"Kamień milowy dla świata". Dzięki WHO dwa miliardy szczepionek trafi do biednych krajów

2020-12-18, 18:58

"Kamień milowy dla świata". Dzięki WHO dwa miliardy szczepionek trafi do biednych krajów
Szczepionka na koronawirusa trafi również do biedniejszych krajów. Foto: PAP/EPA/SIPHIWE SIBEKO/POOL

Najbiedniejsze kraje będą mogły otrzymać w sumie dwa miliardy dawek szczepionki na koronawirusa. Poinformowali o tym przedstawiciele specjalnego programu Światowej Organizacji Zdrowia. Według urzędników, którzy zajmują się umowami na dostawy dla ubogich państw, rezerwy zwiększono w ostatnim czasie dwukrotnie.

Powiązany Artykuł

COVID szczepienia pap 1200.jpg
Chiny: 50 milionów osób do zaszczepienia przed 15 stycznia

Globalny wyścig po szczepionkę na COVID-19 spowodował, że najbogatsze kraje zamawiały u koncernów farmaceutycznych ogromne ilości dawek. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła program, który ma zabezpieczyć rezerwy dla 92 państw, których nie stać na kupno wystarczającej liczby szczepionek. Do programu przystąpiły wszystkie kraje członkowskie WHO, w tym Polska.

Czytaj także:

Przedstawiciele programu COVAX poinformowali, że do tej pory podpisano umowy na dwa miliardy dawek z różnymi koncernami. To oznacza, że w ostatnim czasie rezerwy zwiększono dwukrotnie.

Posłuchaj

WHO: dwa miliardy szczepionek dla biednych krajów - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

COVID-19 Niemcy 1200 PAP.jpg
Koronawirus w Niemczech. Planowany początek szczepień jeszcze w tym roku

- Te bezprecedensowe umowy oznaczają, że wszystkie 190 krajów, które uczestniczą w programie, w pierwszej połowie przyszłego roku będą miały dostęp do szczepionek dla najuboższych grup. To fantastyczna wiadomość i kamień milowy dla świata - mówił w czasie wideokonferencji szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Umowy podpisano z kilkoma światowymi koncernami, które pracują nad szczepionkami, w tym z firmami AstraZeneca i Johnson & Johnson. Przedstawiciele programu poinformowali też, że trwają rozmowy z koncernami Pfizer i BioNTech, których szczepionka jest już używana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a lada moment uzyska wszystkie zgody w Unii Europejskich. Negocjacje toczą się też z firmą Moderna, która spodziewa się zgody na wprowadzenie preparatu w USA w najbliższych dniach.

Szeroko zakrojone badania

Nad szczepionką na koronawirusa pracuje obecnie ok. 150 zespołów naukowców na całym świecie. Wszystkie niezbędne testy przeszły dwie szczepionki, a 56 jest teraz w zaawansowanej fazie klinicznej.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 667 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 75 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

***

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP) Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

pb

Polecane

Wróć do strony głównej