Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich. Minister Buda: PO i PSL boją się ujawnienia ich relacji z Kremlem

- Trwa obecnie próba dyskredytacji Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich, ponieważ istnieje obawa ujawnienia poziomu uwikłania rządu PO-PSL w relacje z Kremlem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

2023-04-17, 09:05

Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich. Minister Buda: PO i PSL boją się ujawnienia ich relacji z Kremlem
Próby dyskredytowania komisji do sprawy zbadania rosyjskich wpływów w polskiej polityce to wyraz obaw polityków PO i PSL przed ujawnieniem ich związków z Rosją - uważa Buda. Foto: Forum/Jacek Szydlowski

Sejm uchwalił w piątek ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich na Bezpieczeństwo Wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że wszyscy podskórnie czujemy, co może ona ujawnić. - Jest obecnie próba dyskredytacji tej komisji, ponieważ istnieje obawa ujawnienia poziomu uwikłania rządu PO-PSL w relacje z Kremlem - powiedział.

Minister Waldemar Buda przypomniał także liczne kontakty polityków obecnej opozycji z rosyjskimi przywódcami. - Boją się tej komisji, bo Tusk, Merkel i Schröder razem podejmowali decyzję ws. polityki europejskiej, nie widzę między nimi różnicy - przyznał.

Posłuchaj

Program 1. Polskiego Radia: Minister W.Buda o komisji ds. badania rosyjskich wpływów (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Cele komisji

Komisja ma prowadzić postępowania mające na celu wyjaśnienie przypadków funkcjonariuszy publicznych, którzy pod wpływem wpływów rosyjskich działali na szkodę interesów Polski. Będzie mogła analizować m.in. czynności urzędowe, zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Do jej uprawnień będzie należeć także m.in. uchylanie decyzji administracyjnych wydawanych w wyniku wpływów rosyjskich czy wydawanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi nawet do lat 10.

REKLAMA

Komisja będzie składać się z dziewięciu członków, powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Mają to być nie tylko posłowie, ale również eksperci. Przewodniczącego komisji będzie wyznaczał premier.

Komisja nie będzie związana z zasadą dyskontynuacji prac parlamentarnych. Oznacza to, że jeśli zacznie swoje prace w obecnej kadencji, to będzie mogła kontynuować je w przyszłej.

Czytaj także:

dn/PR1/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej