Sprawiedliwe zadośćuczynienie dla ofiar II wojny światowej. Mularczyk: dziś debata w Strasburgu
We wtorek przy okazji posiedzenia Rady Europy w Strasburgu odbędzie się debata dotycząca sprawiedliwego zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu dla wszystkich ofiar agresji niemieckiej w czasie II wojny światowej - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
2023-04-25, 07:38
Pomysłodawcą debaty pt. "Prawo do sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu i rzetelnego procesu dla wszystkich ofiar agresji niemieckiej w czasie II wojny światowej" jest wiceszef polskiej dyplomacji. Poza Mularczykiem wezmą w niej udział adwokat, członkini Narodowej Rady na Rzecz Dochodzenia Niemieckich Odszkodowań Christina Stamouli z Grecji, włoski prawnik Filippo Biole oraz główny analityk Instytutu Zachodniego prof. Magdalena Bainczyk.
Dyskryminacja polskich ofiar
Mularczyk zapowiedział, że podczas wydarzenia prof. Bainczyk zaprezentuje ekspertyzę historyczno-prawną "pokazującą asymetrię świadczeń przyznanych dla polskich ofiar po II wojnie światowej". - Opinia pani profesor wskazuje na przyczyny dyskryminacji polskich ofiar. Zbieg przyczyn o charakterze politycznym, historycznym, spowodował, że polskie ofiary po pierwsze nie mają drogi sądowej dochodzenia roszczeń, a po drugie nigdy nie dostały zadośćuczynienia - mówił Mularczyk.
Jak dodał, uczestnicy debaty będą chcieli pochylić się nad problematyką m.in. immunitetu jurysdykcyjnego, który blokuje ofiarom II wojny światowej prawo do sądu. - To wysłuchanie ma też związek z wnioskiem posłów PiS skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu, m.in. zbrodni wojennych; Trybunał ma się nim zająć 10 maja - zaznaczył wiceszef MSZ.
"Liczę na merytoryczną debatę"
Mularczyk poinformował, że na wtorkowe wydarzenie zaprosił parlamentarzystów z różnych krajów, ambasadorów w Radzie Europejskiej.
REKLAMA
- Liczę na merytoryczną debatę we wtorek. Ważne jest, aby problematykę zadośćuczynienia za II wojnę światową podejmować w Radzie Europy, bo moim zdaniem jest ona najlepszym ciałem, aby tę kwestię przebadać i przygotować raport, a następnie projekt rezolucji, który, mam nadzieję, w przyszłości doprowadzi do zmuszenia prawnego Niemców do dostosowania swojego ustawodawstwa i zauważenia, że miliony ofiar II wojny światowej nie uzyskały odszkodowania, nadal nie uzyskują i nie mają prawa do sądu - podkreślił Mularczyk.
Raport o stratach
1 września ub. roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
Specjalna ustawa
W miniony wtorek rząd przyjął uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej. Uchwała Rady Ministrów została już opublikowana w Monitorze Polskim.
REKLAMA
Ponad połowa Polaków za reparacjami
Na pytanie o to, czy Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowania) za straty poniesione w czasie II wojny światowej, twierdząco odpowiedziało 52 proc. badanych, w tym 32 proc. udzieliło odpowiedzi, że "zdecydowanie tak", zaś 20 proc., że "raczej tak".
Przeciwko zabiegom o reparacje było 29 proc. ankietowanych, w tym 13 proc. "zdecydowanie nie", a 16 proc. "raczej nie". Natomiast 19 proc. badanych wybrało odpowiedź: "trudno powiedzieć".
- Reparacje wojenne. Szynkowski vel Sęk: ten temat jest niepomijalny, Polska będzie o nim przypominać
- Niemal połowa Polaków nie chce, by Tusk został premierem. Jednoznaczne wyniki sondażu
Zobacz również: Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia
pp/PAP
REKLAMA