polaka na Ukrainie. Jan Paweł II przebywał w tym kraju w dniach 23-27 czerwca 2001 roku. Posłuchaj wspomnień z pielgrzymki papieża Polaka, żyjących w pamięci wielu mieszkańców Lwowa (IAR)

 

15:26

Polacy oddają hołd Janowi Pawłowi II także w Watykanie. Wiele osób po papieskiej mszy w Niedzielę Palmową ustawiło się w kolejce do bazyliki Świętego Piotra, by modlić się przy grobie papieża-Polaka. - Ta rocznica jest wyjątkowa, bo w nadzwyczajny sposób skłania do refleksji nad wielkością naszego rodaka - powiedział jeden z Polaków.

15:23

Jan Paweł II to postać szanowana także na Ukrainie i ważna dla tego kraju. Ukraińcy pamiętają wizytę apostolską nad Dniepr papieża-Polaka.

Gdy odwiedził on Lwów i Kijów w czerwcu 2001 roku, mówił o rzeczach fundamentalnych dla młodej ukraińskiej państwowości - podkreślał podczas 20. rocznicy pielgrzymki- zwierzchnik kościoła greckokatolickiego - metropolita Swiatosław Szewczuk.

Jak mówił, Jan Paweł "sprowokował Ukrainę do podążania dalszą drogą transformacji od post-sowieckiej kolonii do prawdziwie wolnego, niezależnego demokratycznego państwa".

15:17

Narodowy Marsz Papieski w Warszawie obserwował także reporter IAR Tomasz Zielenkiewicz:

15:10
15:00
14:46

Co najmniej 10 tysięcy osób bierze udział w Białym Marszu Papieskim w Krakowie. Mimo ulewnego deszczu z Błoń na Rynek Główny ulicami Starego Miasta idą tłumy wiernych.

14:30

Posłuchaj
00:26 marsz-tarnow-kolor --12283906_1.mp3 Marsz papieski przeszedł także ulicami Tarnowa. Jak mówili jego uczestnicy, wobec krytyki pod adresem papieża Polaka takie marsze są potrzebne, by zamanifestować poparcie dla Jana Pawła II i szacunek do wiary (IAR)

 

14:29

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział w Polskim Radiu 24, że reakcją na zarzuty pod adresem papieża Polaka, dotyczące ukrywania pedofili w Kościele, powinna być poważna refleksja nad życiem i nauczaniem Jana Pawła II.


Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że bardzo tego potrzebujemy, szczególnie młode pokolenie, dla którego jest to tylko postać należąca do historii.W nich nie ma takich emocji, które są w nas. Musimy pokazywać Papieża Polaka jako osobę z krwi i kości, a nie z pomnika - mówił.

14:25

W 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w wileńskim kościele Ducha Świętego - jedynym w mieście, gdzie się odbywają modlitwy tylko w języku polskim, w którym papież spotkał się z rodakami podczas swej pielgrzymki w 1993 roku - został odprawiona msza święta dziękczynna. Modlono się też za Polskę i Litwę.

14:22

W związku z 18. rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II Polskie Radio udostępnia wybrane fragmenty papieskich homilii i przemówień związanych z najważniejszymi kwestiami nauczania Ojca Świętego:

14:16

Posłuchaj
00:31 marsz abp michalik setka 12283855_2.mp3 Arcybiskup Józef Michalik powiedział, że powodem, dla którego dzisiaj w całej Polsce odbywają się marsze w obronie prawdy o Janie Pawle II, jest fakt, że to bardzo ważne zadanie Kościoła, by ludzie nie zmarnowali wskazań Chrystusa i nie niweczyli owoców jego zbawczej męki. - Kościół zawsze słabnie, kiedy my - jego żywi członkowie - grzeszymy - mówił arcybiskup Józef Michalik podczas homilii w archikatedrze warszawskiej (IAR)

 

13:55

jan paweł ii archiwum 1200 .png
[Polskie Radio 24] Ataki na Jana Pawła II. Abp Ryś: walka z Kościołem to nie tylko czasy stalinowskie
13:47

13:43

Posłuchaj
00:53 12283862_1.mp3 Tysiące ludzi przeszło w Narodowym Marszu Papieskim (źr. IAR)

 

13:41

13:35

13:25

Jan Paweł II jest patronem polsko-ukraińskiego pojednania. W 2017 roku w Kijowie uroczyście otwarto ulicę jego imienia. Na jednym ze znajdujących się tam budynków odsłonięto też mural przedstawiający postać świętego. Imię Jana Pawła - na Ukrainie noszą też ulice m.in. w Chmielnickim, Iwano-Frankowsku, Winnicy i Żytomierzu.

Posłuchaj
00:52 12283827_1.mp3 Ukraina: pamięć o Janie Pawle II. Relacja Pawła Buszki (JAR)

 

Na Ukrainie jest to postać ważna i szanowana. Ukraińcy pamiętają wizytę apostolską nad Dniepr papieża-Polaka. Ma on na Ukrainie szereg upamiętnień.

Jan Paweł II odwiedził Lwów i Kijów w czerwcu 2001 roku. Witany był przez tłumy Ukraińców. Podczas swojej wizyty Jan Paweł II mówił o rzeczach fundamentalnych dla młodej ukraińskiej państwowości - podkreślał kilka lat temu podczas 20 rocznicy pielgrzymki- zwierzchnik kościoła greckokatolickiego - metropolita Swiatosław Szewczuk. Jak mówił - Jan Paweł "sprowokował Ukrainę do podążania dalszą drogą transformacji od post-sowieckiej kolonii do prawdziwie wolnego, niezależnego demokratycznego państwa"; mówił o tym jaką jest i powinna być prawdziwa demokracja".

13:10

13:10

13:10

13:09

Kilkaset osób przeszło w niedzielę około południa w marszu papieskim ulicami osiedli Raciborza. W marszu uczestniczył, a wcześniej zapraszał na niego, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Marsz przeszedł półtorakilometrową trasą w południowej części miasta – od kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej do pomnika św. Jana Pawła II przed kościołem Matki Bożej przy ul. Jana Pawła II. Pochód, który podążał m.in. przelotową ul. Ucicką, zabezpieczała policja.

12:51

12:50

Z polskiej perspektywy to akt nikczemny, a z perspektywy międzynarodowej – kompromitujący – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który złożył kwiaty pod zniszczonym w nocy z soboty na niedzielę pomnikiem Jana Pawła II przed katedrą w Łodzi.

Minister złożył w niedzielę kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II przed łódzką katedrą. Pomnik został zniszczony w nocy z soboty na niedzielę – ręce figury pomalowano czerwoną farbą, twarz zamalowano na żółto, a na granitowym cokole napisano farbą "maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział".

12:36

O 12.30 w stołecznej archikatedrze św. Jana rozpoczęła się msza święta kończąca marsz. Będzie jej przewodniczył arcybiskup Józef Michalik. Mszę można oglądać także na telebimach ustawionych na Placu Zamkowym.

12:27
12:26

shutterstock_147552338-1200-p.jpg
Obrona rodziny i świętości życia. Szczególne przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II
12:24

Dziś przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Dla wiernych z krajów dawnego Związku Radzieckiego, papież - Polak jest tym, który odbudował struktury Kościoła Katolickiego. W każdej świątyni na Wschodzie wiszą portrety Jana Pawła II, a w wielu diecezjach wzniesiono pomniki polskiego świętego. Relacja Macieja Jastrzębskiego:

Posłuchaj
00:52 12283537_1.mp3 Św. Jan Paweł II odbudował Kościół na obszarze dawnego ZSRR. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
12:14

Premier Mateusz Morawiecki w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II napisał w mediach społecznościowych, że papież Polak "był nas niekwestionowanym wzorem, najwybitniejszą postacią w naszych narodowych dziejach, był oparciem i nadzieją w chwilach trudnych".

12:12

1200_Jędraszewski_PAP.jpg
Abp Jędraszewski w PR24: Jan Paweł II rzucił wyzwanie systemowi komunistycznemu, chciał zmiany jego doktryny
12:12
12:07

"Nie zastąpi Ciebie nikt" - to tytuł koncertu poświęconego 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II. O 18.00 na transmisję widowiska muzycznego zaprasza Program 1. Polskiego Radia.

"Koncert w Wadowicach przypomni najważniejsze homilie i momenty pontyfikatu papieża, który trwał blisko 28 lat" - powiedział dyrektor radiowej Jedynki, Marcin Kusy.

Posłuchaj
00:27 12283242_1.mp3 Dyrektor radiowej Jedynki, Marcin Kusy Wieczorem koncert "Nie zastąpi Ciebie nikt - wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci" (źr. IAR)

 

12:05

Posłuchaj
00:59 12283721_1.mp3 W Warszawie tysiące osób idzie w Narodowym Marszu Papieskim (źr. IAR)

 

12:04

Posłuchaj
00:28 12283736_1.mp3 Zawołanie "Nie lękajcie się" Jana Pawła II przypomniał na Wawelu arcybiskup Marek Jędraszewski (źr. IAR)

 

11:59

Narodowy Marsz Papieski przejdzie ul. Marszałkowską i Królewską przez plac Piłsudskiego pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela na ul. Świętojańskiej, gdzie odbędzie się msza św. Na zakończenie marszu, na placu Zamkowym, wokalista jazzowy Marek Bałata zaśpiewa Te Deum.

Wraz z przemarszem stopniowo będą wyłączane z ruchu kolejne ulice na trasie. Autobusy i tramwaje zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Pomysłodawczyni marszu Małgorzata Żaryn, autorka książek i publikacji historycznych, dziennikarka, podkreśliła, że inicjatywa jest "oddolna, inspirowana przez Opatrzność Bożą". Z kolei inna organizatorka marszu Barbara Konarska (Instytut Pileckiego) podkreśliła, że marsz jest "kompletnie apolityczny". Podobne marsze odbędą się w również, Krakowie i Szczecinie.

11:59

W centrum Warszawy na Narodowym Marszu Papieskim zebrały się tłumy ludzi, którzy mają ze sobą biało-czerwone oraz papieskie, biało-żółte flagi, a także portrety i obrazki z papieżem Jana Pawła II oraz różańce. Wiele osób w rękach trzyma charakterystyczne palmy wielkanocne. Rozdawane są też przypinki z papieżem i hasłem: "Ty nas obudziłeś! My cię obronimy".

Wśród uczestników marszu są m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, sędzia TK Stanisław Piotrowicz, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Uczestnicy marszu odmówili różaniec w intencji Jana Pawła II. Wysłuchali również historycznych homilii świętego Polaka - papieża Jana Pawła II. Wiele osób modliło się w ciszy.

Na przedzie marszu znajduje się historyczny pojazd - papamobile, którym podróżował papież, w trakcie swoich pielgrzymek do ojczyzny. Towarzyszą mu ułani, bractwo kurkowe, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła Wielkiego oraz reprezentanci innych zakonów świeckich. Niesione też są relikwie Jana Pawła II.


11:58

W niedzielę przed południem z ronda Dmowskiego w centrum Warszawy wyruszył Narodowy Marsz Papieski. Uczestnicy marszu przejdą ul. Marszałkowską i Królewską przez plac Piłsudskiego pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza święta.

Za organizację Narodowego Marszu Papieskiego odpowiada Centrum Życia i Rodziny. Wspierają go m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność oraz Kluby "Gazety Polskiej".


11:56

11:55

11:55

Narodowy Marsz Papieski w Warszawie; fot. PAP/Rafał Guz

Narodowy Marsz Papieski w Warszawie; fot. PAP/Rafał Guz Narodowy Marsz Papieski w Warszawie; fot. PAP/Rafał Guz
11:42

Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył. Zdajemy egzamin z człowieczeństwa i wartości, które są jego częścią. Zdajemy egzamin z niesienia prawdy, która musi przeciwstawić się fałszom, potwarzy, obelgom – napisał premier Mateusz Morawiecki w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

"Mija 18 lat od tamtego wieczoru, gdy do Domu Ojca odszedł nasz Drogi i Kochany Jan Paweł II" – napisał Mateusz Morawiecki. "Tamtego wieczoru modliliśmy się w świątyniach, w domach, a nawet – choćby w myślach – za Niego" – dodał.

Jak podkreślił premier, "był dla nas niekwestionowanym wzorem, najwybitniejszą postacią w naszych narodowych dziejach, był oparciem i nadzieją w chwilach trudnych". "A kiedy odwiedzał naszą Ojczyznę, dawał nam, Polakom, odwagę, wzmacniał nasze serca" – napisał Morawiecki.

Szef polskiego rządu wskazał w swoim wpisie, że Jan Paweł II "skupiał oczy całego świata, dawał radość, potrafił nawiązać kontakt zarówno z wielkimi tego świata, jak i z odrzuconymi przez innych na margines życia społecznego".

11:17

11:03

10:47

Stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi pomnik Jana Pawła II został w nocy oblany farbą. Na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa". Pomnik ma być oczyszczony przed marszem papieskim zapowiadanym na niedzielne popołudnie.


Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Zmierzający na niedzielną mszę św. wierni zobaczyli, że stojący przed katedrą pomnik Jana Pawła II został zniszczony, m.in. ręce figury pomalowano czerwoną farbą, twarz zamalowano na żółto, a na granitowym cokole napisano farbą "maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział".

"O godz. 6.15 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o zniszczeniu pomnika Jana Pawła II stojącego przed katedrą przy ul. Piotrkowskiej. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili oględziny pomnika, zabezpieczono materiał fotograficzny z monitoringu. Prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia sprawcy" – poinformował PAP podkom. Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

10:46

10:29

10:28

10:27

Całodobowe czytanie papieskich encyklik, msza świeta oraz marsz modlitewny - tak w Rzeszowie będzie obchodzona 18. rocznica śmierci Jana Pawła II.

Marsz rozpocznie się o 18.00 przy kościele akademickim pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej (al. Rejtana). Uczestnicy w drodze do katedry, będą odmawiać różaniec i słuchać fragmentów homilii Jana Pawła II. Następnie, będzie odprawiona msza święta, a uroczystości zakończy Apel Jasnogórski w Parku Papieskim przy świątyni.
Ponadto w kościele akademickim zaplanowano czytanie encyklik św. Jana Pawła II. Spotkanie z papieskim nauczaniem rozpocznie się o godz. 21.37 i potrwa całą dobę.

10:12

Z okazji przypadającej w niedzielę 18. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II w kilku wielkopolskich miastach zaplanowano okolicznościowe koncerty, nabożeństwa i spotkania modlitewne.

W katedrze w Gnieźnie o godz. 20.30 rozpocznie się „Czuwanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II”. Podczas spotkania pieśni pasyjne będzie wykonywał Chór Parafii Farnej im. św. o. Pio z Gniezna. Czuwanie będzie transmitowane w internecie.

Według zapowiedzi, o godz. 19.30, ulicami Gniezna przejdzie Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II organizowany przez Gnieźnieński Komitet Pamięci.

W Poznaniu o godz. 19.15 w kościele ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła odbędzie się koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II "Polsko, Ojczyzno moja". Koncert jest organizowany przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

Na koncert składać się będą nagrane fragmenty kazań papieża wygłaszane podczas jego pielgrzymek do Polski przeplatane pieśniami religijnymi i patriotycznymi. W kościele franciszkanów wystąpią również Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz soliści opery poznańskiej. Patronat honorowy nad koncertem objął metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

W podpoznańskim Luboniu, w parafii pw. św. Jana Pawła II, o godz. 16 rozpocznie się koncert pasyjny, a o godz. 21 msza św. ekspiacyjna „za niszczenie autorytetu i ataki na świętość papieża-Polaka oraz nabożeństwo w intencji ojczyzny”.

W Lesznie o godz. 21 przed pomnikiem papieża Jana Pawła II przy kościele św. Antoniego rozpocznie się „Wieczór Papieski”. W programie wydarzenia są m.in. Apel Jasnogórski, minuta ciszy i koncert zespołu Pinokio Brothers.

10:03

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz złożył w niedzielę kwiaty pod upamiętniającą Jana Pawła II tablicą na budynku zgromadzenia sióstr urszulanek na Wiślanej w Warszawie. "Nie można pozwolić, by autorytet znakomitej większości Polaków był przez kogokolwiek zawłaszczany" – podkreślił.

09:51

Premier Włoch Giorgia Meloni napisała na Twitterze w przypadającą w niedzielę 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, że wiele nauczył i wiele dał jej krajowi oraz całemu światu. Przypomniała też słowa papieża Polaka o wolności jako prawie do czynienia tego, co trzeba.

Szefowa włoskiego rządu podkreśliła: "18 lat po śmierci papieża Jana Pawła II, którego miałam zaszczyt spotkać i poznać, chcę przypomnieć postać tego wielkiego człowieka o przeogromnej sile duchowej, który wiele nauczył i wiele dał naszemu krajowi i całemu światu".

Włoska premier zamieściła również często przypominane przez nią słowa papieża: "Wolność nie polega na robieniu tego, co się podoba, ale posiadaniu prawa do czynienia tego, co musimy".

09:49

09:35

Posłuchaj
00:52 Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) Św. Jan Paweł II odbudował Kościół na obszarze dawnego ZSRR. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

09:34

Dla wiernych z krajów dawnego Związku Radzieckiego, papież - Polak jest tym, który odbudował struktury Kościoła katolickiego. W każdej świątyni na Wschodzie wiszą portrety Jana Pawła II, a w wielu diecezjach wzniesiono pomniki polskiego świętego.

Dzięki staraniom Świętego Jana Pawła II w Rosji powstała archidiecezja Matki Bożej ze stolicą w Moskwie, obejmująca również Petersburg. Na obszarze całej Federacji utworzone zostały diecezje: świętego Klemensa w Saratowie, świętego Józefa w Irkucku, Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku oraz prefektura Jużno-Sachalińska. Święty Jan Paweł II jest również wspominany w krajach Kaukazu.

Ojciec Witold Szulczyński mieszkający w stolicy Gruzji Tbilisi podkreśla, że dzięki papieżowi Polakowi udało się nawiązać przyjacielskie kontakty z lokalną Cerkwią i prawosławnymi wiernymi. Święty Jan Paweł II 25 marca 1984 roku zawierzył świat i Rosję Maryi. Jak podkreślają duchowni katoliccy pełniący posługę w krajach dawnego Związku Sowieckiego, papież - Polak oddał pod opiekę Matki Bożej wszystkich ludzi żyjących w krajach, w których nie są szanowane prawa człowieka i wolności obywatelskie, w tym wolności religijne.

09:08

09:06

Posłuchaj
00:56 Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) Litwa: msza święta i koncert pod hasłem "Wilno-Warszawa. Wspólna sprawa" w hołdzie Janowi Pawłowi II. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

08:47

W Wilnie, w kościele Ducha Świętego, odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem Ojca Świętego Jana Pawła II. Po mszy odbędzie się koncert barda Pawła Piekarczyka. Oba wydarzenia odbędą się pod hasłem"Wilno-Warszawa. Wspólna sprawa". Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że w ten sposób Polacy na Litwie będą mogli duchowo połączyć się z Polską. W Warszawie w tym samym czasie odbywać się będzie Narodowy Marsz Papieski.

08:44

W związku z marszem papieskim, od godziny 9 nieprzejezdne będzie rondo Dmowskiego w Warszawie. To z niego o godzinie 11 ruszy marsz papieski. Uczestnicy przejdą ulicą Marszałkowską i Krakowskim Przedmieściem do Świętojańskiej.

W związku z tym tramwaje linii: 4, 7, 9, 15, 22, 24, 35 i 78 zostaną skierowane na trasy skrócone lub objazdowe. Składy linii 4, 15, 35 i 78 ominą rondo al. Jana Pawła II. Tramwaje linii 7, 9 i 22 po śródmiejskiej stronie będą dojeżdżały pl. Starynkiewicza, a na Pradze 7 i 22 do Wiatracznej, a 9 i 24 do al. Zielenieckiej.

Gdy marsz opuści rondo Dmowskiego, wprowadzone zostaną zmiany dla tramwajów linii 4, 15, 35 i 78. Pojadą one wówczas al. Jana Pawła II.

Jednocześnie w ciągu dnia, w miarę zamykania dla ruchu kolejnych odcinków trasy przemarszu, mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu autobusów linii: 106, 107, 109, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522 i 525.

08:40

Posłuchaj
01:00 12283196_1.mp3 Biały Marsz Papieski w Krakowie. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)

 

08:38

W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II ulicami Lublina przejdzie Papieski Marsz Wdzięczności. Zaplanowano też modlitewny wieczór pamięci. Marsz wyruszy spod kościoła Świętej Rodziny przy ulicy Jana Pawła II o 15.00, przejszie do Kościoła Akademickiego KUL, gdzie o 15.30 rozpocznie się msza święta.
Wieczorem, o 20.30, na dziedzińcu KUL przed pomnikiem Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpocznie się modlitewny wieczór pamięci. Zgromadzeni będą modlić się w intencji jedności Polaków. Modlitewne czuwanie zakończy się o 21.37.

08:37

W Gdańsku Marsz Wdzięczności za świętego Jana Pawła II rozpocznie się o 15:00 koronką do Bożego Miłosierdzia w Bazylice Mariackiej. Marsz dla Jana Pawła II w Słupsku wyruszy około 14.00 z placu przy kościele Mariackim.

08:36

08:22

O 15:00 ulicami Zakopanego przejdzie Marsz Tatrzański. Wydarzenie rozpocznie się modlitwą w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, następnie uczestnicy wyruszą w kierunku Kościoła Świętego Krzyża, gdzie nastąpi błogosławieństwo i zakończenie. Podczas Marszu odbędzie się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

08:12

08:11

Co najmniej kilku tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy Białego Marszu Papieskiego w Krakowie. Pochód wyruszy o 13.30 z Błoń na Rynek Główny. Biały Marsz Papieski to oddolna inicjatywa niezwiązana z żadnym politycznym ugrupowaniem. "Organizatorami marszu są przede wszystkim mieszkańcy Krakowa zaangażowani w życie religijne" - podkreśliła jedna z organizatorek marszu, Beata Popławska-Walusiak.

07:55

07:47

Posłuchaj
00:51 12283432_1.mp3 Ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Papieski. Ma być wyrazem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II i przypomnieniem papieskiego nauczania (źr. IAR)

 

07:33

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą złożą w poniedziałek wizytę w Rzymie. W stolicy Włoch prezydent weźmie udział w ceremonii przekazania światła olimpijskiego. Para prezydencka złoży także kwiaty przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przekazał, że w pierwszej kolejności para prezydencka złoży kwiaty przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

"3 kwietnia to dzień po rocznicy śmierci Jana Pawła II, dla pana prezydenta - jak, myślę, dla większości z nas - postaci absolutnie wyjątkowej w historii Polski. Pan prezydent Duda wraz z małżonką będzie chciał uszanować tę postać poprzez wizytę na grobie i złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów" - powiedział Przydacz.

Jak dodał, wizyta w Rzymie będzie się koncentrowała głównie wokół tematu Igrzysk Europejskich. Gospodarzem III Igrzysk Europejskich od 21 czerwca do 2 lipca będzie Kraków i Małopolska. Dotąd odbyły się dwie edycje Igrzysk Europejskich: w 2015 roku - w Baku (Azerbejdżan) oraz w 2019 w Mińsku (Białoruś). W 2019 roku zdecydowano, że III Igrzyska Europejskie odbędą się w Polsce w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023; ich gospodarzem będzie Kraków oraz Region Małopolska.

07:29

Polonia francuska przejdzie dzisiaj (od godz. 17.00) w marszu w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II. To reakcja na ostatnie ataki medialne na papieża Polaka. Inicjatywę poparły też francuskie władze.

Marsz wyruszy spod polskiego seminarium w podparyskiej miejscowości Issy-les-Moulineaux i zakończy się pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki, znajdującym się w tamtejszym parku imienia świętego Jana Pawła II.

"To oddolna inicjatywa. Było to wielkie pragnienie ludzi świeckich, którzy chcą wyrazić poparcie dla Jana Pawła II” - powiedział Polskiemu Radiu ksiądz Jan Dziedzina z kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - największej polskiej parafii w Paryżu. Duchowny podkreślił, że współorganizowany przez paryski klub Gazety Polskiej i polską Misję Katolicką marsz otrzymał też wsparcie ze strony mera Issy-les-Moulineaux Andre Santiniego, byłego ministra za czasów Jacques’a Chiraca i Nicolasa Sarkozy’ego. "Nawet w takim świeckim kraju taka osoba jak mer wyraża pełne poparcie i czynnie się angażuje w ten marsz. To swoisty fenomen” - powiedział ksiądz Jan Dziedzina.

Duchowny zaznaczył, że Francuzów dziwi fakt, iż zarzuty pod adresem Karola Wojtyły pojawiają się w Polsce. Przytoczył rozmowę z francuską znajomą. "Zapytała się mnie: jak to jest że Polacy atakują swój największy autorytet? Przecież my sami, Polacy, jesteśmy kojarzeni z osobą Jana Pawła II. I my sami chcemy podkopać nasz własny autorytet. To było dla niej dziwne” - powiedział ksiądz Jan Dziedzina.

07:28

Posłuchaj
00:59 12283178_1.mp3 Paryż : marsz w obronie dobrego imienia świętego Jan Pawła II. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

 

07:26

W Warszawie Narodowy Marsz Papieski rozpocznie się o 11:00 przy rondzie Dmowskiego. Jego uczestnicy przejdą ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do placu Zamkowego i archikatedry świętego Jana, gdzie zostanie odprawiona msza święta.

Współorganizatorka marszu Barbara Konarska poinformowała, że także ci, którzy nie zmieszczą się wewnątrz, będą mogli uczestniczyć w nabożeństwie. "Oczywiście nie wszyscy będą mieli możliwość wejścia do środka, ale przygotujemy telebimy, na których pokazana będzie transmisja z mszy świętej. Będzie też kilkuset szafarzy Komunii Świętej" - dodała. Telebimy zostaną ustawione na placu Zamkowym.

Dla osób, które przyjadą do stolicy na Narodowy Marsz Papieski autokarem lub samochodem, dostępny będzie bezpłatny parking przy Stadionie Narodowym. Organizatorem Marszu jest Stowarzyszenie Wolnego Słowa.

O 18.00 na telebimach na placu Zamkowym będzie transmitowany koncert z Wadowic. Transmisja także w Programie 1 Polskiego Radia i TVP 1 oraz w Krakowie przy Franciszkańskiej 3.

07:21

07:18

07:16

Posłuchaj
00:51 Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) W Narodowym Sanktuarium świętego Jana Pawła II w stolicy Stanów Zjednoczonych zostanie odprawiona msza upamiętniająca papieża-Polaka. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

07:15

W Narodowym Sanktuarium świętego Jana Pawła II w stolicy Stanów Zjednoczonych zostanie odprawiona msza upamiętniająca papieża-Polaka. Współorganizatorem uroczystości w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II jest Ambasada RP w Waszyngtonie.

Uroczystości organizowane przez Narodowe Sanktuarium świętego Jana Pawła II i polską ambasadę w Waszyngtonie rozpoczną się o 16:00 czasu lokalnego, czyli o 22:00 czasu polskiego. Nabożeństwo odprawi ksiądz Paweł Sass. Organizatorzy zapraszają zarówno mieszkających w stolicy USA Polaków jak i Amerykanów. „Mamy nadzieję, że uda nam się zgromadzić liczne grono Polaków i Amerykanów, którzy będą nas wspierać w modlitwie” - powiedziała Polskiemu Radiu Monika Jabłońska z Waszyngtońskiego Muzeum Komunizmu, autorka książki „Jan Paweł II Papież, który został pisarzem”.

Narodowe Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Waszyngtonie jest miejscem kultu, formacji religijnej i odnowy kulturowej. Jest to cel pielgrzymek, w którym znajduje się relikwia krwi papieża - Polaka. Znajdująca się w sanktuarium stała ekspozycja podkreśla ważne wydarzenia z życia Jana Pawła II i jego rolę jako duchowego ojca miliarda katolików i światowego przywódcy.

07:14

Słuchacze Polskiego Radia dla Zagranicy będą mogli wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów z ekspertami, historykami i publicystami: między innymi rozmowy z profesorem Janem Żarynem - badaczem historii Kościoła, Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego na temat dziedzictwa świętego Jana Pawła II, rozmowy z Piotrem Dmitrowiczem - historykiem, dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego o realiach działań kardynała Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II a problemem ahistoryczności czy rozmowy z profesor Dominiką Gardzińską - Żukowską - teologiem kultury z UKSW.

07:05

"Nie zastąpi Ciebie nikt" - to tytuł koncertu poświęconego 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II. O 18.00 na transmisję koncertu zaprasza Program 1. Polskiego Radia.

Dyrektor anteny Marcin Kusy powiedział, że widowisko muzyczne w Wadowicach przypomni najważniejsze homilie i momenty pontyfikatu papieża, który trwał blisko 28 lat. "To jest z jednej strony pokazanie w pełnej krasie postaci Jana Pawła II, jego dokonań i wpływu na to wszystko, co wydarzyło się na świecie i w Polsce, a z drugiej strony rodzaj hołdu" - wyjaśniał szef radiowej Jedynki. Zapowiedział, że podczas koncertu zabrzmi poezja Karola Wojtyły, a także tradycyjne pieśni i piosenki religijne, które Ojciec Święty najchętniej śpiewał i które kojarzą się z jego licznymi pielgrzymkami do Polski.

Na scenie wystąpią między innymi: Hanna Rybka, Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny, ks. Maciej Czaczyk, zespoły Siewcy Lednicy oraz Promyczki Dobra i chór Sound'N'Grace. Transmisja koncertu także w TVP1 i na telebimach w Warszawie na Placu Zamkowym i w Krakowie przy Franciszkańskiej 3.

07:04

Polskie Radio Dzieciom w audycji 'Na niedzielę” o 9.00 wyemituje wypowiedzi świętego Jana Pawła II kierowane do dzieci, oprawione dziecięcą muzyką religijną.

07:03

W Polskim Radiu Chopin w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II o godz. 15.00 audycja specjalna, w której zabrzmią: Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego i Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego.

07:03

W Polskim Radiu 24 planowane są transmisje i rozmowy z ekspertami, historykami, publicystami, politykami, ludźmi kościoła i teologami, w tym z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem oraz arcybiskupem Markiem Jędraszewskim.

Temat obecny będzie w serwisach i magazynach informacyjnych oraz w wybranych audycjach autorskich. Polskie Radio 24 przygotowało także specjalne debaty: na temat sylwetki papieża w wielu aspektach, którą poprowadzi Magdalena Drohomirecka, a także ukierunkowaną na wątki historyczne, którą poprowadzi Tadeusz Płużański.

07:03

W radiowej Czwórce będą dwie audycje specjalne poświęcone rocznicy śmierci Jana Pawła II. W "Muzyce dobrego Słowa” Małgorzata Bartas-Witan pochyli się nad słowami kierowanymi do młodych. Słowom będą towarzyszyć utwory inspirowane Ewangelią, którą głosił papież.

Wyemitowane będą piosenki w wykonaniu Marcina Stycznia, Deus Meus, Mocnych w Duchu, Kamila Bednarka.

W "Nocnych Cz@tach” Mariusz Pieśniewski porozmawia o tym, jak pontyfikat Jana Pawła II zmieniał życie ówczesnych młodych ludzi oraz jak wtedy i dziś nauka papieża kształtuje życiowe wybory młodych.

Czwórka zaprasza także do słuchania podcastu Jakuby Jamrozka z cyklu "Zaklinacze czasu" : Zakrzówek, Pastwiska, Kalwaria Zebrzydowska czy Warszawa - gdzie szukać nieoczywistych miejsc związanych z Janem Pawłem II? (do posłuchania na czworka.polskieradio.pl oraz podcasty.polskieradio.pl).

06:56

Radiowa Dwójka w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II w "Poranku Dwójki" (godz. 07.00-10.00) przypomni obrazy dźwiękowe z wydarzeń w 2005 roku. Od 10.00 zaprasza na audycję specjalną "Próg nadziei" z nagraniami Chóru Polskiego Radia z 2014 roku oraz wiersz poświęcony Janowi Pawłowi II (trzeci z obrazów dźwiękowych z 2005 roku). Te audycje poprowadzi Karol Furtak.

Od 11.00 Dwójka zaprasza na słuchowisko "Karol Wojtyła - Boska przestrzeń" z 2000 roku, w adaptacji Elżbiety Staniszewskiej, reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego i realizacji akustycznej Ewy Szałkowskiej. W obsadzie: Teresa Lipowska, Ignacy Machowski, Maciej Szary, Andrzej Piszczatowski, Andrzej Ferenc, Adam Bauman i Jacek Mikołajczak. To słuchowisko literacko-dokumentalne oparte na twórczości Karola Wojtyły i tekście listu Jana Pawła II o pielgrzymowaniu w roku jubileuszowym.

Po nim (od godz. 11.30) Mariusz Gadowski zaprezentuje muzykę z filmów z wątkami papieskimi.

Po 19.30 Dwójka zaprasza na dokument "Ostatnie dni Jana Pawła II" w opracowaniu Justyna Piernik, przypominająca godzina po godzinie, jak przeżywaliśmy ostatni dzień życia Jana Pawła II.

06:56

Na antenie radiowej Jedynki prezentowane będą utwory muzyczne, które powstały na podstawie wierszy Jana Pawła II. Ich emisja o godz. : 10.50, 11.50, 12.50, 13.50, 14.50, 16.50 i 20.50.

Tego dnia cała "Familijna Jedynka" poświęcona będzie papieżowi i Niedzieli Palmowej (godz. 6.00-9.00).

W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" (godz.15.10) będzie mowa o życiu Jana Pawła II. Gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg będą w tym dniu profesor Witold Kawecki i profesor Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz historyk, profesor Rafał Łatka

O 17.00 wyemitowany zostanie reportaż "Światło ze Wschodu" Urszuli Żółtowskiej - Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny.

O 18.00 na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia transmitowane będzie widowisko artystyczne "Nie zastąpi Ciebie nikt", w którym przypomniane zostaną najważniejsze wydarzenia i wystąpienia świętego Jana Pawła II z całego jego pontyfikatu. W warstwie muzycznej wydarzenia pojawią się tradycyjne pieśni i piosenki religijne, których Jan Paweł II najchętniej słuchał. Wystąpią: Hanna Rybka, Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Iza Szafrańska, Piotr Cugowski, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny, zespół Siewcy Lednicy, zespół Promyczki Dobra, Chór Sound'N'Grace, zespół Mała Armia Janosika.

Na antenie radiowej Jedynki planowana jest także emisja słuchowiska na podstawie utworu teatralnego Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera" (z 1982 roku) w adaptacji i reżyserii Zdzisława Dąbrowskiego.

W "Kulturalnej Jedynce" o godz. 23.00 mowa będzie o artystycznej działalności papieża.

06:53

06:50

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że Jan Paweł II dał całemu światu i ludzkości ogromne dobro. W oświadczeniu wydanym w rocznicę śmierci papieża-Polaka duchowny podkreślił, że nie można pozwolić, by dobro to zostało "zniszczone i nam odebrane".

06:48

Dziś mija 18. rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. Z tej okazji w całym kraju w wielu miastach Polski odbędą się marsze wdzięczności za pontyfikat papieża, koncerty, debaty i czuwania modlitewne, w czasie których będzie przypominane jego nauczanie.

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także