more_horiz
Wiadomości

Tusk za przekopem Mierzei Wiślanej? Fogiel reaguje: przecież mówił, że to przedwyborczy trik PiS

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 10:51
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zarzucił kłamstwo Donaldowi Tuskowi w spawie przekopu Mierzei Wiślanej. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do słów lidera Platformy Obywatelskiej, wypowiedzianych w Elblągu. Tam, jak ocenił Fogiel, były premier "jawił się jako zwolennik przekopu".
Radosław Fogiel o Donaldzie Tusku i przekopie Mierzei Wiślanej
Radosław Fogiel o Donaldzie Tusku i przekopie Mierzei WiślanejFoto: Forum/Lukasz Dejnarowicz/FotoNews/MARCIN BANASZKIEWICZ/Fotophoto/Shutterstock.com

W Elblągu, mówił Radosław Fogiel, Donald Tusk "próbował krytykować Prawo i Sprawiedliwość, że za późno przekopaliśmy Mierzeję". 

Fogiel: nie trzeba długo szukać, by znaleźć wypowiedzi Tuska ws. przekopu

- Mówił, że gdyby to on rządził, to przekop Mierzei byłby już w 2020 roku. Czyli jawił się jako zwolennik przekopu Mierzei. Nie trzeba długo szukać, żeby znaleźć jego wypowiedzi chociażby z 2013 roku - pomysł stworzenia kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej to zdaniem premiera Tuska przedwyborczy trik PiS - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Polityk PiS nawiązywał do słów Donalda Tuska przed przedterminowymi wyborami na prezydenta Elbląga. Podawał on wtedy w wątpliwość ekonomiczny sens realizacji proponowanej przez PiS inwestycji, nazwał ją "politycznym trikiem". - Strach pomyśleć, co będą chcieli przekopać nasi oponenci, bieg jakiej rzeki będą chcieli zmienić, by wygrać wybory. Ja zaproponowałbym kąpiel w Zalewie Wiślanym, woda jeszcze jest chłodna i może trochę to ostudzi te imperialne pomysły - ocenił ówczesny szef rządu.

Posłuchaj
01:14 345676.mp3 Radosław Fogiel o Donaldzie Tusku i przekopie Mierzei Wiślanej (IAR) 

Uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną odbyło się 17 września ubiegłego roku. Nowa droga wodna łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki niej jednostki pływające mogą wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Prezydent Duda o rozwoju portu w Elblągu

Niedawno pozytywnie o przekopie Mierzei Wiślanej mówił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że pobliski Elbląg będzie czwartym pod względem przeładunku portem Polski.

- Rozmawiałem również z naszymi żołnierzami wojsk specjalnych. Powiedzieli mi, że nigdy nie spodziewali się, że będzie możliwość tak błyskawicznego przemieszczenia się z Gdańska tutaj - dodał.

Czytaj więcej:

"To był strzał w dziesiątkę". Oglądaj cały materiał o Mierzei Wiślanej

nt/IAR, PR24

Zobacz także

Zobacz także