more_horiz
Wiadomości

Sprawa korupcyjna Sławomira Nowaka. Będzie więcej niż jeden proces. Sąd podjął decyzję

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 17:10
Sąd Okręgowy w Warszawie podczas posiedzenia przygotowawczego postanowił o podziale sprawy korupcyjnej tzw. grupy Nowaka. Oznacza to, że procesów będzie więcej niż jeden. Wątkiem wiodącym są stawiane oskarżonym zarzuty związane z działalnością grupy przestępczej w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. w Warszawie, Gdańsku i na terenie Ukrainy. Na czele grupy, zdaniem prokuratury, miał stać Sławomir Nowak.
Sąd podzielił sprawę Sławomira Nowaka
Sąd podzielił sprawę Sławomira NowakaFoto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Sędzia Iwona Szymańska zauważyła, że drugim niezależnym wątkiem, są zarzuty obejmujące czyny popełnione w okresie od 2007 do 2017 r., mające związek z pełnieniem przez Sławomira Nowaka funkcji szefa gabinetu politycznego premiera oraz ministra transportu.

- W ocenie sądu należy dojść do przekonania, że łączność spraw o charakterze przedmiotowym i mieszanym nie ma charakteru bezwzględnego, gdyż w przypadku trudności w łącznym rozpoznaniu spraw poszczególnych osób lub spraw o poszczególne czyny, można je wyłączyć i rozpoznać w odrębnym postępowaniu. Oczywiście to rozwiązanie może nastąpić jeżeli zachodzą okoliczności utrudniające łączne rozpoznanie spraw - wyjaśniła sędzia Iwona Szymańska.

Jedną z takich przyczyn jest trudność w przeprowadzeniu dowodów co do niektórych czynów zarzucanych oskarżonemu, z powodu których może zostać zatamowany przebieg postępowania co do pozostałych czynów.

Wątek ukraiński

- W niniejszej sprawie - już na tym etapie - widać, że konieczne będzie w zakresie wątku ukraińskiego podjęcie wielu czynności: rozstrzygnięcie wniosków o zwrot sprawy prokuratorowi do ponownego rozpoznania, ustosunkowanie się do szeregu wniosków dowodowych związanych z przesłuchaniem świadków mieszkających na Ukrainie, jak również przesłuchaniem świadków z Ukrainy przed sądem w Polsce ewentualnie w drodze wideokonferencji w ramach pomocy prawnej - mówiła sędzia Iwona Szymańska.

Zdaniem sądu przeprowadzenie tych czynności spowoduje zatamowanie postępowania w wątkach niezależnych od wątku ukraińskiego. Jak mówiła sędzia Szymańska, podstawowym celem procesu karnego jest zagwarantowanie oskarżonym rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie.

- W ocenie sądu poprzez wyłączenie wyżej wymienionych spraw do odrębnych postępowań w żaden sposób nie ucierpi zasada prawdy materialnej czy też sprawność prowadzenia sprawy w wątku ukraińskim. Nie jest to również nieracjonalne z punktu widzenia ekonomiki procesowej, albowiem dowody są rozłączne i nie będzie potrzeby powtarzania ich w odrębnych postępowaniach - uzasadniła sędzia Iwona Szymańska.

Posłuchaj
00:27 12557652_2.mp3 Sąd podzielił sprawę Sławomira Nowaka (IAR)

Termin kolejnego posiedzenia

Sławomir Nowak w grudniu 2021 r. został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym. Chodzi między innymi o przyjęcie milionowych łapówek w zamian za ułatwianie zdobycia kontraktów na budowę dróg na Ukrainie.

Zobacz również na wPolityce.pl: Sąd podzielił sprawę Nowaka i wyłączył z niej tzw. polskie wątki. Nie ma już szans, by proces ruszył przed wyborami

Kolejne posiedzenie przygotowawcze wyznaczono na 9. października.


Posłuchaj
00:21 12557652_1.mp3 Sąd podzielił sprawę Sławomira Nowaka, cz. 2 (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także