more_horiz
Wiadomości

Prezydent wylicza, co Polska zrobiła dla Ukrainy ws. zboża. "My go nie potrzebujemy na naszym rynku"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:45
Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem. Jak jednak dodał, Ukraińcy powinni zrozumieć działania naszego kraju w kwestii embarga na import zboża.
Prezydent Andrzej Duda: wspieramy tranzyt ukraińskiego zboża, ono nie jest potrzebne na polskim rynku
Prezydent Andrzej Duda: wspieramy tranzyt ukraińskiego zboża, ono nie jest potrzebne na polskim rynkuFoto: Kancelaria Prezydenta, Shutterstock/Fotokostic

Prezydent powiedział w Polsat News, że "jest pewien spór, przechodzący w spór prawny pomiędzy Polską a Ukrainą na tle zboża". - Wynika on też z tego, że jakby niepełna informacja była przekazywana do przestrzeni publicznej (...). Poza tym żadnej poważniejszej kontrowersji pomiędzy Polską i Ukrainą nie ma - podkreślił Andrzej Duda.

Embargo na ukraińskie zboże. "My jesteśmy żywnościowo samowystarczalni"

Znaczył, że Polska chciałaby, aby władze ukraińskie zrozumiały, jakie są problemy dla bezpieczeństwa polskiego rynku żywnościowego. Andrzej Duda zapewnił, że Polska stara się pomóc w tranzycie ukraińskiego zboża.

- Stworzyliśmy korytarze transportowe, specjalne dla tranzytu zboża. Wspieramy ten tranzyt w miarę swoich możliwości. Jest on dwa razy większy w tej chwili, niż był na początku roku, żeby to zboże z Ukrainy mogło trafiać tam, gdzie naprawdę jest potrzebne. Bo ono nie jest potrzebne na polskim rynku, my jesteśmy żywnościowo samowystarczalni - powiedział Andrzej Duda.

- Nie możemy przyjąć tak spokojnie, że nasi ukraińscy sąsiedzi domagają się tego, żeby można było zalewać polski rynek zbożem od nich, tylko dlatego że można to zboże szybciej sprzedać i są mniejsze koszty transportowania w związku z tym, że sprzeda się je tuż poza granicami. Po prostu nie możemy się na to zgodzić, musimy pilnować swoich interesów - mówił polski prezydent.

Zaznaczył, że spór z Ukrainą dotyczący zboża "prawdopodobnie zostanie rozwiązany na drodze prawnej".

Czytaj więcej na tvp.info: Premier nie wyklucza rozszerzenia embarga na ukraińskie produkty

Polskie embargo na ukraińskie zboże

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja 2023 roku w wyniku porozumienia z tymi krajami. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

16 września w życie weszło rozporządzenie ws. bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku lub rzepiku, słonecznika i produktów powstałych z przetworzenia tych zbóż i nasion. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier, Słowacji i Rumunii.

W poniedziałek władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. We wtorek wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zasygnalizował, że w ciągu kilku następnych dni Ukraina wprowadzi embargo na polską cebulę, pomidory, kapustę i jabłka. Dzień później Taras Kaczka w RMF 24 przekazał, że wprowadzenie ukraińskiego embarga to ostatni punkt planu działań i spodziewa się, że nie zostanie ono wprowadzone. Zapewnił, że pierwszym punktem planu Ukrainy jest znalezienie porozumienia z Polską.

Zobacz także:

Minister Marcin Przydacz w Programie 1 Polskiego Radia:

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także