X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier dla niemieckiego dziennika: UE przypomina małżeństwo w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 09:10
- Komuś nie podoba się dziś polski rząd, to stawiamy go pod pręgierzem. Jutro to może być włoski lub portugalski rząd - to im zabierzemy fundusze - zauważa premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla czwartkowego wydania niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Twitter/@PremierRP

Zapytany przez przeprowadzającego wywiad Gerhard Gnaucka, w imię jakiej wartości Polska i Węgry są gotowe narazić się innym państwom UE i zaryzykować utratę funduszy, Mateusz Morawiecki odpowiada: "Mógłbym odwrócić to pytanie i zapytać - w imię jakich wartości Komisja oraz Parlament Europejski w swym zachowaniu mogą doprowadzić do sytuacji obejścia zasad określonych w Traktatach? To trochę tak, jakby niemieckie ustawy były stawiane nad niemiecką konstytucją".

morawiecki orban tt 1200.jpg
"Viktorze - dziękuję za wizytę". Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier

W kwestii tzw. mechanizmu warunkowości szef polskiego rządu zauważa: "Nasza główna obawa jest taka, że ten mechanizm może być wykorzystany w sposób bardzo arbitralny i politycznie motywowany. Komuś nie podoba się dziś polski rząd, to stawiamy go pod pręgierzem. Jutro to może być włoski lub portugalski rząd - to im zabierzemy fundusze. To paradoksalne, bo to mechanizm omijający Traktaty. Mechanizm, który ma gwarantować przestrzeganie praworządności, jest więc sam zasadniczym naruszeniem tejże praworządności".

Czytaj również:

Premier podkreśla także: "Z wielu względów proponowany proces jest bardzo niebezpieczny. Warto spojrzeć na tę propozycję odwołując się do opinii Służb Prawnych Unii oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego: mechanizm warunkowości stwarza niebezpieczeństwo braku pewności prawa. Mądre prawo to takie, które jest uniwersalne, a nie partykularne. Obecny mechanizm warunkowości jest właśnie takim partykularyzmem. Takie rozwiązania mogą być później nadużywane. Jeśli umieścimy w prawie takie arbitralne, polityczne rozwiązanie, ktoś go wcześniej lub później użyje z fatalnymi dla Unii konsekwencjami".

Brak zrozumienia przeszłości

Gerhard Gnauc zauważa: "Pan oraz premier Viktor Orban za młodu walczyliście z dyktaturą sprzed 1989 r., pan jako student był fizycznie nękany przez SB. Marzeniem panów było wtedy wyjście wojsk sowieckich i wejście własnego kraju do zjednoczonej Europy".

- Tak. W młodości to było nie do pomyślenia, że Żelazna Kurtyna upadnie - mówi Mateusz Morawiecki. - Gdy jednak upór Solidarności i konsekwentna polityka USA doprowadziły do upadku Związku Sowieckiego, rozpoczęliśmy pracę, aby jak najszybciej nasze kraje mogły budować Europę wolną, silną i zjednoczoną. Jednak wśród naszych sojuszników brakuje czasami zrozumienia naszej przeszłości. Bardzo trafnie o tym pisał w ostatnich dniach premier Słowenii w liście do liderów Unii Europejskiej - dodaje.

"Sytuacja win-win"

- Zjednoczenie Europy nastąpiło w 2004 roku i przyniosło wielu krajom wielkie korzyści ekonomiczne. W Polsce często się mówi o "skoku cywilizacyjnym" w tych latach. A potem coś poszło nie tak. Co? I kiedy? - pyta dziennikarz.

- Nie oceniamy tego w ten sposób - odpowiada premier. - Uważam, że to była sytuacja win-win. W Polsce wszyscy widzimy, jak duży postęp dokonał się przez 15 lat naszego członkostwa w UE. Również Europa Zachodnia ogromnie skorzystała na rozszerzeniu Unii na Europę Środkową. Właśnie dlatego tym bardziej czujemy się odpowiedzialni za przyszłość Unii Europejskiej - zaznacza szef polskiego rządu.

Pytany, czy te zgrzyty między dwoma częściami Europy mają podobne powody jak zgrzyty między społeczeństwem zachodnio- i wschodnioniemieckim, Mateusz Morawiecki odpowiada: "Powojenna historia Niemiec jest naznaczona podziałem. Ale z tego właśnie powodu Niemcy, które wiedzą, czym jest "dziedzictwo komunizmu", mogą lepiej rozumieć kraje postkomunistyczne. Wszystkie narody różnią się od siebie, na bardzo wielu poziomach. Kluczowe jest wzajemne zrozumienie i współpraca. Jesteśmy Europą Ojczyzn i niech tak zostanie. Nie sądzę, by unia transferowa wielkich rozmiarów to był pomysł do zaakceptowania dla większości krajów członkowskich".

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Marek Pęk: UE przeżywa bardzo poważny kryzys polityczny i ekonomiczny

"Unia przypomina małżeństwo w kryzysie"

Niemiecki dziennikarz pyta także, czy premier zgadza się z opinią, że "Zachód jako taki już nie jest świecącym przykładem, wzorem, jak w 1989 roku, że jest pogrążony w kryzysach".

- Unia przypomina "małżeństwo w kryzysie". Unia po kryzysie finansowym, unia narastających nierówności, unia po brexicie chętnie odreagowuje swoje porażki na Polsce i Węgrzech. Najwyższy czas na rachunek sumienia: Co poszło nie tak? Czy część winy nie leży także po drugiej stronie? Czy waluta euro nie prowadzi do coraz głębszych rozdźwięków? Czy aby na pewno dobrze ona służy np. Włochom, które są w stagnacji od ponad 20 lat? - wyjaśnia szef polskiego rządu.

Dziennik przypomina, że Mateusz Morawiecki jako szef dużego banku w Polsce widział zrastanie się Europy od wewnątrz. Jakie w jego przypadku były pierwsze momenty sceptycyzmu wobec Unii Europejskiej?

- Wspólny rynek to ogromna wartość. Na pewno dla Niemiec. Na pewno dla Polski. I to jest główne osiągnięcie zjednoczonej Europy - podkreśla premier w odpowiedzi. - Na tym wspólnym rynku jest jeszcze wiele do zrobienia. W Polsce dobrze wiemy, czym jest porządek narzucany z jakiejś centrali. Jak działał system bloku sowieckiego? Brak jasnych reguł. Decyzje w dalekim Komitecie Centralnym, podległość państw wobec centrali, eksploatacja gospodarcza, faktyczny neokolonializm, nominalna demokracja, w której naród nie mógł żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. To oczywiście memento ze słusznie minionych czasów. Warto się na nich uczyć - tłumaczy.

Pytany, kim, oprócz Węgier, są jego "sprzymierzeńcy w obecnej batalii", Mateusz Morawiecki odpowiada: "Batalię prowadzimy z pandemią. Z kolei temat warunkowości to trudna dyskusja. Tym trudniejsza i tym ważniejsza, że decyzja, jaka dziś zapadnie, będzie miała wpływ na to, w jakim kierunku potoczy się dalej historia UE. Będziemy bronić Europy Ojczyzn".

Jadwiga Wiśniewska  1200
"Unijni prawnicy nie zostawili na nim suchej nitki". Wiśniewska o mechanizmie praworządności

"Wojna kulturowa to bardzo mocne określenie"

Dziennikarz zauważa, że wielu ministrów polskiego rządu mówiło o "wojnie kulturowej", która dzieli Europę. - Czy obawy wielu Polaków związane z UE dotyczą właśnie tego obszaru: tematów migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego, definicji rodziny, laicyzmu? - pyta.

- Wojna kulturowa to bardzo mocne określenie, ale z pewnością mamy dziś do czynienia z wyraźnymi różnicami na tle kwestii, które pan wymienił - mówi premier. - Uważam, że autentyczne poszanowanie różnorodności powinno obejmować także akceptację specyfiki każdej kultury w państwach członkowskich. To fundamenty UE. Polacy na wiele spraw patrzą inaczej niż Niemcy czy Francuzi, ale przecież tak samo Niemcy różnią się od np. Hiszpanów czy Belgów. Na pewno jako rząd reprezentujący Polaków szukamy mocnych gwarancji, że odrębność Polski zostanie uszanowana - podkreśla.

Mateusz Morawiecki uważa też, że "dzisiaj walczymy o to, by żaden kraj nie stracił - teraz ani w przyszłości - środków z powodu arbitralnego, nieprzejrzystego mechanizmu. To kwestia podstawowego zaufania, które jest oparte na prawie europejskim. Fundusz odbudowy po COVID jest dobry. Nie możemy pozwolić, żeby wraz z dobrymi rozwiązaniami przemykały się złe, potencjalnie głęboko destruktywne dla całej Unii".

- Czy jest jeszcze pole do kompromisu? - dopytuje Gnauck.

- Każde euro ma być wydawane uczciwie. Zresztą na marginesie warto wspomnieć, że z każdego euro wraca do Niemiec, do Europy Zachodniej, 75 eurocentów, do Siemensa, Hochtiefa i setek innych firm, które realizują kontrakty - mówi premier. - Nie możemy pozwolić na korupcję czy na defraudacje funduszy unijnych. Walka z korupcją to zresztą znak firmowy mojego rządu i na tym polu odnieśliśmy ogromne sukcesy - dodaje.

Czy według szefa polskiego rządu zamknięcie postępowania wg art. 7 - który wymaga jednomyślności i dlatego nie zadziałał - byłoby dobrą ofertą kompromisu? - Tak - warto poważnie traktować własne zasady - odpowiada Mateusz Morawiecki i dodaje: "Może najpierw byśmy sprawdzili, czy art. 7 zadziała, czy nie zadziała".

Na koniec pada pytanie, czy Mateusz Morawiecki cieszy się z wyboru Joe Bidena na prezydenta USA. - To jest trwały sojusz i jestem przekonany, że współpraca z prezydentem Bidenem będzie się układała równie dobrze - zapewnia premier.

Czytaj także: 

mr

Czytaj także

Saryusz-Wolski: po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 17:32
- Dyplomaci w Brukseli stracili wszelką nadzieję na to, że w sprawie budżetu Unii Europejskiej będzie rozstrzygniecie. Po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń