X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Grzegorz Kuczyński: ze względów historycznych Polska jest wdzięcznym celem dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 13:45
- W Rosji jest próba wykazania rzekomego fałszu obowiązującej wersji historii. Jednak są tam dziennikarze i historycy, którzy doskonale zdają sobie sprawę, jaka jest prawda historyczna - powiedział Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji. O echach wypowiedzi prezydenta Rosji mówiła również w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Audio
  • Olga Doleśniak-Harczuk i Grzegorz Kuczyński o wypowiedziach Władimira Putina ("Temat dnia/Gość PR24")
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: shutterstock.com/Harold Escalona

Relacje polsko-rosyjskie w ostatnich dniach weszły w nowy rozdział, który swoimi wypowiedziami otworzył Władimir Putin próbujący powiązać Polskę z uczestnictwem w rozpoczęciu II wojny światowej. Eksperci zastanawiają się nad powodami nowej odsłony wojny informacyjnej Rosji wymierzonej w Polskę.

Znaczące rocznice

Karol Karski 663.jpg
Karol Karski: Putin się przeliczył. Jego działania będą przeciwskuteczne

Grzegorz Kuczyński zwrócił uwagę, że jedną z przyczyn postawy rosyjskiego prezydenta mogą być zbliżające się rocznice: wyzwolenia przez sowieckich żołnierzy niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz zakończenia II wojny światowej.

- Do tego należy również dodać 100. rocznicę polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej. Gdy spojrzymy również na to, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z eskalacją relacji Rosja-Zachód na niwie polityki historycznej, to nie możemy być zdziwieni, że Putin wybrał Polskę jako cel ataku. Ze względów historycznych jest wdzięcznym celem. Rosjanie starają się wykazać rzekomy fałsz obowiązującej wersji historii - wskazał autor książek o Rosji Putina.

Historyczne kłamstwa

"W Rosji są dziennikarze i historycy, którzy doskonale zdają sobie sprawę, jaka jest prawda historyczna." – zaznaczył Grzegorz Kuczyński. Dodał również, że poprzednicy Władimira Putina na stanowisku prezydenta Rosji – Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn – nie negowali prawdy o tym, kto odpowiada za rozpoczęcie II wojny światowej.

maria zacharowa 1200 shutt.jpg
"Kłamstwa broni się jak niepodległości". Dr Jabłonka o reakcji rosyjskiego MSZ na słowa Putina

- Obecnie następuje przepisywanie historii na nowo. Warto zaznaczyć, że szefem Towarzystwa Historycznego w Rosji jest szef służby kontrwywiadu zagranicznego, co pokazuje sposób, w jaki historia oraz archiwa wykorzystywane są do różnych celów. Jednak groźniejsze jest to, że zdecydowana większość Rosjan czerpie wiedzę z mediów kontrolowanych przez Kreml, nie wspominając o systemie edukacji. Dlatego niebezpieczeństwem jest stopniowe i ciągłe zatruwanie świadomości historycznymi kłamstwami - przestrzegał gość Polskiego Radia 24.

Niemiecka fascynacja Rosją

W polskiej kulturze politycznej rosyjski rewizjonizm historyczny często kojarzony jest z postawą naszych zachodnich sąsiadów wobec wydarzeń dziejowych. Jak zaznaczyła Olga Doleśniak-Harczuk, w Niemczech to przede wszystkim publicyści zajęli się tematem wypowiedzi Władimira Putina.

- Najmocniejsza ocena padła w "Die Welt", gdzie podsumowano stosunek niemieckiego społeczeństwa do Rosji. Uznano, że żyje ono w świecie iluzji i mimo tego, iż Niemcy od 1949 roku są związane z Zachodem, m.in. poprzez członkostwo w NATO, to obywatele tego państwa przejawiają dziwną tendencję, by "kochać" bardziej Władimira Putina niż Donalda Trumpa. Panuje tam przekonanie, że jest on dobrym wujkiem, który zawsze znajdzie sposób, by porozumieć się z Niemcami - wyjaśniła ekspert.

W. Putin 1200 pixabay.jpg
Krzysztof Kawęcki: słowa Władimira Putina to miękki rewizjonizm terytorialny

"Złośliwe duże dziecko"

Dla Niemców Donald Trump jawi się, jak określiła to Olga Doleśniak-Harczuk, jako "złośliwe duże dziecko bardzo przeszkadzające ich państwu". Narracja ta rzutuje również na to, w jaki sposób odbierana jest przez to Polska, bliski sojusznik Stanów Zjednoczonych.

- Z tego względu jesteśmy odbierani jako ci, którzy przeszkadzają w kultywowaniu dobrych stosunków niemiecko-rosyjskich. Dlatego cieszę się, że niemieckie media stanęły na wysokości zadania i publicyści, niezależnie od swojego rysu ideologicznego, potrafili zgodnie opowiedzieć się przeciwko słowom Władimira Putina - zauważyła.  

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk i Grzegorz Kuczyński
Data emisji: 01.01.2020
Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W. T. Bartoszewski: Putin tworzy historię na nowo, robi to z premedytacją

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 17:23
- Prezydent Rosji tworzy fakty. To celowe przygotowanie do 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, która odbędzie się 9 maja w Moskwie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef OSW: słowa Putina to element zaplanowanej akcji propagandowej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 20:59
- Została zaplanowana na kilka najbliższych miesięcy. Napięcia historyczne na linii Rosja-państwa europejskie nasilają się z 5-letnią amplitudą - mówił na antenie Polskiego Radia 24 szef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.
rozwiń zwiń