Kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Premier Morawiecki: rozwój nauki w niespotykanym tempie zmienia świat

"Rozwój nauki w niespotykanym dotąd tempie i zakresie zmienia świat. Ludzkość nie dysponowała wcześniej takimi możliwościami" - wskazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników kongresu "Nauka dla Społeczeństwa".

2023-06-05, 11:38

Kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Premier Morawiecki: rozwój nauki w niespotykanym tempie zmienia świat
Premier do uczestników kongresu: rozwój nauki w niespotykanym dotąd tempie zmienia świat . Foto: PAP/Tomasz Gzell

Poniedziałek jest trzecim, ostatnim dniem kongresu "Nauka dla Społeczeństwa", organizowanego m.in. przez Radę Główną Instytutów Badawczych i przez Sieć Badawczą Łukasiewicz.

List premiera do uczestników kongresu "Nauka dla Społeczeństwa"

List premiera do uczestników kongresu odczytał w poniedziałek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystości w Małej Auli Politechniki Warszawskiej.

"Współczesny rozwój nauki, pozwalający na tworzenie coraz nowocześniejszych technologii w niespotykanym dotąd tempie i zakresie zmienia kształt otaczającego nas świata" - wskazał szef rządu. Ocenił, że to moment bezprecedensowy w dziejach ludzkości, która nigdy wcześniej nie dysponowała podobnymi możliwościami.

"Zmieniając świat, zmieniamy nasze życie, życie całych społeczeństw. Tworzymy rzeczywistość, której wpływu na nas samych i nasze środowisko do końca nie znamy. To fascynujący moment w naszych dziejach" - zaznaczył premier.  "Stoimy wobec ogromnej szansy i proporcjonalnej do niej odpowiedzialności. Potrzebujemy mądrości i wiedzy niezbędnych do tego, by odpowiedzialnie korzystać z naszych rosnących możliwości" - podkreślił.

REKLAMA

"Potrzebujemy mądrości i wiedzy"

Szef rządu stwierdził, że niezbędna jest kompetentna działalność popularyzatorska umożliwiająca rozwój społecznej świadomości o złożonej i stale rosnącej roli nauki w życiu.

Zdaniem Morawieckiego trwający od dwóch dni kongres "Nauka dla Społeczeństwa" jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Jego celem - jak kontynuował - jest bowiem prezentacja szerokiej publiczności dokonań polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych, promocja badań i pokaz istotnych wdrożeń naukowych i ich oddziaływania na rozwój społeczeństwa.

Premier pogratulował wyróżnionym. "Jestem przekonany, że wspólnie stoimy u progu fascynujących zmian, w których nauka ma do odegrania rolę kluczową" - zaznaczył.

Kongres zorganizowały m.in. Rada Główna Instytutów Badawczych i Sieć Badawcza Łukasiewicz.

REKLAMA

Minister edukacji i nauki: Polska ma wielki potencjał naukowy

- To wydarzenie jest jednym wielkim sukcesem - ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Sukces polega na dwóch rzeczach: po pierwsze wszyscy przekonali się co do tego, co wcześniej wiedzieli, ale nie było to pokazane na taką skalę, że polska nauka rzeczywiście ma ogromny potencjał i nie ma tu żadnych kompleksów. Po prostu jesteście państwo (...) znakomici - powiedział minister, zwracając się do zgormadzonych naukowców.

Szef MEiN zwrócił też uwagę, że kongres miał przyczynić się wyznaczenia "swoistego dekalogu". - 10 rzeczy, które trzeba zrobić, żeby kontynuować państwa drogę, drogę polskiej nauki, rozwijając ją na jeszcze większą skalę i z większymi efektami dla polskiego społeczeństwa, dla Europy i dla świata. Kolejność jest bardzo ważna, bo jesteśmy naukowcami w Polsce, dla Europy i dla świata - podkreślił Czarnek.

W dokumencie "Dekalog - przyszłość instytutów badawczych w Polsce", przedstawionym podczas Kongresu, zapisano m.in., że niezbędna jest współpraca jednostek z różnych obszarów nauki w celu zwiększenia konkurencyjności Polski w badaniach na arenie międzynarodowej oraz, że instytuty badawcze stanowią znaczącą część potencjału naukowego w Polsce, a o efektywności naukowca w Europie, w tym też w Polsce, decyduje jego wiedza i nowoczesna baza pozwalająca konkurować na otwartym międzynarodowym rynku badań i wdrożeń. Wskazano też, że wyzwaniem dla nauki jest stała modernizacja i racjonalne wykorzystanie obecnego potencjału badawczego dla społeczeństwa, a także, że wzrost nakładów na naukę jest wyzwaniem, by nie dopuścić do wyrwy pokoleniowej i nie utracić istniejącej infrastruktury badawczej.

Wręczono medale "Zasłużony dla Nauki Polskiej"

Minister edukacji i nauki wręczył podczas poniedziałkowej uroczystości medale Zasłużony dla Nauki Polskiej "Sapientia et Veritas" za szczególne i wybitne osiągnięcia naukowe. Złotymi medalami odznaczeni zostali: dr Radosław Dziuba, prof. Wiesław Mieczysław Ostachowicz, płk dr inż. Paweł Sweklej, prof. Andrzej Jacek Bojarski, prof. inż. Grzegorz Józef Lota i prof. Antoni Marek Szczurek. Srebrny medal otrzymał prof. Piotr H. Skarżyński.

REKLAMA

Medal Zasłużony dla Nauki Polskiej "Sapientia et Veritas" (łac. mądrość i prawda) to odznaczenie nadawane przez Ministra Edukacji i Nauki osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej. Ustanowiony został ustawą o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw z maja 2022 r.

Szef MEiN wręczył w poniedziałek także dyplomy uznania za trud włożony w organizacje Kongresu i za dotychczasowe zasługi na rzecz popularyzacji osiągnięć polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych. Dyplomy otrzymały następujące instytucje: Rada Główna Instytutów Badawczych, Politechnika Warszawska, Siec Badawcza Łukasiewicz, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Badań Edukacyjnych.

Szef MEiN wręczył też statuetki instytutom, które uzyskały kategorie A+ i A w wyniku ewaluacji naukowej za lata 2017-2021.

Czytaj także:

dn/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej