Rosja: lokale wyborcze zamknięte. Opozycja zarzuca fałszerstwo

- Wybory lokalne w Rosji zostały sfałszowane - alarmuje tamtejsza opozycja i obrońcy praw człowieka. Organizacja Amnesty International napisała, że "władze Rosji podeptały zasady demokracji".

2019-09-08, 21:26

Rosja: lokale wyborcze zamknięte. Opozycja zarzuca fałszerstwo
Wybory w Rosji. Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Posłuchaj

Wybory w Rosji
+
Dodaj do playlisty

W Rosji zakończyły się wybory władz lokalnych i regionalnych. Zdaniem działaczy opozycji, proces wyborczy został sfałszowany już na etapie rejestracji kandydatów. Frekwencja była niska i wyniosła 17,2 proc. Podobna była w poprzednich latach. Prokremlowska Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego nie zdołała ogłosić sondaży powyborczych.

Powiązany Artykuł

krym zielone ludziki ilustracyjne pixabay 1200.jpg
Polskie MSZ: "wybory" na okupowanym przez Rosję Krymie nielegalne

Brak niezależnych kandydatów

Opozycyjni politycy i obrońcy praw człowieka przypominają, że komisje wyborcze w Moskwie, Petersburgu i innych miastach Rosji nie dopuściły niezależnych kandydatów do udziału w wyborach. Rosyjskie media niezależne przypominają, że wybory poprzedziły wielotygodniowe protesty opozycji, które brutalnie tłumiła policja.

Amnesty International napisała w oświadczeniu, że "władze Rosji podeptały zasady demokracji".

Zastraszanie wyborców


Organizacja "Gołos" monitorująca przebieg głosowania podała, że w całym kraju doszło do wielu naruszeń ordynacji wyborczej, w tym korumpowania i zastraszania wyborców. Z kolei według portalu OWD-info, w trakcie głosowania w Moskwie zatrzymano kilku działaczy opozycji oraz niezależnych dziennikarzy. Portal monitorujący zatrzymania wymienił między innymi dziennikarza "Nowej Gaziety" Ilję Azara oraz wokalistkę Pussy Riot Marię Alochinę.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Fałszerstwa w trakcie wyborów w Rosji

Wyniki sondaży exit polls Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRGO) planowała ogłosić tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Miały być one oparte na danych zebranych przez trzy ośrodki. FRGO zrezygnowała jednak z publikacji, powołując się na bardzo częste odmowy udzielenia odpowiedzi przez głosujących. W niektórych okręgach aż 70 procent osób wychodzących z lokali wyborczych odmówiło odpowiedzi na pytanie, na kogo oddali głos.

Głosowanie w całym kraju

Wybory regionalne i lokalne różnego szczebla odbyły się we wszystkich podmiotach Federacji Rosyjskiej. Do nich Rosja zalicza również anektowany w 2014 roku Krym. W 16 regionach wybierano gubernatorów. W tych regionach, w których ogłoszono już wstępne wyniki, zwyciężają urzędujący p.o. gubernatorów.

Jak ocenił w niezależnej telewizji Dożd politolog Abbas Gałlamow, oznacza to, że nastroje protestu, które ujawniły się w Moskwie, nie dotarły jeszcze do rosyjskich regionów.

Premier Rosji zadowolony

Zadowolenie z przebiegu wyborów wyraził premier Dmitrij Miedwiediew, który pojawił się wieczorem w sztabie rządzącej Jednej Rosji. Powiedział, że partia ta "utrzymuje swoją pozycję lidera" i obywatele okazali jej poparcie.

Jednakże w Kraju Chabarowskim, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, w wyborach do regionalnego zgromadzenia ustawodawczego Jedną Rosję wyprzedza populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR). Kandydat LDPR prowadzi też w wyborach uzupełniających do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji. W Kraju Chabarowskim rządzi już gubernator wywodzący się z dowodzonej przez Władimira Żyrinowskiego LDPR, jest nim Siergiej Furgał.

jj

Polecane

Wróć do strony głównej