X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"WSJ": saudyjskie władze planują złagodzić ograniczenia w podróżowaniu dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 11:17
Arabia Saudyjska planuje w tym roku złagodzić ograniczenia w podróżowaniu dla kobiet bez zgody ich męskiego opiekuna - pisze w piątek amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli władz w Rijadzie zaznajomionych ze sprawą.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/H1N1

"WSJ" twierdzi, że to krok na drodze "od systemu męskiej dominacji głęboko zakorzenionego w społeczeństwie saudyjskim".

Pozwolenie rodzica

Jak mówią źródła gazety, przestałyby obowiązywać przepisy o opiece dotyczącej podróży kobiet i mężczyzn powyżej 18. roku życia, pozwalając im na opuszczenie kraju bez zgody wyznaczonego męskiego członka rodziny. Obecnie kobiety w każdym wieku i mężczyźni poniżej 21. roku życia potrzebują w Arabii Saudyjskiej pozwolenia opiekuna na podróż za granicę.

Ale w mocy pozostałyby przepisy wymagające zgody opiekuna kobiety na małżeństwo, opuszczenie przez nią więzienia czy nawet opuszczenie placówki dla ofiar nadużyć - poinformowali przedstawiciele saudyjskich władz zaznajomieni ze sprawą.

Ucieczki z kraju

Chęć zmian w przepisach następuje w związku z międzynarodowymi ocenami, gdy rzesza młodych Saudyjek uciekła z kraju i szukała azylu, skarżąc się, że prawa i obyczaje królestwa uczyniły je niewolnikami męskich krewnych. Organizacje obrony praw człowieka twierdzą, że przepisy dotyczące opieki sprawiają, iż kobiety stają się obywatelami drugiej kategorii, pozbawiając je podstawowych praw człowieka i praw społecznych oraz umożliwiając ich wykorzystywanie. 

Według anonimowych źródeł, na które powołuje się "WSJ", plany złagodzenia restrykcji nadeszły "z samej góry". 

"Nie ulega wątpliwości, że przywódcy (kraju), rząd i ludzie chcą, aby ten system się zmienił" - powiedział zaznajomiony z planem członek saudyjskiej rodziny królewskiej. "Obecna dyskusja dotyczy tego, jak to zrobić tak szybko, jak to możliwe, bez wywoływania zamieszania".

Modernizacja królestwa

Saudyjski następca tronu, 33-letni Muhammad ibn Salman starał się, aby upodmiotowienie kobiet stało się ważnym tematem w jego wysiłkach na rzecz modernizacji królestwa. Gazeta przypomina, że zniósł on zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety; zasugerował, że kobiety nie muszą już nosić abai - tradycyjnych muzułmańskich okryć zasłaniających ciało od stóp po szyję, a także ukrócił działania policji religijnej, która często nękała, a nawet więziła kobiety za to, jak się ubierały. 

"WSJ" zwraca uwagę, że zmiana obowiązujących praw i zwyczajów nie jest łatwa. "Chociaż są one (prawa) generalnie niepopularne w bardziej kosmopolitycznych miastach Arabii Saudyjskiej, takich jak Rijad czy Dżudda nad Morzem Czerwonym, to są ważną częścią życia na bardziej konserwatywnych obszarach, a rząd musiałby stawić czoło silnej opozycji, gdyby cofnął system opieki na szerszą skalę. Nawet rozluźnienie zasad dotyczących podróży zagranicznych może podsycić dezaprobatę (dla tego pomysłu), jeśli doprowadzi to do opuszczenia kraju przez wiele kobiet" - zauważa nowojorski dziennik.  

dcz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Arabia Saudyjska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arabia Saudyjska: dwa tankowce uszkodzone w akcie sabotażu u wybrzeży ZEA

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 10:27
Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu zaapelowało w poniedziałek o wyjaśnienie okoliczności aktów sabotażu, których ofiarą - według władz Arabii Saudyjskiej - miały paść dwa saudyjskie tankowce w Zatoce Omańskiej. 
rozwiń zwiń