more_horiz
Wiadomości

Szczepienia na HPV. Minister zdrowia: zarejestrowano prawie 800 dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 14:12
Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, na szczepienie dzieci przeciw HPV zarejestrowano dotąd prawie 800 dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Program dobrowolnych szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) rusza 1 czerwca 2023 r.
Szczepienia młodzieży przeciw HPV ruszą już w czerwcu
Szczepienia młodzieży przeciw HPV ruszą już w czerwcuFoto: shutterstock/Tikhonova Yana

Od 27 maja rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.

Adam Niedzielski o szczepieniach przeciw HPV: chrońmy nasze dzieci

"Blisko 2,5 tys. rodziców zadzwoniło już na infolinię 989 zasięgnąć wiedzy o szczepieniach przeciw HPV. Zarejestrowanych na szczepienie mamy prawie 800 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Wolnych terminów na dziś jest ok. 6 tys. Pierwsze szczepienia już w czwartek. Chrońmy nasze dzieci" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepionki stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej. Szczepienia w 2023 r. obejmą dzieci urodzone w latach 2010 i 2011.

Wirus HPV może powodować raka

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.

Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.

Czytaj również:

Zobacz: minister zdrowia Adam Niedzielski w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także