"Warto rozmawiać z nieprzekonanymi". Sikorski o szczycie w Brukseli dot. Ukrainy

Szef MSZ skomentował porozumienie w sprawie wielomiliardowego wsparcia Ukrainy osiągnięte na unijnym szczycie. - Okazuje się, że warto rozmawiać z nieprzekonanymi - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w nagraniu zamieszczonym na X (d. Twitterze). Przekazał, że obecnie wybiera się do USA, "aby tam przekonywać nieprzekonanych".

2024-02-02, 12:47

"Warto rozmawiać z nieprzekonanymi". Sikorski o szczycie w Brukseli dot. Ukrainy
Radosław Sikorski podkreślił, że "warto rozmawiać z nieprzekonanymi" w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

"Dobra wiadomość z Brukseli. Viktor Orban zdjął weto i UE jednomyślnie uchwaliła 50 mld euro na podtrzymanie funkcjonowania państwa ukraińskiego i na odbudowę jego infrastruktury. Okazuje się, że warto rozmawiać z nieprzekonanymi. Dlatego lecę do Waszyngtonu, aby tam przekonywać nieprzekonanych" - przekazał Radosław Sikorski w krótkim nagraniu zamieszczonym na platformie X.

Szef MSZ będzie w Waszyngtonie jeszcze w pierwszej połowie lutego. Szef polskiej dyplomacji przekazał wówczas, że jego spotkania w Izbie Reprezentantów i w Senacie mają dotyczyć m.in. dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Według szefa MSZ "w tej chwili wiarygodność amerykańska zależy od tego, aby Ukraina tej wojny nie przegrała". - Będę przekonywał legislatorów amerykańskich, że po pierwsze Ukraina daje Stanom Zjednoczonym pewne atuty. A po drugie, że podbój Ukrainy przez (Władimira) Putina byłby bardzo kosztowny także dla USA - i nie tylko w Europie, ale także w odniesieniu do całego amerykańskiego systemu sojuszy, tak w Europie, jak i w Azji – podkreślił Sikorski w wywiadzie dla portalu Wyborcza.pl.

Porozumienie na unijnym szczycie

Na zakończonym w czwartek posiedzeniu RE omawiana była kwestia kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy. Po posiedzeniu przewodniczący Rady Charles Michel poinformował, że osiągnięto porozumienie wszystkich 27 przywódców, łącznie ze zgłaszającym wcześniej obiekcje premierem Węgier Viktorem Orbanem, zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach budżetu UE.

REKLAMA

Porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie zostało osiągnięte po negocjacjach w wąskim gronie przed oficjalnym początkiem szczytu. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wraz z przywódcami Francji, Niemiec i Włoch - Emmanuelem Macronem, Olafem Scholzem i Giorgią Meloni - odbyli zamknięte spotkanie z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. Później dołączyli do nich premier Holandii Mark Rutte, szef polskiego rządu Donald Tusk i premier Belgii Alexander De Croo.

Posłuchaj

W Brukseli wieczorem rozpocznie się nieformalna narada ministrów spraw zagranicznych krajów UE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Andrzej Szejna gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej