more_horiz
Wiadomości

"Kamień milowy dla świata". Dzięki WHO dwa miliardy szczepionek trafi do biednych krajów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 18:58
Najbiedniejsze kraje będą mogły otrzymać w sumie dwa miliardy dawek szczepionki na koronawirusa. Poinformowali o tym przedstawiciele specjalnego programu Światowej Organizacji Zdrowia. Według urzędników, którzy zajmują się umowami na dostawy dla ubogich państw, rezerwy zwiększono w ostatnim czasie dwukrotnie.
Szczepionka na koronawirusa trafi również do biedniejszych krajów
Szczepionka na koronawirusa trafi również do biedniejszych krajówFoto: PAP/EPA/SIPHIWE SIBEKO/POOL
COVID szczepienia pap 1200.jpg
Chiny: 50 milionów osób do zaszczepienia przed 15 stycznia

Globalny wyścig po szczepionkę na COVID-19 spowodował, że najbogatsze kraje zamawiały u koncernów farmaceutycznych ogromne ilości dawek. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła program, który ma zabezpieczyć rezerwy dla 92 państw, których nie stać na kupno wystarczającej liczby szczepionek. Do programu przystąpiły wszystkie kraje członkowskie WHO, w tym Polska.

Czytaj także:

Przedstawiciele programu COVAX poinformowali, że do tej pory podpisano umowy na dwa miliardy dawek z różnymi koncernami. To oznacza, że w ostatnim czasie rezerwy zwiększono dwukrotnie.

Posłuchaj
00:54 10804287_1.mp3 WHO: dwa miliardy szczepionek dla biednych krajów - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
COVID-19 Niemcy 1200 PAP.jpg
Koronawirus w Niemczech. Planowany początek szczepień jeszcze w tym roku

- Te bezprecedensowe umowy oznaczają, że wszystkie 190 krajów, które uczestniczą w programie, w pierwszej połowie przyszłego roku będą miały dostęp do szczepionek dla najuboższych grup. To fantastyczna wiadomość i kamień milowy dla świata - mówił w czasie wideokonferencji szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Umowy podpisano z kilkoma światowymi koncernami, które pracują nad szczepionkami, w tym z firmami AstraZeneca i Johnson & Johnson. Przedstawiciele programu poinformowali też, że trwają rozmowy z koncernami Pfizer i BioNTech, których szczepionka jest już używana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a lada moment uzyska wszystkie zgody w Unii Europejskich. Negocjacje toczą się też z firmą Moderna, która spodziewa się zgody na wprowadzenie preparatu w USA w najbliższych dniach.

Szeroko zakrojone badania

Nad szczepionką na koronawirusa pracuje obecnie ok. 150 zespołów naukowców na całym świecie. Wszystkie niezbędne testy przeszły dwie szczepionki, a 56 jest teraz w zaawansowanej fazie klinicznej.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 667 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 75 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

***

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP) Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem