X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ks. prof. Waldemar Cisło: Liban był wzorem pokojowego życia różnych religii. Wszystko się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 20:43
- Nawet nasz papież Jan Paweł II wskazywał Liban jako przykład rozwiązania tych konfliktów religijnych, które mamy chociażby w Iraku czy w innych miejscach na świecie, że można poukładać te relacje chrześcijańsko-muzułmańskie i wewnętrzne muzułmańskie pokojowo. Dzisiaj to wszystko zaczyna się sypać - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło.
Panorama Bejrutu zniszczonego w wyniku eksplozji w porcie
Panorama Bejrutu zniszczonego w wyniku eksplozji w porcieFoto: Alex Gakos / Shutterstock.com

Na początku sierpnia w stolicy Libanu, Bejrucie, doszło do dramatycznej eksplozji źle zabezpieczonego składu ogromnych ilości saletry potasowej, która spowodowała śmierć ponad 200 osób, zniszczyła ogromne połacie miasta i wywołała gigantyczny kryzys humanitarny w tym - i tak pogrążonym w kryzysie - kraju.

mid-epa08606873 (1).jpg
KEP: niedziela dniem solidarności z poszkodowanymi mieszkańcami Bejrutu

O sytuacji humanitarnej i społecznej w Libanie mówił w audycji "Terlikowski na froncie" ks. prof. Waldemar Cisło.

Bieżące problemy Libanu

- Liban cierpi na te problemy ekonomiczne od wielu miesięcy. Rozpad rządu, korupcja, ogromny kryzys systemu bankowego, gdzie nawet mając pieniądze w banku, ludzie mogli wypłacić tylko 100 dolarów miesięcznie na rodzinę. Utrata pracy, utrata mieszkań i - co się z tym wiązało - utrata środków do życia - mówił gość PR24.

Ks. prof. Waldemar Cisło dodał, że Libańczycy - prócz zmagań z własnymi problemami - pomagają także społecznościom innych narodów. Przyjęli niemal 800 tys. uchodźców z Palestyny i ok. 1,5 do 2 mln uchodźców z Syrii. - A samych Libańczyków jest 4,5 mln, jak podają statystyki. Więc widzimy, że ten stosunkowo mały kraj przyjął tak dużą liczbę uchodźców i w miarę możliwości starał się z nimi dzielić tym, co ma - mówił gość.

Czytaj również:

Dodał, że Pomoc Kościołowi w Potrzebie stara się pomagać na miejscu, jak może, jednak - jak wskazał - kryzys się pogłębia, czego obrazem jest choćby sytuacja w prowadzonej przez PKWP kuchni dla ubogich - dotąd korzystali z niej głównie syryjscy uchodźcy, obecnie przychodzą tam także głodujący Libańczycy. Do tego dochodzi także trudna sytuacja Kościoła maronickiego, który - z powodu braku środków - musi zamknąć 350 szkół, co oznacza tysiące dzieci bez możliwości dalszej edukacji.

Sytuacja społeczno-polityczna

Jak zauważono w audycji, na te problemy - spotęgowane eksplozją w Bejrucie, która doprowadziła do zniszczenia domów, biur, szpitali i pozbawiła dachu nad głową nawet 300 tys. mieszkańców stolicy - nakłada się także niełatwa sytuacja społeczno-polityczna. W kraju tym od lat panuje specyficzny układ współpracy grup politycznych, które równocześnie są grupami religijnymi. Mają np. w konkretny sposób podzieloną liczbę miejsc w parlamencie związaną z liczbą ludności danego wyznania itp.

akta sala sąd prokurator free shut 1200.jpg
Zabójstwo byłego premiera Libanu. Międzynarodowy trybunał wydał werdykt

- Zauważmy, że z pewnych powodów, których możemy się domyślać, w Libanie nie było od kilkudziesięciu lat spisu ludności. Bo ten spis mógłby nam pokazać troszkę inne tendencje, niż były przed kilkudziesięcioma laty - mówił gość PR24.

- Nawet nasz papież Jan Paweł II pokazywał Liban jako przykład do rozwiązania tych konfliktów religijnych, które mamy chociażby w Iraku czy w innych miejscach na świecie, że można poukładać te relacje chrześcijańsko-muzułmańskie i wewnętrzne muzułmańskie pokojowo. Liban był stawiany za przykład, dzisiaj to wszystko zaczyna się sypać - dodał.

Posłuchaj
22:24 PR24_MPLS 2020_08_19-20-06-25_Cisło.mp3 Ksiądz prof. Waldemar Cisło o sytuacji społecznej w Libanie ("Terlikowski na froncie" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Waldemar Cisło (Pomoc Kościołowi w Potrzebie)
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Czytaj także

Liban: rząd podał się do dymisji w związku z wybuchem w Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 21:09
Prezydent Libanu Michel Aoun przyjął dymisję rządu premiera Hassana Diaba - podano w telewizyjnym komunikacie. Poprosił go, aby wykonywał dotychczasowe obowiązki do czasu utworzenia nowego gabinetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokażmy szlachetne polskie serca". Abp Gądecki apeluje o solidarność z Bejrutem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 03:30
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował, by niedziela 16 sierpnia była dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. We wszystkich kościołach i kaplicach wierni będą modlić się za ofiary tragedii, która 4 sierpnia dotknęła stolicę Libanu. Po mszach zbierane będą datki na rzec pomocy poszkodowanym w wybuchu w bejruckim porcie.
rozwiń zwiń