Góra lodowa wielkości Malty oderwała się od Antarktydy. Niezwykłe zdjęcia satelitarne
W jednej z najszybciej topniejących części pokrywy lodowej Antarktydy, satelity zarejestrowały niepokojące zjawisko. Góra lodowa wielkości Malty oderwała się od lodowca Pine Island - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
2020-02-13, 16:31
Ten wielki, na ponad 300 metrów kwadratowych lodowiec, od razu połamał się na drobne kawałki. Jego wielkość można porównać do powierzchni Malty lub... Krakowa. ESA opublikowała animację graficzną z narastającymi pęknięciami lodowca.
Animacja z Pine Island opublikowana przez ESA wykorzystuje 57 obrazów radarowych zarejestrowanych przez misję Sentinel-1 od lutego 2019 r. do teraz.
Badacze monitorujący zdjęcia satelitarne lodowca Pine Island (PIG) na zachodniej Antarktydzie po raz pierwszy zauważyli dwie duże szczeliny tworzące się na półce w 2019 r.
Powiązany Artykuł
Góra lodowa ważąca 315 miliardów ton oderwała się od lodowca Antarktydy
W ciągu następnych kilku miesięcy, gdy lodowiec przesunął się w kierunku Morza Amundsena, szczeliny rozszerzyły się, ostatecznie doprowadzając do oddzielenia się góry lodowej od lodowca 9 lutego.
REKLAMA
Lodowiec rozpadł się zaledwie kilka dni po tym, jak stacja na Półwyspie Antarktycznym zarejestrowała swój najgorętszy dzień w historii, rejestrując temperaturę 18,3 stopni Celsjusza.
Powiązany Artykuł
Zmiany klimatu: Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu
Półwysep, który wystaje na północny-wschód od lodowca Pine Island, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na świecie. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej temperatury tam wzrosły prawie o 3C w ciągu ostatnich 50 lat.
W zeszłym miesiącu naukowcy zarejestrowali także niezwykle wysoką temperaturę wody pod lodowcem Thwaites, sąsiadującym z Pine Island.
Podczas gdy ocielenie gór lodowych, takich jak lodowiec Pine Island, jest naturalnym procesem w życiu każdego ogromnego lodowca, szybkość, z jaką ten lodowiec i inne regiony rozpadają się, jest powodem do niepokoju dla naukowców.
REKLAMA
ABC/AS
REKLAMA