Spotkanie Bojko Borisowa i Fransa Timmermansa. Bułgaria oferuje poparcie Holendra za wejście do strefy Schengen
Do spotkania między kandydatem na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem a premierem Bułgarii Bojko Borisowem doszło w przerwie szczytu UE ws. obsady kluczowych unijnych stanowisk. Choć miało charakter kuluarowy, było transmitowane na Facebooku. - Kompromis jest na horyzoncie - powiedział Borisow.
2019-07-02, 11:37
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Frans Timmermans rozmawiał z kilkoma przywódcami, ale największą uwagę przyciągnęło spotkanie z premierem Bułgarii. W filmie z tego spotkania, który Bojko Borisow zamieścił na Facebooku, widać, jak przekonuje on Holendra, że jest blisko porozumienia, i sugeruje, że to Frans Timmermans miałby zostać szefem Komisji Europejskiej, bo - jak tłumaczy - ma on więcej doświadczenia.
Powiązany Artykuł
![premier szczyt 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/0b00c72a-1d45-43ba-a83d-bfbf79602644.jpg)
Szczyt UE. Premier: wierzę, że uda się uzgodnić stanowiska
Z nagrania można wnioskować, dlaczego Bojko Borisowowi mogłoby zależeć na tym, by to jednak Frans Timmermans objął stanowisko szefa KE. Chodzi m.in. o dołączenie Bułgarii do obszaru Schengen, co przez sprzeciw Holandii może nie zostać osiągnięte. - Wiesz, co dla nas jest ważne. Mechanizmy, strefa Schengen - wymienił premier Bułgarii.
"Lepiej znaleźć rozwiązanie, niż być upartym"
Na zamieszczonym na Facebooku nagraniu Bojko Borisow poinformował Fransa Timmermansa, że ws. obsady stanowiska szefa KE rozmawiał m.in. z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, premierem Holandii Markiem Rutte i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. - Rozmawialiśmy z Pedro, Emmanuelem (Macronem, prezydentem Francji - przyp. red.), Rutte, Angelą i innymi kolegami, że lepiej jest znaleźć rozwiązanie, niż być upartym - powiedział premier Bułgarii.
REKLAMA
Frans Timmermans w odpowiedzi zgodził się z Bojko Borisowem. Podkreślił, że UE z Bułgarią zawsze dobrze się współpracowało. - Zawsze byłem z wami szczery i wyrażałem podziw dla tego, co robicie w walce z przestępczością zorganizowaną w waszym kraju - powiedział.
Powiązany Artykuł
![negotiations-pap-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/27825ee2-fb36-4530-b96c-5cf6297f8124.jpg)
Fiasko negocjacji ws. stanowisk w UE. Portugalia oskarża Grupę Wyszehradzką
Nagranie kończy się po tym, gdy Holender zwrócił się w stronę kamery, sugerując, by zakończyć rejestrowanie spotkania. - Nie jestem pewien, czy powinniśmy to wszystko nagrywać - stwierdził.
Sprzeciw V4 wobec Fransa Timmermansa
Tym, co Bułgaria ewentualnie zyskałaby, popierając Fransa Timmermansa na szefa KE, miałoby być nie tylko jej wejście do strefy Schengen. Nie jest tajemnicą, że władze w Sofii liczą też, że zdjęty zostanie z niej specjalny nadzór w sprawie korupcji. Bułgaria jest nim objęta od czasu wejścia do Unii, czyli od 2007 roku.
Zdania w sprawie Fransa Timmermansa nie zmieniła natomiast Grupa Wyszehradzka. Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier podtrzymali podczas spotkania z szefem Rady Europejskiej swój sprzeciw.
REKLAMA
bb/Niezalezna.pl
REKLAMA