Wysoki rangą urzędnik UE: w ciągu kilku tygodni możliwe sankcje na wzór ustawy Magnickiego

- W ciągu kilku tygodni w UE mają być gotowe sankcje związane z łamaniem praw człowieka - powiedział wysoki rangą urzędnik europejski. Chodzi o restrykcje wzorowane na amerykańskiej ustawie Magnickiego.

2020-09-18, 17:01

Wysoki rangą urzędnik UE: w ciągu kilku tygodni możliwe sankcje na wzór ustawy Magnickiego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Jednak - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - ze względu na nawiązanie do Rosji i opory niektórych krajów nowe przepisy, nad którymi trwają prace, otrzymają inną nazwę. 

Powiązany Artykuł

shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
Szef dyplomacji UE apeluje o szybkie sankcje wobec Rosji i Białorusi

Siergiej Magnicki był adwokatem, który odkrył przypadki korupcji w rosyjskiej administracji. Aresztowany pod zarzutem oszustw podatkowych i torturowany zmarł w więzieniu w 2009 roku, nie doczekawszy procesu.

Posłuchaj

Wysoki rangą urzędnik UE - w ciągu kilku tygodni możliwe sankcje na wzór ustawy Magnickiego. Korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Otrucie Nawalnego

Zielone światło dla prac nad unijnymi sankcjami za łamanie praw człowieka dali w grudniu ubiegłego roku ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich. Od tego czasu prawnicy i eksperci przygotowują odpowiednie regulacje. Teraz, po próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, pojawiły się apele o przyspieszenie prac.

- Niewykluczone, że za kilka tygodni będą gotowe - powiedział jeden z wysokich rangą unijnych urzędników. Zgodnie z nowymi sankcjami osoby uznane za winne łamania praw człowieka będą miały zakaz wjazdu do Unii i zamrożone aktywa finansowe w Europie. 

Ustawę Magnickiego, przewidującą sankcje za łamanie praw człowieka, jako pierwsze wprowadziły Stany Zjednoczone, później także kilka europejskich krajów, między innymi Wielka Brytania i państwa bałtyckie. Na poziomie unijnym przez długi czas nie było na to zgody. Przełom nastąpił pod koniec ubiegłego roku, między innymi dlatego, że zrezygnowano z tego, by sankcje nazywać restrykcjami Magnickiego.

REKLAMA

kb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej