Francja: śledztwo dotyczące zabójstwa maltańskiej dziennikarki
Francuska prokuratura poinformowała, że wszczęto śledztwo dotyczące zabójstwa maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizii, które koncentruje się na działalności biznesowej we Francji jednego z podejrzanych w tej sprawie. Galizia zginęła w zamachu bombowym październiku 2017 roku.
2020-02-13, 00:53
Rodzina Galizii i organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) złożyły na początku grudnia skargę o "współudział w zabójstwie i korupcję", a głównymi podejrzanymi w tej sprawie są biznesmen Yorgen Fenech, który posiada we Francji hotele i stajnię koni wyścigowych, były szef kancelarii premiera Malty Keith Schembri i były minister turystyki Konrad Mizzi.
Powiązany Artykuł
Szefowa KE zaniepokojona wydarzeniami na Malcie. "Monitorujemy sytuację"
Doszło do przekupstwa?
Według skarżących zachodzi podejrzenie, że środki wygenerowane przez francuskie aktywa Fenecha posłużyły do przekupienia dwóch polityków i zagwarantowania biznesmenowi dostępu do rynku zamówień publicznych. Tematem tym zajmowała się Galizia tuż przed śmiercią.
Osoby, które wniosły skargę uważają, że francuskie dochody Fenecha mogły posłużyć do opłacenia zabójców. Francuska prokuratura poinformowała, że dochodzenie będzie prowadzone "w ścisłej współpracy z władzami sądowniczymi Malty".
>>>[JEDYNKA] Unia Europejska wobec śledztwa w sprawie śmierci dziennikarki śledczej na Malcie
REKLAMA
Sprawa zabójstwa doprowadziła do dymisji premiera Josepha Muscata, którego oskarżono o to, że ingerował w dochodzenie i chronił swoich współpracowników. Trzy osoby, które zostały oskarżone o dokonanie zabójstwa Galizii na zlecenie, zostały postawione przed sądem. Fenecha oskarżono o współpracę z nimi.
Zabójstwo dziennikarki
Galizia, która pisała o korupcji wśród maltańskich polityków, zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu Valletty w październiku 2017 roku. 53-letnia autorka popularnego bloga ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, nie wahając się wskazać żony premiera Muscata.
Dziennikarka atakowała również premiera, a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers i obnażyła powiązania między głównymi politykami i spółkami-krzakami. Opublikowała ponad 20 tys. artykułów potępiających nadużycia władzy, przypadki korupcji i niewłaściwego administrowania.
msze
REKLAMA
REKLAMA